festival

Festival jednakih mogućnosti


vrijeme: 26.05.2004. - 27.05.2004.od 10 do 22 sata
mjesto: Zagreb, Preradovićev trg
organizator: Društvo tjelesnih invalida

Ovogodišnji ulični festival - Festival jednakih mogućnosti - održat će se 26. i 27. ovoga mjeseca, na zagrebačkom Preradovićevom trgu. Svečano otvorenje Festivala je u srijedu u 19 sati.

Cilj je festivala pokazati stvaralačke mogućnosti i umjetničke vrijednosti osoba s invalidnošću u dramskim, glazbenim i plesnim scenskim nastupima te istodobno uklanjati predrasude i razvijati društvenu svijest o invaliditetu. Festival je zamišljen kao događanje na ulici, gdje svaki prolaznik može pogledati program u izvedbi osoba s invalidnošću i uvjeriti se u njihova djela s kojima često, poput drugih umjetnika, postižu visoke rezultate i zadivljuju publiku.
Budući da se zadnjih godina sve više radi na integraciji osoba s invalidnošću u redoviti život i rad, zajedno s drugim članovima zajednice, osmišljena je ideja o organiziranju uličnog festivala s kulturno-umjetničkim programom u kojemu osobe s invalidnošću nastupaju zajedno sa "zdravim" kolegama.
(tekst preuzet s internet stranice
Društva tjelesnih invalida)

Ovogodišnji ulični festival održat će se 26. i 27. svibnja u dvije tematske cjeline s dnevnim programom od 10 do 22 sata.
Glazbeno-scenski program sastojat će se od dramskih, glazbenih i plesnih točaka koje će naizmjenično izvoditi osobe s invalidnošću i "zdrave" osobe (kazališni i estradni umjetnici).
U okviru 22 sata dvodnevnog programa, izvest će se 80 glazbeno-scenskih točaka u kojima će na dobrovoljnoj osnovi nastupiti preko 800 izvođača iz zemlje i inozemstva, od kojih oko 500 osoba s invalidnošću i 300 ostalih.
U drugom programskom sadržaju, održat će se Urbana skupna izložba likovnih radova na kojoj će izlagati 20 autora različitih umjetničkih izričaja, povezanih tjelesnim oštećenjem kao zajedničkim obilježjem. Likovni radovi će biti izloženi na štandovima i specijalnim stalcima, gdje će publika eksponate moći razgledati i porazgovarati s umjetnicima.
Istaknuo je Milan Ožegović, Predsjednik Društva.


P R O G R A M 

Voditelji programa: Gordan Hosni - Ogi,  Smiljana Tomić  i  Slađan Livnjak

SRIJEDA, 26.05.2004., JUTARNJI PROGRAM

10:00   ORKESTAR HRVATSKE VOJSKE
Dirigent: Mario Komazin          Glazba

10:20   SONČEK - Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije, Ljubljana
Glazbeni sastav The Kripls
Voditelj: Marko Zorec
Glazba: "THE KRIPLS GRE NAPREJ"

10:35   SONČEK - Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije, Ljubljana
Plesna skupina Sonček
Voditeljica: Urša Sedevčić
Voditeljica programa: Jelka Bratec      
Ples: "ZEMLJA; OGENJ; VODA; SONCE"

10:50   Osnovna škola pri specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice
Dramska skupina
VoditeljiCA: Ivanka Hajsek
Glumac/gost: DRAGO ASIĆ
Glumac/gost: ANDRIJA LABOŠ       
Igrokaz: "POVJERLJIVI RAZGOVORI"

11:10 Osnovna škola pri specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice
Pjevački zbor Pahuljice
Voditelj: Dubravko Miljan       
Zborno pjevanje:
"PRVA JE LJUBAV NAJLJEPŠA"
"MOJA NAJDRAŽA UČITELJICA"

11:25 Udruga za pomoć osobama s mentalnom retardacijom u varaždinskoj županiji, Varaždin
Klub "Zajedno sretni"
Voditeljica: Renata Kos
Učenica glazbene škole/gošća: ANJA PETRLIĆ
Ples i pjevanje


