Nagradu Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske 'Radovan Ivančević' za životno djelo dodijeljena je danas akademiku Tonku Maroeviću. Godišnju nagradu primila je Ljiljana Kolešnik, urednica knjige 'Socijalizam i modernost: umjetnost, kultura, politika 1950.-1974.'.
vrijeme: 12.06.2013.
mjesto: Zagreb; MUO, Trg maršala Tita 10
Od struke povijesti umjetnosti nimalo manje nije značajna njegova prisutnost u književnosti, autorskoj i prijevodnoj, ostavio je važan trag u kazalištu, a surađivao i na polju glazbe, ističe se u obrazloženju koje je na dodjeli u Muzeju za umjetnost i obrt pročitala Nada Grujić u ime povjerenstva za nagradu. Maroevićev značaj kao nosioca kriterija za hrvatsku kulturu i znanost opisan je Ivančevićevim riječima da 'za Tonka Maroevića slikari slikaju i pisci pišu'.
Povezujući različite sfere umjetničkog i znanstvenog stvaralaštva, Tonko Maroević (1941.) povezivao je i različite stvaralačke orijentacije, pripremljen na razumijevanje i toleranciju svojom sveobuhvatnom kulturom i naobrazbom, stoji u obrazloženju. Maroević se pedesetak godina bavi znanstvenim istraživanjem moderne hrvatske umjetnosti, djelujući kao likovni kritičar i esejist, priredio je i brojne izložbe, a jednako je aktivan i na području književnosti i kritike.
Primivši priznanje, Maroević se prisjetio svog profesora, kolege i prijatelja po kojemu nagrada nosi ime, rekavši da je on dao dignitet struci jer je znao živjeti s vremenom, medijima, polemičkim angažmanom te upozoravao na potrebu čuvanja, interpretacije i obnove spomeničke baštine.
Istoimenu godišnju nagradu primila je Ljiljana Kolešnik, urednica knjige 'Socijalizam i modernost: umjetnost, kultura, politika 1950.-1974.' Instituta za povijest umjetnosti i Muzeja suvremene umjetnosti, posvećene poslijeratnoj kulturi modernizma.
Povelje Društva dobili su voditelji i suradnici projekta 'Multidisciplinarna istraživanja kompleksa dvorca Brezovica' kao 'ponajbolji model za izobrazbu budućih povjesničara umjetnosti', autorski tandem Edda Dubravec i Luka Marotti, za skoro tridesetogodišnje uređivanje emisije HRT-a 'Kulturna baština', kao i Marina Vicelja Matijašić, voditeljica Centra za ikonografske studije na riječkom Filozofskom fakultetu i urednica časopisa IKON.
S ciljem poticanja mladih kolega na kvalitetan stručni i znanstveni povijesno-umjetnički rad Društvo je dodijelilo i nagrade za diplomski rad dvjema studenticama zagrebačkog Filozofskog fakulteta, Petri Milovac za rad o percepciji i značaju digitalno producirane boje te Klari Šimičić za rad o odnosu glazbe i arhitekture, odnosno prostora splitske katedrale.
Vesna Kusin, povjesničarka umjetnosti odnedavno na funkciji zamjenice gradonačelnika, poručila je kolegama da će u Gradu ubuduće biti nezaobilazni kada je u pitanju čuvanje baštine, s obzirom da se radi o području koje, ustvrdila je, političari često degradiraju krivim potezima.
(Hina)