Preskočite na glavni sadržaj

Muzički biennale Zagreb najavljuje program 33. izdanja

Muzički biennale Zagreb najavljuje program 33. izdanja
Trideset i treće izdanje Muzičkog biennala Zagreb, našeg najvažnijeg festivala suvremene glazbe, održat će se od 5. do 12. travnja 2025. godine u Zagrebu te će publici predstaviti program najrelevantnijih i najaktualnijih glazbenih strujanja današnjice koji istražuje teme povezivanja i inovacije; od suvremenih i eksperimentalnih formi do interdisciplinarnih suradnji s područja vizualne umjetnosti, elektronike i teatra.
vrijeme: 05.04.2025. - 12.04.2025.
mjesto: Zagreb
url: https://www.mbz.hr/

Ovogodišnje izdanje MBZ-a, tematski podnaslovljeno Prekinute veze, programski su osmislili novi umjetnički direktori manifestacije, skladatelji Tomislav Oliver, Ivan Skender i Davor Vincze, a organizira ga Hrvatsko društvo skladatelja.

U osam dana trajanja Biennala, u dvadesetak zagrebačkih izvedbenih i drugih kulturnih prostora, nastupit će više od 230 izvođača i izvođačica iz preko 30 zemalja sa 6 kontinenata - od Hrvatske, Australije, Hong Konga, SAD-a, Kanade, Argentine i Kostarike do Finske, Belgije, Španjolske, Francuske, Luksemburga, Njemačke, Rumunjske, Turske, Tunisa i mnogih drugih. Bit će izvedeno više od 20 programa s čak 28 praizvedbi novih skladbi među kojima je 12 MBZ-ovih narudžbi hrvatskih skladatelja i 8 međunarodnih. Uz intenzivnu međunarodnu suradnju i već tradicionalnu domaću s velikim institucijama poput Hrvatskog narodnog kazališta, Hrvatske radiotelevizije, MSU Zagreb i Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, 33. izdanje MBZ-a obilježit će i tijesna suradnja s raznim lokalnim organizacijama, kolektivima, umjetnicima i izvedbenim prostorima nezavisne kulturne scene poput ZEZ-a, te KONTEJNER-a, MaMe, Močvare i Petog kupea u kojima će se održavati kasnovečernji program, biennalski klasik koji ove godine donosi svjetski aktualne nastupe underground i klupskog predznaka.
 
Crpeći inspiraciju iz koncepta međunarodno prepoznatog zagrebačkog simbola, Muzeja prekinutih veza, 33. izdanje MBZ-a svoju tematsku viziju temelji na ideji prekinutih veza i posvećuje cijelu manifestaciju istraživanju razmjera i nijansi različitih umjetničkih interpretacija tog pojma. Umjetnički direktori Biennala ističu kako tema prekinutih veza odražava globalne procese izolacije i protekcionizma koji su sve više prisutni zadnjih nekoliko godina te istovremeno podsjeća na važnost povezivanja. Tematska odrednica poslužila im je i kao svjetionik pri selektiranju programa iz iznimno raznolikog i inovativnog polja suvremene glazbe današnjice.

Program 33. izdanja MBZ-a koncentriran je u osam festivalskih dana, s dva do četiri događanja dnevno koji pored izvedbi simfonijskih orkestara, komornih ansambala, suvremenog baleta, opere, improvizirane, elektroničke i alternativne glazbe te zvučnih i audiovizualnih eksperimenata uključuju i dodatne programe poput performansa, izložbi, razgovora, majstorskih radionica, filmskih projekcija i multimedijalnih instalacija. Festival otvara praizvedba triju baleta Prekinute veze u subotu, 5. travnja u Hrvatskom narodnom kazalištu. Izvedba okuplja sedmero umjetnika/-ica koji su se kroz tri baleta upustili u istraživanje emocija rastanka, spajajući fragmentirane priče u jedinstveni umjetnički dijalog. S plesom klupskog ritma nastavljamo iste večeri u klubu Peti kupe, gdje započinje Late Night, kasnovečernji program MBZ-a, ovom prigodom rađen u suradnji s festivalom ZEZ na kojem će se nastupiti domaći i inozemni glazbenici/-ce koji predstavljaju inovativni elektronički zvuk: Aïsha Devi, N/OBE, Meka Drina i Anavi. Istovjetni programski raspored s velikim festivalskim izvedbama u udarnim večernjim terminima, Late Night programom u kasnovečernjem terminu te dnevnim programom izvedbi, razgovora, radionica itd. karakterističan je za sve festivalske dane.
 