11:35   Centar za odgoj i obrazovanje Slava Raškaj, Zagreb
Voditeljica: Vlasta Stepinac     
Glazba:
 "VESELA GLAZBENA IGRA"
"TURSKI MARŠ"

11:40   ZEKAEM - LUTKARSKI STUDIO

Voditeljica: Kruna Tarle          
Lutkarska igra

11:55   Zavod za usposabljanje Janeza Levca, OVI Jarše, Ljubljana
Plesna skupina Mravljinci
Mentorice: Tamara Vižintin i Nataša Blaj        
Ples na glazbu Ravela "Bolero":
"PLES METULJEV"

12:05   Centar za odgoj i obrazovanje, Zagorska ulica, Zagreb
Pjevački zbor
Voditelj: Dragan Bubica          
Zborno pjevanje:
"KUMBAYA MY LORD"
"GDJE JE ONAJ CVJETAK ŽUTI"
"NEKA CIJELI OVAJ SVIJET"
"VJERUJ U LJUBAV"
"GORKA RIJEKA"

12:20   IVANA BRKIĆ          Glazba

12:40   Centar za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek", Zagreb
Plesna skupina Bekice
Voditeljica: Selma Dobrijević Pili         Ples

12:45   Centar za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek", Zagreb
Glazbena skupina Bek Band    Glazba

12:55   BORIS BABAROVIĆ - BARBA
            Glazba

13:10   Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Velika Gorica
Plesna skupina
Voditeljica: Melanija Berat Matusina   
Ples: "SAMO ŠUTI"

13:15   Centar za odgoj i obrazovanje Dubrava, Zagreb
Glazbeni sastav "Inter siti band"
Voditelj: Stjepan Hojsak          Glazba

13:35   Hrvatska udruga gluhoslijepih osoba "Dodir", Zagreb
Voditelj: Karolina Lice
Igrokaz: "GOVOR TIJELA"

13:50   KRISTIJAN UGRINA - KIKI           Monolog

13:55   Centar za odgoj, obrazovanje i osposobljavanje mladeži Lug, Bregana
Glazbena skupina
Voditeljice: Daniela Edišar i Lada Lokmer Lončar      
Glazba: "MARIJA"

14:00   DIVLJE JAGODE
Voditelj: Pero Galić      Glazba

15:00   STANKA SCENSKOG PROGRAMA DO 18:30    

17:00   Uzvanici Festivala i građanstvo
Voditelji:
TRPIMIR VICKOVIĆ – VICKO
DARKO JANEŠ        
Igra mobilnosti:
SVLADAVANJE ZAPREKA U IVALIDSKIM KOLICIMA I POMOĆU BIJELOG ŠTAPA


SRIJEDA, 26.05.2004., VEČERNJI PROGRAM
                       
18:30   ZAGREBAČKE MAŽORETKINJE
Voditelj: Alen Šćurić    Ples

18:40   Poliklinika za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG
Plesna skupina Kluba mladeži
Voditeljica: Vesna Pintar         
Ples: "PEPELJUGA"

18:50   ŠKOLA SUVREMENOG PLESA ANE MALETIĆ
Voditeljica: Ivančica Janković  Ples

19:00   Predstavnici državnih i gradskih tijela uprave
(ZAGREBAČKE MAŽORETKINJE)           
Svečano otvorenje Festivala jednakih mogućnosti

19:15 Centar za odgoj i obrazovanje Dubrava, Zagreb
Plesna skupina Nikoline
Voditeljica: Zdenka Lugomer
Koreograf: Livija Radić            Ples

19:25 PLESNI PUNKTOVI – ZAGREB
Voditeljica: Ivona Perkov         Ples

19:35   Studenti violončela na Muzičkoj akademiji u Zagrebu
u klasi prof. Valtera Dešpalja
LUKA ŠULIĆ iz Maribora i TILEN ARTIČ iz Ljubljane
Glazba:
J.J.F. Dotzauer: "ANDANTE CONVARIAZIONI"
F.A. Kummer: "BOLERO"

19:45   Predstavnici gradskih tijela uprave u kulturi
(ZAGREBAČKE MAŽORETKINJE)
Svečano otvorenje
Urbane skupne izložbe likovnih radova

