smotra, revija

53. Međunarodna smotra folklora Zagreb


vrijeme: 17.07.2019. - 21.07.2019.
mjesto: Zagreb

Ovogodišnja 53. Međunarodna smotra folklora tematizira kulturno stvaralaštvo područja uz povijesne ceste Karolinu i Lujzijanu koje spajaju unutrašnjost Hrvatske s Hrvatskim primorjem i Rijekom kao europskom prijestolnicom kulture 2020. godine. 

Ususret Rijeci EPK Smotra će u Zagrebu i okolici, od 17. do 21. srpnja 2019., predstaviti etnografsku baštinu Gorskog kotara, Istre i Kvarnera, kao i drugih krajeva Hrvatske te baštinu Hrvata iz susjednih zemalja i iseljeništva. Kao i svake godine, svoju kulturnu baštinu prikazat će i sudionici iz inozemstva.

Program:

Četvrtak / Thursday, 04. 07. 2019. 18.00h
Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića / Bogdan Ogrizović Public Library
Tribina: Vidljivi i nevidljivi Gorani uz Lujzijansku cestu (Morana Jarec, dr. sc. Olga Orlić, dr. sc. Ana Perinić Lewis, dr. sc. Marija Malnar Jurišić, dr. sc. Tvrtko Zebec – u suradnji s Institutom za antropologiju i Institutom za etnologiju i folkloristiku) / Public forum: Visible and invisible poeple of Gorski kotar along the Luisiana Road (Morana Jarec, dr. sc. Olga Orlić, dr. sc. Ana Perinić Lewis, dr. sc. Marija Malnar Jurišić, dr. sc. Tvrtko Zebec – in cooperation with the Institute of Anthropology and the Institute of Ethnology and Folklore Research)

Petak / Friday, 05. 07. 2019. 18.00h
Etno Art galerija / Etno Art Gallery
Otvorenje izložbe: Na putu do mora – tradicijsko ruho uz Karolinu i Lujzijanu (autorice: Ivana Mihajlic, Lucija Halužan, Bojana Poljaković Popović), do 31.07. / Exhibition opening: Along the roads towards the sea – traditional clothing along the Carolina and Luisisana Roads (authors: Ivana Mihajlic, Lucija Halužan, Bojana Poljaković Popović), till 31.07.

Utorak / Tuesday, 09. 07. 2019. 21.00h
Atrij GKD/ Klovićevi dvori Gallery – Atrium
KONCERT: NENA HAUSER i ANSAMBL Habanere: pjesme odlaska i povratka / CONCERT: NENA HAUSER and ENSEMBLE Habaneras: songs of farewell and return

Četvrtak / Thursday, 11. 07. 2019. 11.00h
Enzita Kitchen Studio / Enzita Kitchen Studio
Tradicijski finger food – praktična radionica / Traditional finger food – practical workshop

Nedjelja / Sunday, 14. 07. 2019. 21.00h
Atrij GKD/ Klovićevi dvori Gallery – Atrium
KONCERT: TAMARA OBROVAC TRANSHISTRIA ENSEMBLE, gost DARIO MARUŠIĆ Spoj jazza i istarske tradicije / CONCERT: TAMARA OBROVAC TRANSHISTRIA ENSEMBLE, guest DARIO MARUŠIĆ Jazz and Istrian Tradition Fusion (www.tamaraobrovac.com )

Ponedjeljak / Monday, 15. 07. 2019. 18.00h
Vintage Industrial Bar / Vintage Industrial Bar
Razgovor s Damirom Imamovićem, vodi Ante Batinović / A conversation with Damir Imamović, hosted by Ante Batinović

Ponedjeljak / Monday, 15. 07. 2019. 21.00h
KUC Travno / Cultural centre Travno
Predstava: Zajdavac (Dramska skupina Babe, Slunj) /Theater play: Zajdavac (Drama group Babe, Slunj)

Utorak / Tuesday, 16. 07. 2019. 11.00h
Enzita Kitchen Studio / Enzita Kitchen Studio
Muzej u loncu, promocija tradicijske prehrane istočne Hrvatske uz degustaciju (u suradnji s Gradskim muzejom Požega i Enzita Kitchen Studijom) / Museum in a Pot, promotion of traditional dishes of Eastern Croatia with tasting (in collaboration with Požega Municipal Museum and Enzita Kitchen Studio)

