smotra, revija

4. Natjecanje pjevačkih zborova u Zadru


vrijeme: 15.5.2003. - 18.5.2003.
mjesto: Zadar
organizator: Koncertni ured Zadar

Raspored 4. Natjecanja pjevačkih zborova u Zadru koje se održava od 15. do 18. svibnja

4. Natjecanje pjevačkih zborova, ZADAR; 15. - 18. svibnja 2003.
organizator: Koncertni ured Zadar

RASPORED NATJECANJA

Četvrtak, 15. svibnja, 21 sat
Katedrala sv. StošijeSVEČANO OTVORENJE

Koncert ususret dolaska sv. oca pape Ivana Pavla II. u Hrvatsku i Zadar

Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO
dirigenti: Joško Ćaleta, Dražen Kurilovčan

Program:

LIJEPA NAŠA DOMOVINO, nacionalna himna

EVO SMO VAN ZDRAVO DOŠLI
Božićne pjesme i kolende iz Vinišća kod Trogira

DOBRA VEČER U BARBA SIBETA

Kolenda iz Staroga Grada na otoku Hvaru
Ishodište su kolende
Dobra večer u barba Sibeta terenski zapisi najuglednijeg hrvatskog etnomuzikologa Jerka Bezića te autorovi terenski zapisi kazivanja i danas aktivnog koledara Stjepka Franetovića, prvog tenora skupine pučkih pjevača iz Staroga Grada na otoku Hvaru.

NA DOBRO NAM BOŽIĆ DOJDE
Božićne pjesme i kolende zadarskog područja

Autor suprotstavlja crkvene pučke napjeve zadarskoga zaleđa (Lišane Ostrovičke, Polača, Vrana, Posedarje) s otočkim kolendama i crkvenim pučkim napjevima (Neviđane - Pašman, Veli Iž).

Tomislav Uhlik: TELO KRISTUŠEVO, liturgijska kantata za folklorni zbor i tambure
Kirje (Kyrie)
Dika Bogu (Gloria)
Verujem (Credo)
Svet (Sanctus)

Djelo je napisano za specifičan zvuk Ansambla LADO, utemeljeno na izvornim narodnim tekstovima sakralnog karaktera koje je dr. Vinko Žganec sakupio u Međimurju početkom XX.st.

Petak, 16. svibnja, 11 sati
Gradska Loža
Promocija nosača zvuka:
Antologijska djela hrvatske zborske glazbe 20. stoljeća (2), nakladnik: Cantus d.o.o. Zagreb
Preveliku radost navišćujem vama, nakladnik: Ansambl LADO i Aquarius Zagreb

u 16 sati
Crkva sv. Krševana
NATJECANJE: PRVA ETAPA

Subota, 17. svibnja, 11 sati
Crkva sv. Krševana
NATJECANJE: DRUGA ETAPA

u 20 sati Crkva sv. Krševana
Svečani završni koncert
PODJELA NAGRADA I DIPLOMA

Nedjelja,18. svibnja, 11 sati
Katedrala sv. Stošije
EUHARIS
TIJSKO SLAVLJE predvodi msgr Milivoj Bolobanić

Albe Vidaković: MISSA SIMPLEXSvi zborovi sudionici
Hrvatsko pjevačko glazbeno društvo ZORANIĆ
Katedralni zbor Zadar

Žan Morović dirigent
Pavao Mašić, orgulje

***

Stručni sud

Zborove će ocjenjivati međunarodni stručni sud od 5 do 7 članova pojedinačnim ocjenama do 100 bodova. Po jedna ocjena s najvećim i najmanjim brojem bodova se poništavaju. Stručni će sud nakon prve etape, ovisno o broju postignutih bodova, odrediti zborove koji će se natjecati u drugoj etapi. Ovim se zborovima bodovi prve i druge etape zbrajaju za završni rezultat.

Nagrade


1. nagrada je ZLATNI KRIŽIĆ OPATICE ČIKE

2. nagrada je SREBRENI KRIŽIĆ OPATICE ČIKE
3. nagrada je BRONČANI KRIZIĆ OPATICE ČIKE

Za prvu nagradu potrebno je postići najmanje 90% mogućih bodova. Nagrade su nedjeljive.
Svi zborovi dobivaju diplome za sudjelovanje.
Hrvatsko društvo skladatelja dodijelit će jednu ili više nagrada za najbolju izvedbu skladbe hrvatskog skladatelja.
Istovrsne nagrade pripadaju i dirigentima.

SUDIONICI NATJECANJA

1. VOCALIS, Maribor, Slovenija, Alenka Korpar dirigentica

2. HRVATSKO PJEVAČKO DRUŠTVO "RODOLJUB", Virovitica, Hrvatska, Nenad Koržinek dirigent

3. PRO MUSICA, Sf. Gheorghe, Rumunjska, Zoltán Sipos dirigent

4. HRVATSKO PJEVA»KO DRUŠTVO "KALNIK", Križevci, Hrvatska

Branka Špoljar dirigentica

5. DOMŽALSKI KOMORNI SBOR, Domžale, Slovenija, Tomaž Pirnat dirigent

  1. VESZPRÉM VÁROS VEGYESKARA, Veszprém, Mađarska, Ágnes Erdélyi dirigentica

7. JOSIP ŠTOLCER SLAVENSKI, Čakovec, Hrvatska, Dragica Karolina Šimunković dirigentica

8. KALEVI KAMMERKOOR, Tallinn, Estonija, Erki Meister dirigent

9. KOMORNI ZBOR RUBINO, Rovinj, Hrvatska, Janoš Feher dirigent

  1. CANTORES SANCTI MARCI, Zagreb, Hrvatska, Tomislav Fačini dirigent
  2. ALBA REGIA VEGYESKAR, Székesfehérvár, Mađarska, Imre Kneifel dirigent
  3. HRVATSKO PJEVA»KO DRUŠTVO "LIPA", Osijek, Hrvatska, Valerija Fischbach dirigentica
  4. TALLINN KAARLI KIRIKU KONTSERTKOOR, Tallinn, Estonija, Heli Jürgenson dirigent
  5. LJUBLJANSKI MADRIGALISTI, Ljubljana, Slovenija, Andreja Martinjak dirigentica
  6. AKADEMSKI ZBOR BAZILIKE SRCA ISUSOVA "PALMA", Zagreb, Hrvatska, Robert Homen dirigent