20:00   STUDIO ZA SUVREMENI PLES
Voditeljica: Bosiljka Vujović Mažuran
Dizajner umjetničkog nakita: DAVOR ŠUK    Ples

20:10   Centar za rehabilitaciju "Ozalj", Jaškovo
Dramska skupina
Voditeljica: Animira Mrkša     
Igrokaz: "KAKO JE POČELO NA NAŠEM POLUOTOKU"

20:30   VLATKO DULIĆ, glumac
            Monolog

20:35   Centar za kreativni rad, Zagreb
Dramska skupina "Sineki"
Voditelj: Gordan Hosni – Ogi
Igrokaz: "SINEKI SHOW"

20:50   SANDA POPOVIĆ
Ples: Špiro Sesarić      
Glazba:
"MOJ DIVLJI SOKOLE"
"SLOBODA"

21:00   LEONA         
Glazba: "ŽENA NESRETNA"

21:05   ZEKAEM - LUTKARSKI STUDIO
Voditeljica: Kruna Tarle           Ples

21:15   GABI NOVAK
            Glazba

21:25   NOVI STAROMODNI ORKESTAR
Voditelj: Franjo Vlahović    Glazba

22:00   KRAJ PROGRAMA  


ČETVRTAK, 27.05.2004., JUTARNJI PROGRAM

10:00   PUHAĆI ORKESTAR ZET-a
Dirigent: Ivica Podgorski
Pročelnik glazbe: Josip Sambolić          Glazba

10:20   Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Prekrižje, Zagreb
Prekrižijanske mažoretkinje
Voditeljica: Ksenija Garašić    
Ples: "MAŽORETKINJE"

10:30   Centar za odgoj i obrazovanje Slava Raškaj, Split
Dramska skupina
Voditelji: Mila Krstulović i Ante Paić Ožić      
Igrokaz: "DJED I REPA"
"HIP-HOP I MI"

10:40   Osnovna škola Nad lipom, Zagreb
Plesna skupina Lipa
Voditelji: Maja Brkić, Ivana Milić i Ljerka Horvat Širanović   
Ples: "ROCK´ N´ ROLL"

10:45   Centar za odgoj i obrazovanje djece i omladine "Šubićevac", Šibenik
Dramska skupina "Šubićevac"
Voditeljica: Ivana Miškić         
Igrokaz: "ŠIBENSKA PRIČA"

10:55   DJEČJI PJEVAČKI ZBOR ZAGREBAČKI MALIŠANI
Voditelj: Zlatko Kubik Zborno pjevanje

11:10 Centar za odgoj i obrazovanje Goljak, Zagreb
Dramska skupina
Voditeljica: Đurđa Zrinšćak     
Igrokaz: "HARFE I PAPRENJACI"

11:20 Centar za odgoj i obrazovanje Goljak, Zagreb
Pjevački zbor
Voditelj: Željko Kipson           
Glazba: "PRIKAZE"

11:30   Centar za rehabilitaciju Zagreb
Glazbeno-plesne skupine
Voditeljica: Ileana Farac
Ples i glazba:
"NARODNI PLES"
"MAĐARICA"
"PLES"
"TIKE-TIKE- TAČKE"

11:45   Udruga za pomoć osobama s mentalnom retardacijom grada Zagreba
Klub "Vjeverica"
Predsjednica Udruge: Ankica Orešković         
Ples: "PLESNI KOLAŽ"

11:50   KRALJEVI ULICE     Glazba

12:10   Centar za odgoj i obrazovanje Zajezda, Budinšćina
Zbor i dramska skupina
Voditelji: Ivan Povijač i Željka Brežnjak          
Igrokaz: "PROTULETJE SE OTPIRA"

12:30   ADAM KONČIĆ       Monolog

12:35   Dom za djecu i mladež Tuškanac, Zagreb
Plesna skupina
Voditeljica: Zrinka Urek i Tajana Šimunić       
Ples:
"CHIHUAHUA"
"CAN TAKE MY EYES OFF YOU"

12:45   ŽELJKO KÖNIGSKNECHT   Monolog

12:55   Centar za odgoj i obrazovanje Juraj Bonači, Split
Plesna skupina Dječjeg centra "Firule"
Voditeljica: Liana Fulgosi        
Splitski folklorni ples: "MONFRINA"

