novo izdanje

28. Svečanosti Pasionske baštine


vrijeme: 06.04.2019. - 17.04.2019.

Ovogodišnje, dvadeset i osme, Svečanosti Pasionske baštine održat će se od 6. do 17. travnja 2019. Festival i ove godine nudi bogat program nadahnut temom Muke Gospodnje.  

  Programska knjižica

28. SVEČANOSTI
PASIONSKA BAŠTINA 2019.
6. – 17. travnja
 
 
Subota, 6. travnja 2018.
Muzej Mimara, Rooseveltov trg 5, u 12,00 sati
 
Svečano otvorenje:
           
Karin Grenc - Leila Michieli Vojvoda : O ISUSE IZRANJENI, izložba
odabir: Stanko Špoljarić
postav: Stanko Špoljarić i Tehnička služba Muzeja Mimara
 
                                               ***
Glazbeni program:
BUNJEVAČKI PUT KRIŽA, pasionska baština bačkih Hrvata
(pjevanje starih korizmenih napjeva uz tekst iz knjige
Tomislava Žigmanova: Bunjevački put križa)
izvode: Ženska pjevačka skupina „Prelje“ Hrvatskog kulturnog centra
„Bunjevačko kolo“ Subotica, Vojvodina
voditeljica: Senka Horvat
tekst čita: Lazar Cvijin
 
                                               ***
 
Crkva sv. Katarine, Katarinin trg bb u 20,00 sati
 
O RES MIRABILIS, koncert
(L. Bárdos, Z. Kodály, N. Telfer, I. Lukačić, H. Purcell,
J. Busto, V. Sunko, J. S. Bach, J. Magdić, K. Odak)
 
izvode: Komorni zbor Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu
Cappella Odak
Mihovil Buturić, orgulje
dirigentica: red. prof. art. Jasenka Ostojić
 
Nedjelja, 7. travnja 2019.                                       
Crkva sv. Ivana Krstitelja, Nova Ves 64A, u 19,00 sati
 
O ČOVJEČE TUŽNI, koncert
Korizmeni i pogrebni napjevi i molitve iz Donjih Andrijevaca


izvodi: KUD „Tomislav“, Donji Andrijevci
glazbeni voditelj: Damir Butković
odabir građe: Matej Vinarić, Miroslava Hadžihusejnović–Valašek
autor programa: Matej Vinarić
 
                                   ***
 
Crkva sv. Martina Vlaška 36, u 20,00 sati
 
MISERERE, koncert
(T. L. da Victoria, W. Byrd,  T. Tallis, J. Gallus, A. Lotti, J. S. Bach, W. A. Mozart,
A. Vidaković, E. Cosetto, J. degl' Ivellio, B. Duda, D. Kurilovčan, B. Vlahek, Z. Kodaly,
U. Pieroni)
 
izvodi: Ansambl Gospodnetić singers Glazbenog kluba LISINSKI
dirigentica: Heda Gospodnetić
 
 
Ponedjeljak, 8. travnja 2019.
Crkva sv. Petra, Vlaška 93, u 20,00 sati
 
PASIONSKE SKLADBE, koncert
(H. Purcell, J. S. Bach, L. Boccherini)
 
izvode: Ingrid Haller, sopran
Croazzolla Concertante, komorni ansambl
 
                                   ***
 
Bazilika Srca Isusova, Palmotićeva ul. 33, u 20 sati
 
JADNA STAZA ADAMOVA, koncert
Korizmeni napjevi iz Bača, Aljmaša, i Bogdanovaca
 
izvode: Ženska pjevačka skupina Udruge Tragovi Šokaca, Bač (Vojvodina),
Pjevačka skupina KUD-a  Seljačka sloga, Bogdanovci
voditelj: Tomislav Livaja
Ženska pjevačka skupina Seke, Aljmaš
voditeljica: Snježana Lakotić
narator: Tomislav Filić
 
odabir i animacija: Krunoslav Šokac
suradnici: Stanka Čoban (Bač), Lara Mujakić (Aljmaš), Mario Kiš (Bogdanovci)
 
 
Utorak, 9. travnja 2019.
Stara gradska vijećnica, Galerija Kristofor Stanković, Ul. sv. Ćirila i Metoda 5, u 18,00 sati
 
Izidor Popijač Žiga, Petar Popijač, August Popijač: PASIJA SPASITELJA, izložba
postav i odabir: Stanko Špoljarić
 