Utorak / Tuesday, 16. 07. 2019. 21.00h
Atrij GKD/ Klovićevi dvori Gallery – Atrium
KONCERT: DAMIR IMAMOVIĆ Sevdalinka / CONCERT: DAMIR IMAMOVIĆ Sevdalinka (www.damirimamovic.com)

Utorak / Tuesday, 16. 07. 2019. 21.00h
Ljetna pozornica na Bundeku / Bundek Summer Stage
Koncert: Ansambl Choor (Kina), Choor Music – blagdan drevne i moderne glazbe mongolskih stepa / Concert: Choor Ensemble (China), Choor Music – a holiday of ancient and modern music from the Mongol Steppe

17. – 21. 7. 2019. SAJAM TRADICIJSKIH OBRTA I SUVENIRA
Trg bana J. Jelačića / TRADITIONAL HANDICRAFTS AND SOUVENIRS FAIR Jelačić Square

Srijeda / Wednesday, 17. 07. 2019. 10.00h
Trg bana J. Jelačića /  Jelačić Square
Nastup inozemnih sudionika Smotre (Bugarska, Egipat, Italija, Litva, Poljska) / Performance by the Festival international participants (Bulgaria, Egypt, Italy, Lithuania, Poland)

Srijeda / Wednesday, 17. 07. 2019. 10.30h
Europski trg, Zrinjevac, Tkalčićeva, Gajeva-Bogovićeva / European Square, Zrinjevac, Tkalčićeva, Gajeva-Bogovićeva crossroad
Folklorna šetnica – pop up nastupi inozemnih skupina / Folk Street Art – pop up performances by the Festival international participants

Srijeda / Wednesday, 17. 07. 2019. 20.00h
Trg bana J. Jelačića /  Jelačić Square
Koncert etnoglazbe Ethno na putu (u suradnji s Hrvatskom glazbenom mladeži) / World Music Concert Ethno on the road (in collaboration with the Croatian Musical Youth)

Srijeda / Wednesday, 17. 07. 2019. 21.00h
Atrij GKD /  Klovićevi dvori Gallery – Atrium
Pučki igrokaz Severinsko ofiranje (KUD Frankopan, Severin na Kupi), pučko kazalište i tribina o mjesnim govorima Gorskoga kotara (dr. sc. Marina Marinković, dr. sc. Marija Malnar Jurišić, dr. sc. Marija Novosel Crnić) / Folk theatre Severinsko ofiranje (Frankopan Folklore Group, Severin na Kupi) and discussion on local speeches of Gorski kotar (dr. sc. Marina Marinković, dr. sc. Marija Malnar Jurišić, dr. sc. Marija Novosel Crnić)

Četvrtak / Thursday, 18. 07. 2019. 10.00h
Trg bana J. Jelačića / Jelačić Square
Nastup inozemnih sudionika Smotre (Alžir, Grčka, Kina, Latvija, Obala Bjelokosti) / Performance by the Festival international participants (Algiers, Greece, China, Latvia, Côte d’Ivoire)

Četvrtak / Thursday, 18. 07. 2019. 10.30h
Europski trg, Zrinjevac, Tkalčićeva, Gajeva-Bogovićeva / European Square, Zrinjevac, Tkalčićeva, Gajeva-Bogovićeva crossroad
Folklorna šetnica – pop up nastupi inozemnih skupina / Folk Street Art – pop up performances by the Festival international participants

Četvrtak / Thursday, 18. 07. 2019. 20.00h
Trg bana J. Jelačića / Jelačić Square
Nastup sudionika Smotre: Narodna glazba Trogir, KUD-a „Kvadrilja“ Trogir, Puhački orkestar Fužine / Performance by the Festival participants: Trogir Folk music, „Kvadrilja“ Folklore Group, Fužine Wind Orchestra,

Četvrtak / Thursday, 18. 07. 2019. 20.00h
Dvorac Erdödy u Kerestincu (SV. NEDELJA) / Erdödy Castle in Kerestinec (SV. NEDELJA)
Nastup inozemnih sudionika Smotre (Bugarska, Grčka, Italija) / Performance by the Festival international participants (Bulgaria, Greece, Italy)

Petak / Friday, 19. 07. 2019. 10.00h
Trg bana J. Jelačića /  Jelačić Square
Nastup inozemnih sudionika Smotre (Alžir, Bugarska, Egipat, Kina, Latvija, Litva) / Performance by the Festival international participants (Algiers, Bulgaria, Egypt, China, Latvia, Lithuania)

