Norveška drama 'Ljubavi' Lilje Ingolfsdottir izabrana je prema glasanju publike za najbolji film 18. Festivala tolerancije koji se nakon niza zagrebačkih izdanja ove godine prvi put održao u Zadru.
vrijeme: 29.09.2024. -
mjesto: Zadar
Riječ je o filmu koji tematizira zamršen bračni odnos i bavi se psihološki nabijenim situacijama koje se reflektiraju i na ostale dijelove života, jednom od njih 28 prikazanih u selekciji Snježane Tribuson i Boška Picule, te produkciji civilnih organizacija Festival suvremenog židovskog filma iz Zagreba te Centra nezavisne kulture Zadar (Kino Zona).
Festival je od 26. do 29. rujna privukao 1150 posjetitelja, a filmovi prikazani pred novom publikom, koju tek gradi u Zadru, fokusirali su se na izazove današnjice, emocije i situacije o kojima je teško govoriti ili ih u potpunosti razumjeti, priopćili su organizatori.
Prikazani su, među ostalim, dokumentarac "Šećerna trska" nagrađen na Sundance Film Festivalu i nominiran za Oscara, nagrađivana znanstveno-fantastična avanturistička alegorija "Životinjsko kraljevstvo", hrvatski kratkometražni "Žarko razmazit ćeš dite", a festival je zatvoren filmom "Sve će biti u redu".
Jutarnje edukacijske programe posjetilo je više od 300 učenika i profesora zadarskih srednjih škola, a film "Jedan život" i svjedočanstvo Vesne Domany Hardy, preživjele holokausta, omogućili su im da bolje razumiju tragedije holokausta.
Film "Sirena" i rasprava s Nagham Oufan iz Sirije, Monikom Čavlović, savjetnicom iz Ureda pučke pravobraniteljice te Fani Marinović koordinatoricom projekta “Izgradnja društva dobrodošlice” iz Volonterskog centra iz Zadra, pokazali su izazove s kojima se suočavaju djeca izbjeglice.
Na Tolerance talk raspravi "Nada daleko od kuće" također se govorilo problemima izbjeglica i migranata u novim sredinama, naglašavajući razlike u iskustvima ovisno o vrsti migracije, ali i zajedničke poteškoće poput jezične barijere, predrasuda i nesigurnih radnih uvjeta.
Drugi Tolerance talk “Tolerancija i mir, to je moj đir” bavio se iznimno važnom temom vršnjačkog nasilja i naglasio kako je problem nasilja više prisutan na društvenim mrežama nego na školskim hodnicima.
Na Festival Marketu govorilo se o temama obrađenima kroz filmove "Otok nade" i "Nebo iznad Zenice", a u sklopu marketa svoj radi i djelovanje predstavili su Salaam Film Festival i RAFF - Rab Film Festival.
Direktori Festivala tolerancije Zadar, Nataša Popović i Andrej Fric, rekli su kako je prva godina festivala u Zadru iza njih, a pozitivno iskustvo i podrška na koju su naišli, posebno od strane publike, potakla ih je da odmah počnu pripremu novog izdanja u 2025. u partnersko-prijateljskom ozračju.
"Svatko od nas nosi neki talent, a kada se talenti udruže potencijal eksponencijalno raste, stoga nakon prve godine pozivamo sve organizacije i pojedince koji žele razvijati program budućih Festivala tolerancije neka nam se jave. Hvala svima koji su ove godine bili uz nas,“ poručili su. (Hina)