                                                                       ***
 
Crkva sv. Katarine, Katarinin trg bb u 20,00 sati
 
VIA CRUCIS OMNIUM PECCATORUM MISSERIMI, koncert
(Križni put najjadnijega između sviju grješnika)
           
(A. Vivaldi, G.F. Händel, P. Mascagni, E. Grieg, C. Debussy, F. Parać, F. Chopin, D. Šostakovič, J. S. Bach, F. Schubert, G. Faure uz stihove Vladimira Nazora)
 
izvode: Gudački komorni orkestar Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu
solistice: Veronika Čiković, harfa
Eva Šulić, violina
Lana Lucija Horvatić, violončelo
recitator: Toma Medvešek, student Akademije dramskih umjetnosti
umjetnički voditelj: Jože Haluza, red. prof. art.
 
Srijeda, 10. travnja 2019.
Muzej Mimara, Rooseveltov trg 5, u 19,00 sati
 
Joseph Haydn: SEDAM POSLJEDNJIH KRISTOVIH RIJEČI NA KRIŽU Hob XX:1c,
koncert
 
izvodi: prof. Ante Milić, klavir, Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu
 
***
 
Zagrebačka katedrala, Kaptol 31, u 20,00 sati
 
KORIZMENO-USKRSNI KONCERT, orgulje
(S. F. Kovács, J. S. Bach, J. Arcadelt, F. Liszt, F. Schubert)
 
izvodi: Szilárd Kovács, orguljaš pečuške katedrale, Mađarska
 
Četvrtak, 11. travnja 2019.
Knjižnica Marija Jurić Zagorka, Krvavi most 2, u 13,00 sati
 
Slaven Miličević: MUKA - reljefi, izložba
            o izložbi govori: Barbara Vujanović
 
                                   ***
 
Crkva sv. Ivana Krstitelja, Nova Ves 64A, u 19,30 sati
KORIZMENI GLAZBENI VIJENAC, koncert
(uz 100-tu obljetnicu izdanja Hrvatske crkvene pjesmarice, a. D. 1919.)
 
izvodi: Udruga A-dur:
tekst čita: Ivica Ivanković
odabir i animacija: Matija Podnar, Ivica Ivanković
 
                                   ***
 
Crkva sv. Martina, Vlaška 36, u 20,00 sati
 
O, DAJ MI SNAGE, BOŽE MOJ, koncert
(Lj. Kuntarić, J. S. Bach, Kamilo Kolb)
 
izvode: Eva Kirchmayer Bilić, orgulje
Henrik Šimunković, bas bariton


Petak, 12. travnja 2019.                                
Crkva sv. Antuna Padovanskog, Ul. Sveti Duh 31,  u 20,00 sati                              
 
SVITLA NOĆ -
VII. korizmeno-glagoljaški koncert Zagrebačkih klapa
organizacija: Joško Ćaleta, Davor Capković
 
                                               ***
 
Crkva sv. Katarine, Katarinin trg bb, u 20,00 sati
 
„AH, MOJ KRIŽU, GORKA ŽELJO“, koncert
izvode: Muški pučki pjevački sastav župe. Sv. Jure - Žeževica,
Mješoviti pjevački zbor iz župe Zadvarje –
(ženska klapa „Kostela“ i muška klapa „Duare“)
pučki pivači Župe Uznesenja BDM- Blato na Cetini
odabir i animacija: Joško Ćaleta, Marijo Krnić, Jure Šaban-Stanić
 
Subota, 13. travnja 2019.
Studentski centar, Francuski paviljon, Savska 25, u 17,00 sati
 
Dražen Trogrlić: KRIŽNI PUT, izložba
postav i odabir: Dino Milinović
 
                                                ***
 
Bazilika Srca Isusova, Palmotićeva ul. 33, u 20 sati
 
JA SAM USKRSNUĆE I ŽIVOT, koncert
(Lj. Stipišić, F. S- Vilahr-Kalski, M. Demović, D. Bortnijanski, S. Klanac-Tulić,
Š. Marović, te korizmeni pučki napjevi solinskog kraja)
 
izvode: Vokalisti Salone, Solin
umjetnički voditelj: mo. Mirko Jankov
 
                                      ***
Crkva sv. Blaža, Prilaz Gjure Deželića 64, u 20,00 sati
 
GOSPIN PLAČ, koncert
 
izvodi: Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO
dirigenti: Bojan Pogrmilović
 
