Preskočite na glavni sadržaj

Dani otvorenih vrata nove čuvaonice Etnografskog muzeja

Zagrebački Etnografski muzej (EMZ) u povodu Dana europske baštine te 105. obljetnice osnutka organizira u listopadu Dane otvorenih vrata svoje nove čuvaonice, s edukativnim radionicama i obilaskom muzejskih predmeta koji se u njoj pohranjuju, najavili su u utorak iz Muzeja.
vrijeme: 01.10.2024. - 12.10.2024.
mjesto: Zagreb
url: http://www.emz.hr
Etnografski muzej 22. listopada slavi 105. rođendan, a obilježavaju ga raznim sadržajima dostupnima javnosti koji će se održavati u u čuvaonici muzeja u Kačićevoj ulici, otvorenoj krajem svibnja.

Ravnateljica EMZ-a Zvjezdana Antoš rekla je na konferenciji za novinare kako je njihova čuvaonica prva u Hrvatskoj koja je otvorena javnosti, a u njoj će se održavati radionice koje će se fokusirati na baštinu Hrvatske. 

"Želimo potaknuti naše građane da nam dođu, da vide jednu novu građevinu u našem kvartu koja je otvorila svoja vrata i da ovoga ponudimo jednu novu kulturnu vrijednost", izjavila je ravnateljica. 

Nakon obilaska čuvaonice sudionici će na radionicama upoznati neke od predmeta koji su ondje pohranjeni. Radionice su besplatne, a sav pribor i materijal za rad su osigurani. 
Posjetitelji će imati priliku vidjeti sadržaje svih sedam novih čuvaonica EMZ-a srijedom i subotom u 10 i 11 sati. 

Sve radionice traju po dva sata, a organizirala ih je muzejska savjetnica Katarina Bušić koja će na svakoj radionici upoznati sudionike s dobrom koje je središte radionice. 

Na prvoj radionici 1. listopada u fokusu je zlatovez. Prije početka sudionici će u čuvaonici moći vidjeti zbirke Narodnih nošnji istočne Hrvatske i Narodnih nošnji Hrvatske dijaspore. To su primarno područja hrvatskog jezičnog prostora gdje se zlatovez izrađuje.

U praktičnom dijelu radionice polaznici će, pod vodstvom člana folklornog ansambla Lado, Antuna Leinvebera, doznati tajne vještine te se i sami okušati u ovoj tehnici veza.
Za 5. listopada najavljena je radionica posvećena bećarcu, vokalno-instrumentalni napjevom s područja Slavonije, Baranje i Srijema te umijećem gradnje slavonsko-srijemskih tambura. 

Sudionici će imati priliku upoznati se s tradicijskim obrtom u kojem se i danas izrađuju tambure. Graditelj tambura Franjo Juzbašić predstavit će različite vrste tambura te specifičnosti njihove izrade i zvuka. Nakon njega sudionici će imati primijenjenu radionicu pod vodstvom Maria Kambića na kojoj će slagati i pjevati bećarac. 

Radionice će u 10 sati biti namijenjena djeci i obiteljima, a radionice u 13 i 16 sati namijenjene su odraslima.  
Posljednja radionica, pod nazivom Slavonski motivi, bavi se izradom čipke. Sudionici će naučiti tehniku izrade sunčane čipke, slavonskih motiva i dobiti uvid u tematiziranu muzejsku građu iz Zbirke narodnih nošnji istočne Hrvatske. Radionicu će voditi vukovarska čipkarica Marina Šarčević. 
Ova radionica će također imati više termina - ona u 10 sati namijenjena je djeci i obiteljima, dok su radionice u 13 i 16 sati namijenjene odraslima. Za razliku od ostalih radionica za ovu nije potrebno predznanje. 

Sve radionice su skoro popunjene, a zbog ograničenog broja sudionika prijava je obavezna na edukacija@emz.hr, uz naznaku naziva radionice i termina, poručuju iz EMZ-a. 
 
(Hina)

Detaljnije