Preskočite na glavni sadržaj

15. izdanje manifestacije Slavonsko-baranjsko-srijemski hrvatski književni dani

Društvo hrvatskih književnika, Slavonsko-baranjsko-srijemski ogranak sa sjedištem u Osijeku, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, u prosincu tradicionalno održava svoju najmasovniju manifestaciju - 15. Slavonsko-baranjsko-srijemske hrvatske književne dane.
vrijeme: 22.12.2020.
url: http://dhk.hr/

Zbog pandemije sva događanja su održana na mreži, stranicama DHK, youtube kanalima organizatora i partnera te na društvenim mrežama, a izdvajaju se ovi događaji koji se tijekom prosinca mogu pogledati na različitim platformama.
 
Tako je 4. prosinca 2020. na mrežnim stranicama DHK i Gradske knjižnice Slavonski Brod održan program posvećen utemeljitelju Ogranka Vladimiru Remu. Sudjelovali su Goran Rem, Paula Rem, Dunja Vanić, ravnateljica brodske knjižnice Ružica Bobovečki predsjednik Ogranka DHK Mirko Ćurić. Snimljen je program u kojem su autori čitali svoje tekstove i posvete Vladimiru Remu. Vidio prezentaciju izradili su Goran i Benjamin Rem.
 
Središnji program je tradicionalna 15. Književna riječ slavonsko-baranjsko-srijemska, koja je okupila niz književnika i književnika članova Društva hrvatskih književnika različitih generacija: od Paule Ćaćić do Bogdana Mesingera, koji ove godine na Božić slavi 90. rošendan. Kroz vlastite priloge ili kroz odbrane tekstove koje je pročitala Vesna Kaselj predstavili su se: Josip Cvenić, Paula Ćaćić, Mirko Ćurić, Jasna Horvat, Vlasta Markasović, Ružica Martinović Vlahović, Zvonimir Stjepanović, Goran Rem, Joso Živković Soja, Tomislav Žigmanov, Franjo Džakula, Bogdan Mesinger, Milorad Nikčević, Adam Rajzl.
 
Materijale je uobličio u cjelinu redatelj Mario Šulina iz Đakova, koji ovih dana pobire međunarodna niz priznanja za nezavisni film Adam, koji je nastao po scenariju književnika Franje Nagulova.
 
Treći program se održava u suradnji s Ogrankom Matice hrvatske iz Đakova pod nazivom: Mlada hrvatska književna kritika iz Vojvodine -  predstavljanje Zbornika đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara XXII., u sauradnji s đakovačkim Ogrankom matice hrvatske. Predstavljena je tradicionalna manifestacija koja okuplja hrvatske književne kritičare, prateći zbornik kao i Nagrada koja se pri tom dodjeljuje.   Sudjelovali su: Vlado Filić, Mirko Ćurić, Tomislav Žigmanov, Davor Bašić Palković, Nevena Mlinko, Klara Dulić Ševčić, Vladmir Nimčević, Darko Baštovanović, Jasna Andrić Penava. Snimljene materijale oblikovao je Mario Šulina, redatelj iz Đakova.
 
Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara, manifestacija su utemeljena 1998. s ciljevima: „Sagledavanje statusa hrvatske književne kritike unutar hrvatske književnosti, umjetnosti i kulture uopće. Stalno pregledno praćenje hrvatskog književnog stvaralaštva i proizvodnje, pjesničke, dramske i kritičke, da se njezin značenjski sustav svake godine kritički predoči i vrednuje, da se sustavno pridonosi ugledu i značenju hrvatske književnosti, književne kritike i kritičara koji ustrajno djeluju i posreduju između pisaca i čitatelja u periodici i medijima, da književne vrijednosti izađu na vidjelo, kao i da se potiče, prosuđuje i unapređuje razvoj i smjerovi književne kritike u Republici Hrvatskoj.“ (iz Pravila Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara) 

U sklopu manifestacije svake godine dodjeljuju se priznanja književnim kritičarima koja nose ime po Juliju Benešiću. Povjerenstvo za dodjelu nagrade u sastavu dr. Goran  Rem, dr. Vlasta Markasović i Adam Rajzl, donijelo je odluku da Povelju uspješnosti Julija Benešića u konkurenciji književnih kritičara s područja Slavonije, Baranje i Srijema dobiju cvelferske  kritičarice Kata Petrović, Sanja Šušnjara i Anita Tufekčić. Povelju uspješnosti Julija Benešića  za kritičara koji djeluje izvan granica Republike Hrvatske dobila je Klara Dulić Ševčić iz Subotice, a Nagradu Julija Benešića dodijeljena je je knjizi Život jahača u trenutku skoka konja preko prepone  (Disput, 2020) Dragana Juraka. Ove godine na natječaj za Nagradu pristiglo je najmanje knjiga u povijesti Nagrade koja se dodjeljuje od 1998., što zabrinjava jer se u pojedinim godinama za nagradu natjecalo i više od deset naslova s književno-kritičarskim tekstovima. Preporuča se Vijeću za knjigu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, kao i drugom povjerenstvima koja potiču rukopise, da prigodom dodjela potpora rukopisima obrate pozornost na ovaj važan žanr i daju dodatne poticaje knjigama i kritičarima.