Nedjelja, 14. travnja 2019.
Crkva sv. Katarine, Katarinin trg bb, u 20,00 sati              
 
SVI KRŠĆANI, PLAČITE…, koncert
Kajkavske korizmene pjesme okolice Zaprešića i korizmeni napjevi podunavske Baranje
 
izvode:  KUD Kupljenovo, - Kupljenovo (Zaprešić)
Mario Kambić, orgulje
odabir i animacija: Ivica Ivanković, prof.
organizacija: Filip Golubov Car
Marija Ivanković
 
Ponedjeljak, 15. travnja 2019.
Knjižnice grada Zagreba, aula Gradske knjižnice, Starčevićev trg 6, u 13,00 sati
 
PASIONSKO BLAGO GRADSKE KNJIŽNICE: MUKA I USKRSNUĆE U KNJIŽEVNIM I LIKOVNIM DJELIMA, izložba
 
autori izložbe: Igor Pugelnik, Željko Vegh
 
                                                           ***
Dvorana Vijenac, Kaptol 29, u 18,00 sati
Iva Čuvalo: GRLITI NEBO, promocija zbirke pjesama
 
***
Crkva sv. Katarine, Katarinin trg bb u 20,00 sati
 
STABAT MATER, koncert
(J. Haydn, A. Dvořák, L. Boccherini, J. S. Bach, F. B. Mendelssohn, D. Buxtehude, A. Vivaldi, G. Böhm)
 
izvode: Željka Martić, sopran
Neda Martić, mezzosporan
Mirta Kudrna, orgulje
 
Utorak, 16. travnja 2019.
Galerija Šira, Prerdovićeva 13,u 18,00 sati
 
MOJ DOŽIVLJAJ MUKE,
izložba radova studenata Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu
 
koordinacija na ALU: izv. prof. art. Tomislav Buntak
 
                                               ***
Crkva sv. Petra, Vlaška 93, u 20,00 sati
 
Gabriel Fauré: REQUIEM op. 48/ MESSE BASSE, koncert
 
izvodi: Zbor Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, BiH
Omer Blentić, orgulje
dirigentica: Alma Aganspahić
 
Srijeda, 17. travnja 2019.
Društvo hrvatskih književnika, Trg bana J. Jelačića 7, u 12,00 sati
 
LIRIKA VELIKOG PETKA -
Dragica Vranjić–Golub: Riječ za Riječ
odabir: Đuro Vidmarović
           
Proglašenje nagrađenih na VIII. trienalnom književnom natječaju
Pasionske baštine i DHK
 
***
Crkva sv. Katarine, Katarinin trg bb, u 20,00 sati
 
SOLI DEO GLORIA, koncert
(J. S. Bach, J. B. Lully, G. F. Händel, J. Bull)
 
izvode: Marica Vilibić, violina
Dora Draclin, oboa
Katarina Javora, orgulje


(Na slici: Noćna Procesija, 1990., akad. slikar Josip Botteri-Dini)
 
---
PREPORUKA
(U SURADNJI SA PASIONSKOM BAŠTINOM)
 
 
Nedjelja 7. travnja, katedrala Sv. Terezije Avilske, Bjelovar, u 19,00 sati
 
O RES MIRABILIS, koncert
 (L. Bárdos, Z. Kodály, N. Telfer, I. Lukačić, H. Purcell,
J. Busto, V. Sunko, J. S. Bach, J. Magdić, K. Odak)
 
izvode: Komorni zbor Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu,
Cappella Odak,
Mihovil Buturić, orgulje
dirigentica: red. prof. art. Jasenka Ostojić
 
                                               ***
 
Subota, 6. travnja 2019. crkva sv. Barbare, Draž, u 19,00 sati
Nedjelja, 7. travnja 2019., crkva sv. Križa, Branjin Vrh, u 19,00 sati
Petak, 12. travnja 2019., crkva sv. Ivana Krstitelja,  Zaprešić, u 19,30 sati
 
SVI KRŠĆANI, PLAČITE…, koncert
Kajkavske korizmene pjesme okolice Zaprešića i  korizemni napjevi podunavske Baranje
 
izvode:  KUD Kupljenovo, - Kupljenovo (Zaprešić)
Mario Kambić, orgulje
odabir i animacija: Ivica Ivanković, prof.
organizacija: Filip Golubov Car
Marija Ivanković
 
 
Program u word dokumentu (92 KB) >>>


Uskoro: