Hrvatska književnica Dunja Hebrang preminula je u utorak, 13. travnja u Zagrebu, a ispraćaj će biti u petak na zagrebačkom Krematoriju, doznaje se od obitelji.
vrijeme: 13.04.2021.
Dunja Hebrang rođena je u Otočcu 1943. godine, u obitelji Andrije i Olge (rođ. Strauss) Hebrang.
U Zagrebu je diplomirala psihologiju na Filozofskome fakultetu i završila poslijediplomski studij na Ekonomskom fakultetu.
Dunja Hebrang bitnim obilježjima suvremene civilizacije smatrala je moralnu i duhovnu destrukciju, estetsku i etičku opustošenost te neosjetljivost na humane potrebe, što pokazuju njezina djela "Utočišta", "Dnevni glasovi" i "Izvan kalendara".
Kritika je ocijenila kako ironijskim odmicanjem od pojavnosti postavlja svoj pjesnički ego više izvan negoli unutar ontoloških problema o kojima govori.
Hrvatski biografski leksikon (HBL) ističe kako lirsko uranjanje u čitateljevu svijest u njezinoj poeziji prevladava nad metaforikom i retorikom, a pesimizam doživljavanja svakidašnjice, slobode, rata, emocionalnog i tjelesnog nasilja, odnosa muškarca i žene, umjetnosti i povijesti, ublažava se ironijom i samoironijom, intelektualizmom i humorom.
U izrazu se priklanja besjedovnom stihu, preciznosti i dobroj organizaciji teksta jer "zna svesti složene stvari na literarno čitak eliptičan zapis koji emanira".
U esejističkome opusu ("Gospoda mužjaci", "Osjetljivi barbar"), koji se smatra feminističkim, uz muškarce duhovito i sarkastično kritizira i žene, te nastoji afirmirati pjesničko motrište izvan spolnosti, ističe HBL i dodaje kako publicističko djelo "Kronika zla i mučnine" sustavno iznosi rezultate njezine borbe za javnom afirmacijom istine o Andriji Hebrangu.
Romanu "Šum crnih limuzina", koji govori o djetinjstvu djevojčice i tragičnoj sudbini političkim neprilikama rastrojene obitelji, protkan je autobiografskim elementima.
Dunja Hebrang bila je zastupljena i u pjesničkim antologijama.
Radila je u propagandi Radiotelevizije Zagreb, a pjesme i eseje objavljivala je, između ostalih, u listovima i časopisima: Studentski list, Forum, Republika, Mogućnosti, Istra, Most, Odjek, Književne novine, Polja, Gesta, Zadarska revija, Kulturni život, Nova revija, Naša knjiga, Izraz, Dubrovnik, Školske novine, Hrvatsko slovo, Književna revija i Marulić.
Glavna su joj djela "Utočišta", "Dnevni glasovi", "Kazaljka vremena", "Gospoda mužjaci", "Polvere e vento", "Izvan kalendara", "Mrak i ruža", "Osjetljivi barbar", "Kronika zla i mučnine", "Kugla cijele zemlje" i roman "Šum crnih limuzina".
Dunja Hebrang bila je članica Društva hrvatskih književnika. (Hina)