Petak / Friday, 19. 07. 2019. 10.30h
Europski trg, Zrinjevac, Tkalčićeva, Gajeva-Bogovićeva / European Square, Zrinjevac, Tkalčićeva, Gajeva-Bogovićeva crossroad
Folklorna šetnica – pop up nastupi inozemnih skupina / Folk Street Art – pop up performances by the Festival international participants

Petak / Friday, 19. 07. 2019. 19.00h
Trg bana J. Jelačića / Jelačić Square
Nastup inozemnih sudionika Smotre (Alžir, Egipat, Bugarska, Obala Bjelokosti) / Performance by the Festival international participants (Algiers, Egypt, Bulgaria, Côte d’Ivoire)

Petak / Friday, 19. 07. 2019. 19.00h
Gornjogradska gimnazija / Upper Town High School
Plesna radionica Volkstänze aus aller Welt pod vodstvom Francisa Feyblija, Švicarska (gošća: Estefania Solóranzo, Ekvador) / Dance workshop Volkstänze aus aller Welt led by Francis Feybli, Switzeland (guest: Estefania Solóranzo, Equador)

Petak / Friday, 19. 07. 2019. 21.00h
Scena Gradec / Gradec Stage
SVEČANA PRIREDBA 53. MEĐUNARODNE SMOTRE FOLKLORA ZAGREB: Karolinom i Lujzijanom do Rijeke (uz izravni TV prijenos) / FORMAL EVENT OF THE 53rd INTERNATIONAL FOLKLORE FESTIVAL ZAGREB: Via the Carolina and Luisiana Roads to Rijeka (televised)

Petak / Friday, 19. 07. 2019. 22.30h
Scena Gradec / Gradec Stage
Radionica Plešite s nama! / Dance With Us! workshop

Petak / Friday, 19. 07. 2019.
BELTINCI, Slovenija / BELTINCI, Slovenija
49. Mednarodni folklorni festival / 49th International Folklore Festival

Subota / Saturday, 20. 07. 2019. 10.00h
Trg bana J. Jelačića / Jelačić Square
Nastup sudionika Smotre (Ravna Gora, Rečica, Zagorje Ogulinsko, Novi Vinodolski, Viškovo, Kanada) / Performance by the Festival participants (Ravna Gora, Rečica, Zagorje Ogulinsko, Novi Vinodolski, Viškovo, Canada)

Subota / Saturday, 20. 07. 2019. 10.30h
Europski trg, Zrinjevac, Tkalčićeva, Gajeva-Bogovićeva / European Square, Zrinjevac, Tkalčićeva, Gajeva-Bogovićeva crossroad
Folklorna šetnica – pop up nastupi sudionica Smotre / Folk Street Art – pop up performances by the Festival participants

Subota / Saturday, 20. 07. 2019. 19.00h
Gornjogradska gimnazija / Upper Town High School
Plesna radionica Volkstänze aus aller Welt pod vodstvom Francisa Feyblija, Švicarska (gošća: Ximena Banegas, Bolivija) / Dance workshop Volkstänze aus aller Welt led by Francis Feybli, Switzeland (guest: Ximena Banegas, Bolivia)

Subota / Saturday, 20. 07. 2019. 19.00h
Zagrebački plesni centar / Zagreb Dance Center
Plesna radionica, susret s ansamblima iz Tavankuta (Srbija, Vojvodina) i Italije / Dance workshop, meet the ensembles from Tavankut (Vojvodina, Serbia) and Italy

Subota / Saturday, 20. 07. 2019. 20.00h
Trg bana J. Jelačića / Jelačić Square
Nastup sudionika Smotre (Strizivojna, Bogdanovci, Tavankut, Devinsko Novo Selo (Slovačka), Koljnof (Mađarska), Bugarska, Italija, Grčka) / Performance by the Festival participants (Strizivojna, Bogdanovci, Tavankut, Devinsko Novo Selo (Slovakia), Koljnof (Hungary), Bulgaria, Italy, Greece)

Subota / Saturday, 20. 07. 2019. 21.00h
21. 00 Scena Gradec / 21.00 Gradec Stage
Tradicijska glazbala Kvarnera, Istre i Gorskog kotara (Lopar, Rab, Jelenje, Orlec, Nerezine, Poljica, Barban, Sovinjak, Galižana, Delnice, Jelenje, Osojnik, Podmilačje (Bosna i Hercegovina), Nedelišće, Bugarska, Alžir, Latvija, Italija, Indonezija) / Traditional Instruments of Kvarner, Istra and Gorski kotar (Lopar, Rab, Jelenje, Orlec, Nerezine, Poljica, Barban, Sovinjak, Galižana, Delnice, Jelenje, Osojnik, Podmilačje (Bosnia and Herzegovina), Nedelišće, Bulgaria, Algiers, Latvia, Italy)

