Preskočite na glavni sadržaj

Objavljen zbornik radova 'Nikola Martić - pjesnik hrvatski'

Zbornik radova s 13. neretvanskoga književnoga, znanstvenog i kulturnog susreta 'Nikola Martić - pjesnik hrvatski', objavili su nakladnici Neretvanska riznica umjetnina i inih vrijednosti, Ogranak Matice hrvatske Čitluk i Hrvatska kulturna zaklada.
vrijeme: 21.04.2021.

Prof. Šimun Musa ističe kako je pjesništvo Nikole Martića, nošeno svetošću riječi, oslonjeno na zavičajnu zipku zemlje humske, a zapućeno univerzumu svijeta, sviće ljubavlju čuvajući čovjeka u svemiru.
 
Ocjenjuje kako je Martićev jezik obdaren ne samo ljepotom već i proročanskim znamenjem. "Sva ljepota jezika  u službi je oblikovanja, a ona je određena ljubavlju, s naznakom za nova nadahnuća, što proročki navješćuju i obećavaju ljepotu stvaranja", piše Musa.
 
U zborniku sa skupa koji je održan od 28. do 30. rujna 2017. u Neumu, Metkoviću, Pločama, Opuzenu i Čapljini objavljeni su radovi Đure Vidmarovića, Ivana Sivrića, Vinka Grubišića, Zorana Ante Jurišića, Miljenka Stojića, Danice Bartulović, akademika Luke Paljetka, Pere Pavlocića, Šimuna Muse, Antuna Lučića, Stanka Krnjića, Marije Vasilj, Mile Pešorde, Mate Kovačevića i Stjepana Šešelja.
 
Književnik Ljubo Krmek napravio je izbor iz Martićeva pjesništva. na kraju zbornika objavljena je kronologija XIII. neretvanskoga književnog, znanstvenog i kulturnog susreta.
 
Hrvatski pjesnik Nikola Martić rođen je u Višićima kraj Čapljine 1938., a preminuo u Splitu 2013. Grafičku školu završio je 1959. u Sarajevu, gdje je studirao na Filozofskome fakultetu. Djelovao je u Splitu kao slobodni književnik.
 
Pjesme u duhu egzistencijalističke poetike, uglavnom sredozemnoga ishodišta, objavio je u zbirkama Vrtovi zemlje humske, Znamen, Bogumilska bajka, Sedmo godišnje doba, Svanuće davnine, Duša i tijelo, Stablo nasred svijeta, Zavjetno stablo i Košulja od lišća. Martić je pisao i pjesme za djecu. (Hina)