Zagrebački plesni centar (ZPC) i ove će godine obilježiti 29. travnja - Međunarodni dan plesa - raznolikim plesnim programom besplatnim za posjetitelje.
vrijeme: 29.04.2021.
ZPC središnji je prostor suvremenoga plesa u Hrvatskoj koji je i ove 2021. priredio bogat program u povodu Međunarodnoga dana plesa koji će 29. travnja u 14 sati početi plesnom radionicom Aleksandre Mišić, priopćio je u petak ZPC.
Nakon toga, u 18 sati, posjetitelji će moći u dvorištu ZPC-a vidjeti predstavu "Bazen", adaptiranu za vanjski prostor, u koreografiji Eme Crnić i izvedbi umjetničke organizacije "Škvadra".
Večer će pak na krovnoj terasi ZPC-a donijeti predstavu "Love Will Tear Us Apart" čiji koncept i koreografiju potpisuju Saša Božić i Petra Hrašćanec, a izvodi Petra Hrašćanec. Predstava će se izvesti čak dvaput, prva izvedba u 19.30 i druga u 20.30 sati, kako bi ju, zbog reduciranoga broja, moglo vidjeti što više gledatelja.
Kako je istaknuto, svi programi besplatni su za sve posjetitelje, a prikupljat će se donacije u svrhu financijske pomoći profesionalnim plesnim umjetnicima - članovima Udruge plesnih umjetnika Hrvatske (UPUH) i Udruga profesionalnih plesnih umjetnika (UPPU) Puls) u koronakrizi nisu isplatile nikakve potpore.
Za radionicu se treba prethodno prijaviti i rezervirati mjesto na
info@zagrebackiplesnicentar.hr. Mjesto na izvedbama predstave "Love Will Tear Us Apart" može se pak rezervirati putem mrežne stranice
www.zagrebackiplesnicentar.hr ili e-poštom na
blagajna@zagrebackiplesnicentar.hr. Rezervirane ulaznice moći će se podići blagajni ZPC-a do 27. travnja u 20 sati.
Međunarodni dan plesa ustanovio je plesni odbor Međunarodnoga kazališnog instituta (International Theatre Institute) 1982. Za taj dan izabrali su 29. travnja u čast i sjećanje na rođendan Jean-Georgesa Noverrea, pionira i začetnika modernoga baleta. Međunarodnim danom plesa nastoji se istaknuti i podsjetiti na vrijednost i važnost plesa kao umjetničke forme te probuditi one koji još nisu svjesni vrijednosti plesa i njegova potencijala.
Hrvatsku poruku za Dan plesa 2021. napisala je plesna umjetnica i koreografkinja Maša Kolar, a međunarodnu njemački plesač Friedemann Vogel.
Maša Kolar - Ples kao manifest naše kulture
Maša Kolar je tako, među ostalim, poručila da je "ples toliko prirodan da je svijet bez njega nezamisliv. Živući svijet je unikatno i spektakularno čudo. Oboje su prirodna datost koja širi pozitivan i miroljubiv stav, pozitivnu energiju i zadovoljstvo".
Istaknula je da je "ples na milijune načina prirođen našim tijelima, blista u svojoj raznovrsnosti i bogatstvu", te da, iako "tijelo profesionalnoga plesača često zahtjeva usamljenički život, kreativni nagon omogućuje nam da ostanemo društvena bića, povezujući nas s drugim tijelima da se u najneposrednijoj nuždi podržavamo i međusobno održavamo."
"Stoga, poštujući svaku napisanu riječ o plesu kao manifestu naše kulture, sve vas pozivam da se više oslonimo na primordijalni potencijal tijela, na tu fino uštimanu 'mašinu' koja podupire ples i život", poručila je Kolar.
Međunarodna poruka Friedemanna Vogela - ples je naš zajednički instinkt
Istaknuti plesni umjetnik Friedemann Vogel nagrađivan brojnim nagradama, plesao je više od 20 godina na poznatim pozornicama diljem svijeta, od La Scale u Milanu do Boljšoj teatra u Moskvi i Svjetskog baletnog festivala u Tokiju, osvajajući i kritičare i publiku. Vogel je nositelj nacionalne titule "Kammertänzer", najviše počasti koju plesači u Njemačkoj mogu dobiti.
Vogel je tako, među ostalim poručio da "sve počinje pokretom; to je naš zajednički instinkt, a ples je rafinirani pokret komunikacije. Ma koliko važna i dojmljiva bila besprijekorna tehnika, bit plesa je ipak njegova izražajnost".
"Kada nam odjednom, zbog zatvorenih kazališta i otkazanih festivala, više nije dozvoljeno plesati, naši svjetovi zamiru. Bez fizičkog kontakta. Bez predstava. Bez publike. Nikada u novijoj povijesti plesna zajednica nije bila pred tako velikim zajedničkim izazovom da ostane motivirana, da pronađe svoj smisao postojanja", ustvrdio je Vogel.
Ali, poručio je, "baš kad nam se oduzme nešto dragocjeno, doista cijenimo važnost onoga što radimo i koliko ples znači za cjelokupno društvo". (Hina)