Subota / Saturday, 20. 07. 2019. 22.30h
Scena Gradec / Gradec Stage
Radionica Plešite s nama! / Dance With Us! workshop

Subota / Saturday, 20. 07. 2019.
Vrbovec / Vrbovec
“Ljeto u gradu“, nastup inozemnih sudionika Smotre (Litva) / “Summer in the city“, performance by the Festival international participants (Lithuania)

Subota / Saturday, 20. 07. 2019.
Zaprešić / Zaprešić
24. Žetvene svečanosti, nastup inozemnih skupina (Egipat) / 24th Harvest festival, performance by the Festival international participants (Egypt)

Nedjelja / Sunday, 21. 07. 2019. 10.00
Zagrebačka katedrala / Zagreb Cathedral
Sveta misa za sudionike Smotre (uz radijski prijenos) / Holy Mass for the Festival participants (broadcasting)

Nedjelja / Sunday, 21. 07. 2019. 10.00h
Trg bana J. Jelačića / Jelačić Square
Nastup inozemnih sudionika Smotre (Alžir, Egipat, Obala Bjelokosti) / Performance by the Festival international participants (Algiers, Egypt, Côte d’Ivoire)

Nedjelja / Sunday, 21. 07. 2019. 10.30h
Europski trg, Zrinjevac, Tkalčićeva, Gajeva-Bogovićeva / European Square, Zrinjevac, Tkalčićeva, Gajeva-Bogovićeva crossroad
Folklorna šetnica – pop up nastupi sudionica Smotre / Folk Street Art – pop up performances by the Festival participants

Nedjelja / Sunday, 21. 07. 2019. 19.00h
Gornjogradska gimnazija / Upper Town High School
Plesna radionica Volkstänze aus aller Welt pod vodstvom Francisa Feyblija, Švicarska (gošća: Bruna Piccazio, Brazil) / Dance workshop Volkstänze aus aller Welt led by Francis Feybli, Switzeland (guest: Bruna Piccazio, Brasil)

Nedjelja / Sunday, 21. 07. 2019. 19.30h
Crkva sv. Katarine / Church of St. Catherine
Koncert hrvatskih hodočasničkih i marijanskih pjesama Tisuć’ puta zdravo budi! (Kupljenovo, Donja Lomnica, Posavski Bregi, Sinj, Baranjsko Petrovo Selo, Plehan (Bosna i Hercegovina) / Concert of Croatian pilgrimage and Marian hymny Tisuć’ puta zdravo budi! (Kupljenovo, Donja Lomnica, Posavski Bregi, Sinj, Baranjsko Petrovo Selo, Plehan (Bosnia and Herzegovina)

Nedjelja / Sunday, 21. 07. 2019. 20.00h
Trg bana J. Jelačića / Jelačić Square
Nastup inozemnih sudionika Smotre (Bugarska, Grčka, Italija, Litva, Poljska)/ Performance by the Festival international participants (Bulgaria, Greece, Italy, Lithuania, Poland)

Nedjelja / Sunday, 21. 07. 2019. 21.00h
Scena Gradec / Gradec Stage
Procesija izvođača koncerta marijanskih hodočasničkih pjesama, nastup sudionika Smotre (Čučerje, Devinsko Novo Selo (Slovačka), Desinec, Koljnof (Mađarska), Bogdanovci, Sveti Ivan Zelina, Strizivojna, Tavankut (Vojvodina, Srbija), Grčka, Indija, Litva, Obala Bjelokosti, Poljska) / A procession of performers in the folk church singing concert, performance by the Festival participants (Čučerje, Devinsko Novo Selo (Slovakia), Desinec, Koljnof (Hungary), Bogdanovci, Sveti Ivan Zelina, Strizivojna, Tavankut (Vojvodina, Serbia), Greece, India, Lithuania, Côte d’Ivoire, Poland)

Nedjelja / Sunday, 21. 07. 2019. 22.30h
Scena Gradec / Gradec Stage
Radionica Plešite s nama! / Dance With Us! workshop

https://www.facebook.com/smotrafolklora/



Izvor: www.mic.hr

Uskoro: