Preskočite na glavni sadržaj

Predstavljen program 59. Festivala kajkavskih popevki Krapina 2024.

Krapina će od 7. do 15. rujna biti 'prijestolnica kaja', a u sklopu Tjedna kajkavske kulture, punog kulturnih, zabavnih, gospodarskih i sportskih sadržaja, održat će se 59. Festival kajkavskih popevki Krapina 2024., najavljeno je u četvrtak.
vrijeme: 07.09.2024. - 15.09.2024.
mjesto: Krapina
url: https://kajkavske-popevke.hr/

U petak, 13. rujna, u Festivalskoj dvorani u Krapini od 20 sati održat će se retrospektivna festivalska večer pod nazivom "Popevke za navek", rekao je tajnik Društva za kajkavsko kulturno stvaralaštvo Radovan Novina.
 
„To je možda jedna od najemotivnijih večeri u cijelom Tjednu kajkavske kulture, bit će izvedene dobro nam znane kajkavske popevke, ali i one koje toliko često ne pjevamo. Tridesetak skladbi od kojih će se najveći dio izvoditi u cijelosti”, kaže Novina.
 
Završna festivalska večer, "Večer novih popevki", održat će se u subotu, 14. rujna od 20 sati, a donosi 23 nove popevke. Nastupit će doajeni hrvatske glazbene scene Hrvoje Hegedušić, Ivica Pepelko, Tanja Mršić i drugi, a bit će i debitanata.
 
„Nakon nekoliko godina imat ćemo i glazbenike iz Dalmacije i Hercegovine. Bit će klasičnih kajkavskih popevki, kao i nekih glazbenih žanrova za koje je Krapina uvijek bila otvorena - popa, rocka, jazza i slično”, dodao je Novina.
 
Izvođače će pratiti veliki revijski festivalski orkestar, koji je tipičan za Festival kajkavskih popevki, a njime će ravnati dirigenti Josip Hrastić, Antun Tomislav Šaban i Siniša Leopold, umjetnički ravnatelj Festivala kajkavskih popevki.
 
Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar odao je priznanje Gradu Krapini i Turističkoj zajednici na dobro osmišljenom programu Tjedna kajkavske kulture.
 
„S obzirom na to da trećina Hrvatske govori kajkavski, očekujem veliki broj posjetitelja iz tih dijelova, kako bi dali svoj doprinos u zaštiti kajkavskog narječja, govora i kulture”, poručio je Kolar.
 
Gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović istaknuo je da Festival kajkavskih popevki ima svoje posebnosti, a na festival svi rado dolaze.
 
„Ponekad se sramimo našeg 'kaja', našeg govora, znaju nas nazvati u nekim drugim krajevima i 'dudekima', ali na to moramo biti ponosni. Moramo biti ponosni na našu povijest i tradiciju i moramo to prenašati na naše najmlađe jer onda je to zalog da će 'kaj' i tradicija biti očuvani”, istaknuo je Gregurović. (Hina)