Preskočite na glavni sadržaj

„Budućnost muzeja u vremenu brzih promjena“ – nikad aktualnija tema Međunarodnog dana muzeja

Približava se 48. Međunarodni dan muzeja kojeg će, 18. svibnja 2025., obilježiti muzeji diljem Hrvatske i svijeta pod temom „Budućnost muzeja u vremenu brzih promjena“ (Future of Museums in Rapid Changing Communities) s namjerom da zauzmu aktivniju ulogu u oblikovanju održive budućnosti i ukažu na važnost muzeja kao dinamičnih obrazovnih institucija koje djeluju u službi društva i njegova razvoja.
prijava: 25.4.2025
url: http://www.mdc.hr

Nositelj obilježavanja Međunarodnog dana muzeja u Hrvatskoj je Muzejski dokumentacijski centar, a svi koji žele svojim događanjima sudjelovati u ovogodišnjoj manifestaciji trebaju popuniti prijavnicu i poslati na mail info@mdc.hr do petka 25. travnja 2025., kako bi programi mogli biti na vrijeme objavljeni na mrežnim stranicama manifestacije i promovirani na društvenim mrežama.
Ovogodišnjom temom Međunarodni savjet muzeja (ICOM) sa sjedištem u Parizu pozvao je muzeje i srodne baštinske ustanove da u ovom izazovnom trenutku, dobu dubokih društvenih, tehnoloških i ekoloških pomaka, kada svjedočimo neuravnoteženom gospodarskom napretku, degradaciji okoliša i rastućoj polarizaciji, buduće generacije potaknu na promišljanje o kompleksnim društvenim izazovima današnjice, promoviraju kulturu mira i nenasilja te istaknu važnost očuvanja demokracije, slobode govora i okupljanja.

Oslanjajući se na UN-ove ciljeve održivog razvoja, ICOM savjetuje muzejima da otvore put dijalogu i napretku pružajući inkluzivan prostor u kojem korisnici svih dobnih i društvenih skupina mogu otvoreno raspravljati o aktualnim društvenim problemima i izazovima koje svakodnevno susreću u svojoj bližoj okolini ili cijelom svijetu. Pred muzejskim djelatnicima odgovoran je zadatak da svoje teme i sadržaje prilagode interesima nadolazećih generacija i prenesu im znanja usmjerena na borbu protiv svih oblika diskriminacije u društvu, smanjenje socijalne nejednakosti, promicanje kulturne raznolikosti i zagovaranje održivih stilova života koji će zaustaviti gubitak prirodnih staništa i biološke raznolikosti.

ICOM u objavljenim smjernicama predlaže niz ideja za programe kojima muzeji mogu obilježiti Međunarodni dan muzeja unutar ove godine odabrane teme bez obzira na područje kojim se bave. Pored uobičajenih tematskih izložbi, stručnih vodstava kroz postave i edukativnih radionica, muzejima se preporučuje organiziranje Behind the scenes tura po muzejskim prostorima koji nisu posjetitelju dostupni s naglaskom na istraživački rad i stručnu obradu muzejskih predmeta koji omogućavaju upoznavanje muzejskih zbirki, zatim predstavljanje muzejskih istraživačkih projekata kroz male izložbe i multimedijske prezentacije, kao i održavanje panel rasprava u kojima će istraživači, pedagozi i muzejski stručnjaci ukazati na važnost učenja kroz razumijevanje, razvijanja kritičkog mišljenja i osobne odgovornosti nužne za održivost.

Poseban naglasak je na angažiranju novih korisnika korištenjem suvremenih komunikacijskih tehnologija - kreiranjem igara i kvizova kojima se potiče usvajanje znanja kroz igru, objavljivanjem online kataloga, webinara i virtualnih tura kojima se širi doseg znanja izvan granica fizičkog prostora muzeja, te pokretanjem edukativnih kampanja na društvenim mrežama s ciljem promicanja ljudskih prava i racionalnog gospodarenja prirodnim resursima.

Izvor: MDC