13:10   MATKO JELAVIĆ    Glazba

13:25   Udruga za osobe s mentalnom retardacijom "SUNCE", Varaždin
Klub "Sunce"
Voditeljica: Šemsa Mustačević
Igrokaz: "SPECIJALISTA ZA ŽIVCE"

13:40   Udruga za osobe s mentalnom retardacijom "SUNCE", Varaždin
Klub "Sunce"
izvođač: Isljam Ramadani        
Glazba: "SEDAM SUZA"

13:45   DARKO DOMIJAN   Glazba

14:05   Hrvatska udruga gluhoslijepih osoba "Dodir", Zagreb
Dramska skupina
Voditeljica: Karolina Lice        
Igrokaz: "GLUHOSLIJEPA PEPELJUGA"

14:25   PETRA KOSALEC    Glazba

14:35   GLAZBENI SASTAV "ZVUK TIŠINE"
Voditelj: Ivan Slabinac Glazba:

15:00   STANKA SCENSKOG PROGRAMA DO 18:30    

17:00   K.K. STELA, Zagreb - K.I.K. BROD, Slavonski Brod         
Streetball:
KOŠARKAŠKA UTAKMICA U INVALIDSKIM KOLICIMA


ČETVRTAK, 27.05.2004., VEČERNJI PROGRAM

18:30   Kazalište slijepih i slabovidnih "Novi život", Zagreb
Ravnatelj: Vojin Perić
Glumac/gost: LUKA DRAGIĆ           
Igrokaz - komedija: "TRAŽIM POSAO"

19:10   Zavod za slepo in slabovidno mladino, Ljubljana
Glasbena skupina Slepi potnik
Voditeljica: Aksinja Kermauner          
Glazba:
"DŽEZAMIN"
"NA MAVRICI PRIJATELJSTVA"
"LJUBEZEN NA PRVI DOTIK"

19:20   Zavod za slepo in slabovidno mladino, Ljubljana
Ansambl Ujemi ritem
Voditelj: Matjaž Brinovec       
Ples:
"STARINSKA PESEM"
"SONČEK ČEZ HRIBČEK GRE"
"ZELENI GOZD"

19:30   MIA BEGOVIĆ          Monolog

19:35   Društvo distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida grada Varaždina
Literarno-dramska skupina "Korak života"
Voditeljica: Jasminka Matoković
Glumica/gošća: LJILJANA BOGOJEVIĆ
Glazbenik/gost: BUDIMIR MUCKO
Kantautorica/gost: MIRJANA  POSPIŠ          Poetsko-glazbeni kolaž

19:55   Udruženje gluhih i nagluhih Kantona Sarajevo, BiH
Dramska skupina
Voditelj: Sabahka Boravac     
Pantomima: "POTRAGA ZA BLAGOM"

20:10   ELMA Glazba

20:20   Udruga slijepih Zagreb
Vokalni ansambl
Voditelj: Josip Hrvoj       Zborno pjevanje

20:30   BORIS GAŠPARAC - ĆIRO Glazba

20:45  Centar za odgoj i obrazovanje Slava Raškaj, Zagreb
Plesna skupina
Voditeljice: Željka Margetić i Dajana Ivković  
Ples: NO ANGELS "FEELGOD LIES"

20:50   PLESNI STUDIO AKCIJA
Voditeljica: Kornelija Kosanović          Ples

20:55   Udruženje gluhih i nagluhih Kantona Sarajevo
Dramska skupina
Voditelj: sabahka Boravac      
Pantomima: "IGRAČI GOLFA"

21:05   KARDINAL BAND
Voditelj: Ivan Takač
Vokal: Verica Takač
Autori skladbi: Mišo Doležal i Ivan Takač       
Novoskladana glazba FM-a:
"VJERUJ"
"OGLASILA SE PJESMA"
"PRUŽI MI RUKE"
"NIKADA ME NE ZABORAVI"

21:20   PLESNI ANSAMBL KELKOPE
Voditeljiva: Dubravka Čoh       Ples

21:25   DRUŠTVENI ORKESTAR
HRVATSKOGA GLAZBENOG ZAVODA
Voditelj: Zlatko Dvoržak          Glazba

22:00   KRAJ FESTIVALA