Nedjelju, 6. travnja, u Laubi, obilježit će inovativna i meditativna skladba Systema Naturae autora Maura Lanze i Andree Valle u izvedbi Schallfeld Ensemblea i niza elektromehaničkih naprava inspiriranih fantazmagoričnim srednjovjekovnim katalozima životinja, biljaka i minerala te seminalnim istoimenim djelom botaničara i zoologa Carla Linnaeusa. Portretni koncert australske skladateljice i istraživačice Lize Lim u izvedbi ansambla ELISON, ,,supergrupe” međunarodnih glazbenika i pripadajućeg im neuobičajenog instrumentarija, kroz četiri će skladbe istraživati šamanizam, magiju, rituale i životne tranzicije u ponedjeljak, 7. travnja, u Dvorani Gorgona u MSU Zagreb. Komorna opera Alan T. skladatelja i multimedijskog umjetnika Pierra Jodlowskog kroz lik i djelo Alana Turinga, matematičara i kriptologa koji je revolucionirao područje računarstva i umjetne inteligencije, bavi se odnosom čovjeka, stroja i društva, a izvedba je u Zagrebačkom kazalištu mladih u utorak, 8. travnja. U srijedu i četvrtak, 9. i 10. travnja, Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog ugostit će Cantus Ansambl s programom Meandriranja koji donosi praizvedbe domaćih mladih suvremenih glazbenika/-ca i klasika hrvatske avangarde 20. stoljeća, kao i Simfonijski orkestar HRT-a u suradnji s europskim ansamblom svjetskoga glasa Neue Vocalsolisten Stuttgart s, među ostalim, praizvedbom slavnog skladatelja, muzikologa i trombonista Georgea Lewisa.

Završni vikend 33. Muzičkog biennala Zagreb
donosi glazbeni teatar Françoisa Sarhana, djelo Les Murs meurent aussi (MSU Zagreb) u izvedbi luksemburškog ansambla United Instrument of Lucilin koje spaja dokumentarizam i fantastiku te je inspirirano suvremenim sukobima poput rata u Ukrajini i Palestini. Multimedijalni projekt Infused 3’600’000ms nastaje u suradnji argentinskog umjetnika Francisca Uberta i Gorana Nježića, videoumjetnika iz Siska. Zajedničko istraživanje napuštenih i zanemarenih prostora grada Zagreba, a posebno Sveučilišne bolnice u Blatu, urodilo je multimedijalnim koncertom s pet glazbenika koji će za izvedbu koristiti tri gradske lokacije. Biennale u subotu, 12. travnja, gostuje u Tvornici Kulture s dva međunarodna orkestra: Hong Kong New Music Ensemble, vodeći ansambl suvremene glazbe u Aziji, Vertixe Sonora, komorni ansambl koji okuplja glazbenike iz Španjolske i Portugala te domaći violončelist Vid Veljak prvi put se susreću u Zagrebu i na inicijativu prekinutih, stvaraju nove veze. Prilika za refleksiju na raznolik i uzbudljiv festivalski program pruža se u rano nedjeljno jutro u KONTEJNER-u uz ambijentalni nastup glazbenice, skladateljice i improvizatorice Manje Ristić koji spaja zvuk violine s elektronikom uživo i terenskim snimkama. Posljednji nastup 33. izdanja MBZ-a ujedno je simbolička i u tematskom ključu Biennala - zadnja etapa prekida.

Prije nego se 33. MBZ razvije u punom programskom sjaju, od 20. ožujka do 3. travnja u Zagrebu će se održati predbiennalski program koji će započeti otvorenjem audiovizualne izložbe Priče koje odjekuju u Muzeju prekinutih veza (20.3. - 20.4.) i nastaviti s projekcijom filma Deep Listening: The Story of Pauline Oliveros u Dokukinu KIC, audiovizualnim nastupima kolektiva NAE Collective i SNOP u KC Ribnjak, putovanjem kroz vrijeme i prostor nedovršene Sveučilišne bolnice u Blatu u organizaciji MONTAЖ$TROJ-a, pripovjedačkim događanjem u suradnji s magazinom Kàko u Kleti te brojnim drugim druženjima organiziranim oko programa Biennala.
 
Cijeli program 33. Muzičkog biennala Zagreb dostupan je na službenim stranicama festivala na adresi www.mbz.hr.
 
Komunikacijski kanali MBZ-a:
 MBZ/web
 MBZ/Facebook
 MBZ/Instagram
 MBZ/YouTube