U utorak, 31. svibnja, u Plesnom centru, organizira se razgovor s autorima koji su se predstavili ili će se predstaviti u okviru 28. Tjedna suvremenog plesa - Ferenc Fehér, Sol Picó, Chris Haring (Liquid Loft), Saša Božić, te sudionice projekta W-Est_Where: Marjana Krajač (Hrvatska), Anna Reti (Mađarska), Cindy Dague (Francuska) i Sofie Fitas (Portugal). Razgovor počinje u 11sati, a moderator je teatrolog Andrej Mirčev. Nakon Razgovora, u 13 sati, slijedi tribina na kojoj će svoja iskustva sudjelovanja u međunarodnim umjetničkim projektima pod pokroviteljstvom EU podijeliti umjetnička direktorica TSP-a Mirna Žagar, ovogodišnje sudionice projekta W-Est_Where te prošlogodišnji sudionici iz Hrvatske.
vrijeme: 31.05.2011.
mjesto: Zagreb; Zagrebački plesni centar, Ilica 10
Kao autodidakt bez dovršenog formalnog plesnog obrazovanja,
Ferenc Fehér je stvorio vlastiti stil u kojem se opažaju utjecaji free style plesa i tehnika borilačkih vještina. Od 1999. do 2007. djelovao je unutar kompanije Finita la Commedia pod umjetničkim vodstvom redateljice Anikó Juhász (O. Caruso). Svoje vlastite koreografije počinje stvarati od 2007. Nastupao je na brojnim međunarodnim festivalima i scenama diljem Europe i svijeta (Njemačka, Francuska, Španjolska, Srbija, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Rusija, Izrael, Južna Koreja itd.). Za svoj je rad višestruko nagrađivan: 2010. godine primio je Nagradu Rudolf Laban za najbolje koreografsko ostvarenje u Mađarskoj.
Sol Picó započela je karijeru kao solo plesačica 1992. godine koreografijom 'Various Animals', u okviru kolektiva 'Pluralisti' čiji su članovi bili renomirani umjetnici poput: Sixto Peáez, Marcel li Antúnez, Carlos Padrisa itd. Svoj prvi rad 'Pevequi' producirala je 1993. godine te je nastupila na festivalu Danza Valencia ’93 Madrid en Danza. Surađivala je s Fura les Baus. Iz razloga što su sve njezine predstave postigle veliki uspjeh te redovito pobiru nagrade nazivaju je kraljicom španjolskog plesa. 1994. godine pokreće vlastitu trupu istoimena naziva.
Koreograf
Chris Haring, glazbenik Andreas Berger, plesačica Stephanie Cumming i dramaturg Thomas Jelinek, osnovali su 2005. godine skupinu Liquid Loft koja integrira izvedbu i instalaciju u plesu s ostalim umjetničkim formama, oblikujući cjelovito umjetničko djelo. Njihov jedinstveni vizualni i formalni jezik, specifična akustična scena i profesionalna plesna produkcija rezultirali su nagradom Zlatni Lav za najbolju izvedbu u okviru Bijenala u Veneciji 2007. godine.
Saša Božić, kazališni redatelj i dramaturg, prisutan u polju europskog suvremenog plesa. Kao dramaturg, izvan Hrvatske surađuje s priznatim koreografima poput Isabele Schaad (Berlin, Njemačka), Simone Aughterloney (Berlin, Njemačka), Francesca Scavette (Oslo, Norveška), Martine Pisani (Pariz, Francuska) i Dalije Aćin (Beograd, Srbija). Potpisuje dramaturgiju za nagrađivane predstave poput 'Ogoljeno', 'Nos Vamos a ver', 'Isto'. Za zajednički projekt s beogradskom umjetnicom Dalijom Aćin 'Handle with a great care' nagrađen je prvom nagradom Jardin d' Europe, najprestižnijeg europskog plesnog festivala Impulstanz u Beču 2008. Kazališni projekti sudjeluju mu na festivalima poput Eurokaza, Bitefa, Transeuropa festivala u Hildesheimu, Karantena u Dubrovniku, itd. Trenutno svoje projekte ostvaruje u europskim kazališnim kućama poput Hebbel am Ufer u Berlinu, Kaaiteatrom iz Brusselesa, Pact Zollverein u Essenu, Gesneralee u Zurichu, Nacionalni plesni centar u Oslu i Beogradsko dramsko pozorište. Zajedno s Barbarom Matijević vodi kazališnu grupu de facto.
Marjana Krajač je koreografkinja koja pripada mlađoj generaciji hrvatske suvremene plesne scene. Završila je Školu za suvremeni ples Ana Maletić u Zagrebu a školovanje je na Akademiji izvedbenih umjetnosti u Berlinu gdje je također je studirala teologiju i religiju na Humboldt Univerzitetu. Nakon što je diplomirala kao plesačica i koreografkinja surađivala je s brojnim koreografima u Berlinu. Dobitnica je europske stipendije za suvremeni ples danceweb te stipendije Mobile Academy Berlin. Njen najrecentniji projekt The Book dostupan je online, a projekt The Store (2009) nominiran je za T-HT nagradu Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu. Marjana Krajač živi i radi u Zagrebu gdje je osnovala proizvodni kolaborativ Sodaberg.
Nakon što je završila Srednju umjetničku školu u Pečuhu,
Anna Réti nastavlja studij plesa Rotterdam Dance Academy Nakon diplome, u Nizozemskoj surađuje s koreografima: Itzik Galili, Conny Janssen i Jensom Van Daeleom. Po povratku u Mađarsku, surađuje kao samostalni umjetnik s umjetnicima: Attila Kun - Pr Evolution, Réka Szabó - Symptoms, László, Eszter Gál, Zoltán Nagy, Klára Pataki itd. Od 2005. i sama počinje koreografirati. Za svoje rad, višestruko je nagrađivana.
Od 1994. do 1998.
Cindy Dague je studirala suvremeni ples na EMD Saran. Kao plesačica, u razdoblju od 2004. do 2008. sudjelovala je u nekoliko produkcija Toutazimut Company, u Francuskoj. Tijekom 2005. i 2006. sudjeluje u susretima FFD na nacionalnoj razini. Od 2008. profesionalno se priprema za EAT pri Art Dance International u Toulouseu. U međuvremenu, pleše u okviru rock grupe Wellington. Godine 2011. stvara svoj prvi solo rad 'From 0 to 26'.
Ključni pojmovi koji određuju umjetničko istraživanje portugalske plesačice i koreografkinje
Sofije Fitas su: intuicija, eksperiment i koncpet postojanja. Njezin se rad temelji na eksperimentiranju i dekonstrukciji tijela i njegovih pokreta. 1999. godine dobila je diplomu FMH. Od 2008. godine živi i radi na relaciji Lisabon-Pariz. 2004. godine upisala je master studije iz estetike i filozofije na Fakultetu za društvene znanosti u Lisabonu. Sofia Fitas dobitnica je nekoliko za svoj koreografski rad.