Preskočite na glavni sadržaj

Baleti "Prekinute veze" otvaraju 33. Muzički biennale Zagreb

Praizvedbom trodijelnog baletnog projekta "Prekinute veze", nastalog u koprodukciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i Muzičkog biennala Zagreb (MBZ), otvorit će se u subotu, 5. travnja, trideset i treće izdanje Biennala.
vrijeme: 05.04.2025. -
mjesto: Zagreb
url: http://www.mbz.hr

U baletnome projektu sudjeluje sedmero umjetnica i umjetnika koji u tri baletne izvedbe istražuju emocije pri rastanku, povezujući fragmentirane priče u jedinstven umjetnički dijalog.
Balet Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu odabrao je tri koreografa putem međunarodnoga javnog natječaja u kojem su umjetnici pozvani da pošalju nove radove na temu prekinutih veza, dok je Muzički biennale Zagreb pozvao tri skladatelja/skladateljice, priopćili su organizatori.
Skladatelj suvremene glazbe Ivan Končić potpisuje glazbu baleta "Flicker Out" u koreografiji dvojca Pett Clausen-Knight, a prvak Baleta zagrebačkoga HNK-a Takuya Sumitomo koreografirao je balet naziva "Black Puzzle - Still, I Rise" na glazbu Veronike Reutz Drobnić. "The Most Familiar Stranger" naslov je trećeg baleta poljskog skladatelja Rafała Ryterskog u koreografiji Alessandra Giaquintoa. Dirigent baleta "Black Puzzle - Still, I Rise" i "The Most Familiar Stranger" je Ivan Josip Skender.
Ravnatelj zagrebačkoga Baleta Massimiliano Volpini kazao je da su projekti poput ovoga "važni za kazalište jer se energije koje se oslobađaju u tim susretima talenata prenose na sve umjetnike uključene u projekt i, uvjeren sam, na publiku koja prima njihovu iskrenu i neobuzdanu snagu". 

Iste večeri u klubu Peti kupe počinje Late Night, kasnovečernji program rađen u suradnji s festivalom ZEZ na kojem će se nastupiti Aïsha Devi, N/OBE, Meka Drina i Anavi.

Bogat program u znaku prekinutih veza

Trideset treće izdanje MBZ-a inspirirano je Muzejom prekinutih veza koji je postao međunarodno prepoznati zagrebački simbol. Cijela je manifestacija posvećena istraživanju razmjera i nijansi različitih umjetničkih interpretacija tog pojma, a održat će se od 5. do 12. travnja na dvadesetak zagrebačkih lokacija. 

Nastupit će više od 230 izvođača i izvođačica iz preko 30 zemalja, koji će izvesti više od 20 programa s čak 28 praizvedbi novih skladbi među kojima je 12 MBZ-ovih narudžbi hrvatskih skladatelja i osam međunarodnih, najavljeno je.

Uz međunarodnu suradnju i već tradicionalnu s HNK, HRT, MSU Zagreb, KD Vatroslava Lisinskog Festival će surađivati s lokalnim organizacijama, kolektivima, umjetnicima i izvedbenim prostorima nezavisne kulturne scene, poput ZEZ-a, Kontejnera, MaMe, Močvare i Petog kupea , gdje se smjestio kasnovečernji program s underground i klupskim nastupima.

MBZ organizira Hrvatsko društvo skladatelja, a program su osmislili novi umjetnički direktori manifestacije, skladatelji Tomislav Oliver, Ivan Skender i Davor Vincze, koji kažu kako ovogodišnja tema odražava globalne procese izolacije i protekcionizma koji su sve više prisutni te istovremeno podsjeća na važnost povezivanja.

U tijeku je i predbijenalski program koji traje do 3. travnja, a uključuje izložbu "Priče koje odjekuju" u Muzeju prekinutih veza, projekciju filma "Deep Listening: The Story of Pauline Oliveros" u Dokukinu KIC, audiovizualne nastupe kolektiva NAE Collective i SNOP u KC Ribnjak, putovanje Montažstroja kroz vrijeme i prostor Sveučilišne bolnice u Blatu i drugo.

Izvor: Hina