Preskočite na glavni sadržaj

MDC: Počinje 10. izdanje festivala muzejskog filma i multimedije

Deseto izdanje festivala muzejskog filma MUVI 10: muzeji - video - film i peto izdanje festivala multimedijskih i web projekata MUVILAB 2024 održat će se 9. i 10. prosinca, uz prikazivanje pedesetak filmskih i multimedijskih ostvarenja koja različitim žanrovima i tehnikama promoviraju bogatu hrvatsku kulturnu baštinu i istražuju mogućnosti novih medija u promociji muzejskih sadržaja i stručnoj obradi muzejske građe.
vrijeme: 09.12.2024. - 10.12.2024.
mjesto: online
url: http://www.mdc.hr
 
Organizator manifestacije koja je tijekom proteklih osamnaest godina pobudila veliki interes muzealca, kreativne industrije, filmskih i IT stručnjaka je Muzejski dokumentacijski centar iz Zagreba, a ovogodišnjim programom autorica projekta Lada Dražin Trbuljak će se zajedno sa sudionicima okruglih stolova osvrnuti na početke festivala, rezimirati što se i koliko promijenilo u korištenju novih tehnologija, te otkriti je li primjena multimedije u muzejima prouzrokovala nove promjene u komunikaciji baštinskih sadržaja.

Prikazivački dio programa koji će održati prvoga dana donosi širok spektar muzejskih sadržaja i protagonista, a podijeljen je u sedam sekcija: o muzejima, muzejske zbirke i muzejski predmeti, izložbe&istraživanja, umjetnička istraživanja, etnološka istraživanja, zaštita te animacija. Program otvaraju promotivni filmovi muzeja koji donose novu dinamiku u komunikaciji s publikom - Muzej crvene povijesti slavi prvi rođendan koji koristeći rotoskopiju prati Muzej od prve ideje do danas, te Upoznajte Meštrovićeve muzeje u Splitu koji predstavljajući jedinstvene muzejske lokacije gledateljima približava umjetničko nasljeđe našeg najslavnijeg kipara.

Little Art Talks Muzeja za umjetnost i obrt govori o pripremama i realizaciji jedne od najiščekivanijih izložbi ove godine - Jedna za sve - Sve za jednu, posvećene prvom i jedinom ženskom likovnom udruženju u prvoj polovici 20. stoljeća na ovim prostorima, dok će Laszowski - utemeljitelj približit gledateljima život i rad prvog ravnatelja Muzeja grada Zagreba te njegovog prvoga kustosa - Emilija Laszowskog, vrhunskog intelektualca i erudita koji je svojim neumornim radom sačuvao od zaborava mnoga povijesna mjesta i vizure.
U okviru istraživačko-restauratorskog projekta Slučaj Goldoni Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, a u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti u Veneciji realiziran je video intervju s Liviom Segusom, bliskim suradnikom i prijateljem Raoula Goldonija, autora skulpture Jezgra (Okovano staklo) iz zbirke MMSU Rijeka.

Zanimljive teme obrađuju filmovi koji na različite načine promiču i valoriziraju etnološka istraživanja poput Moleraja Muzeja Slavonije iz Osijeka koji publici približava molovanje zidova upotrebom šablona i molovanje valjcima, precizne dekorativne tehnike čija se mudrost i ljepota prenosila s majki na kćeri. Napuštenu tradicijsku kulturu oživit će i dokumentarni film Dvora Trakošćan Žene nose svijet koji kroz motiv prenošenja tereta ukazuje na težak položaj i veliku odgovornost žena u bednjanskom kraju pobijajući raširenu predrasudu o slabijem spolu, a tu je i Proba Kinokluba Zagreb koja prikazuje svakodnevicu gluhih osoba studijom primjera para koji osjeća, živi i stvara glazbu, zajedno s članovima svog rock deaf benda „Dlan“. Film je nastao u okviru radionice „Etnografski eksperimenti“ 2022./2023., u suradnji Etnografskog muzeja Zagreb, Kinokluba Zagreb (KKZ) i Sveučilišta University College London (UCL).

Drugi dan manifestacije održava se MUVI LAB 2024, festival na kojemu će autori 14 inovativnih multimedijskih projekata predstaviti najnovija dostignuća iz područja dizajna vizualnih komunikacija, kao i njihovu primjenu u realizaciji stalnih postava, izložbi i mrežnih stranica. Program MUVI LAB-a otvorit će kolege iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja koji će pojasniti kako su virtualno generiranim svjetovima u novom stalnom postavu posjetiteljima približili nastanak svemira, planete Sunčevog sustava i Međunarodnu svemirsku postaju.

Posebna poslastica bit će prezentacija Alternativne stvarnosti riječkog Muzeja računala Peek&Poke, razigranog i vizualno provokativnog projekta koji uz pomoć alata umjetne inteligencije pokazuje kako bi povijest računala izgledala da je počela prije više od jednog stoljeća. Na temu upotrebe umjetne inteligencije u komunikaciji i popularizaciji baštinskih sadržaja nadovezat će se prezentacija Muzeja vučedolske kulture koja će otkriti kako koristiti napredne AI alate poput Midjourneyja, RunwayML-a i ChatGPT-a za stvaranje vizualnih i tekstualnih sadržaja.

Kao poseban dio obljetničkog programa oba dana održavat će se okrugli stolovi, na kojima će se pozvani muzealci osvrnuti na svoj rad na prikupljanju i prezentaciji multimedijskih i web projekata tijekom protekla dva desetljeća, te ukazati na eventualna moguća pitanja ili poboljšanja koja bi se mogla potaknuti.

Pristup svim programima festivala je besplatan, a više detalja o sudjelovanju putem Zoom platforme i rasporedu događanja možete pogledati na mrežnim stranicama i društvenim mrežama Muzejskog dokumentacijskog centra.

PROGRAMSKA KNJIŽICA

FILMSKI PROGRAM: raspored prikazivanja filmova (.pdf)
MUVI LAB: raspored održavanja prezentacija (.pdf)
 
Izvor: Muzejski dokumentacijski centar