Preskočite na glavni sadržaj

Dani Kule 2018.

Kulturna manifestacija Dani Kule održat će se od nedjelje 29. srpnja do petka 3. kolovoza 2018. u Kuli Stojana Jankovića u Islamu Grčkom, s ciljem afirmacije materijalne i nematerijalne kulturne baštine zadarskog zaleđa.
vrijeme: 29.07.2018.
mjesto: Županja, Vinkovci, Vukovar, Ilok i Otok
url: http://www.festivalglumca.hr/

DANI KULE su kulturna manifestacija koja se već tradicionalno, osmu godinu za redom, sredinom ljeta održava u Kuli Stojana Jankovića u Islamu Grčkom. DANI KULE i ove godine nude šaroliki program (izložbeni, glazbeni, scenski) uz prezentaciju same Kule Jankovića sa svim svojim ambijentalnim ljepotama, što se je u prethodnim godinama pokazalo dovoljno poticajnim za dolazak brojnih posjetitelja u ovaj dio zadarskog zaleđa.

Prvog dana, u nedjelju 29. srpnja, program je posvećen zavičajnim vrijednostima Ravnih Kotara i Bukovice, i uključuje otvorenje izložbe fotografija BUKOVAČKA PRIČA, autora Miljenka Domijana, potom scenski prikaz iz predstave JELENA pl. KNEGINJA POSEDARSKA dramske skupine ČELINKA iz Posedarja te nastup KUD-a KAMEN BUKOVICA, a sve će biti začinjeno kušanjem prisnaca/presnaca – tradicionalnog kotarsko-bukovičkog specijaliteta.

Posljednjeg dana manifestacije, u petak 3. kolovoza, Kula će ugostiti humorističku hit predstavu PLASTIKA –KOMEDIJSKA DRAMA ZA DVE ŽENE U NAJBOLJIM GODINAMA, u izvedbi glumica Suzane Petričević i Nele Mihailović iz Beograda. Tijekom čitavog trajanja manifestacije posjetitelji mogu razgledavati sve dijelove obnovljene povijesne jezgre kompleksa Kule Stojana Jankovića, što uključuje crkvicu Svetog Đurđa kao i parkovne površine kao integralne dijelove ovog kulturnog dobra. Osigurana su stručna tumačenja i vodstvo (po potrebi i na nekoliko svjetskih jezika), a ulaz je slobodan, kao i svi dijelovi programa.

DANI KULE 2018. se i ove godine održavaju uz sponzorstvo SNV-a Zagreb, Grada Benkovca, Zadarske županije te VSNM-a grada Zadra, a organizator manifestacije je Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi.
 
O izložbi fotografija BUKOVAČKA PRIČA Miljenka Domijana
 
Miljenko Domijan, povjesničar umjetnosti i konzervator, dobitnik niza najuglednijih nagrada - među kojima ističemo Nagradu grada Zadra za životno djelo, Nagradu Vicko Andrić za životno djelo i Orden Svetog Save drugog stepena - ujedno je renomirani autor niza vrijednih izložbi. Domijan je proveo veliki dio svog radnog vijeka kao direktor konzervatorskog zavoda u Zadru (a kasnije kao Glavni konzervator RH) te je svoja izuzetna stručna znanja i senzibilitet za vrijednosti kulturne baštine i prirodne ljepote ovog kraja ugradio i u ovu izložbu. Stoga ovu izložbu postavljamo s uvjerenjem da će biti izuzetno zanimljiva i inspirativna te da će pozitivno utjecati na bolje prepoznavanje vlastitih specifičnih kulturno-prirodnih vrijednosti kao i na uvjerenje da se budućnost može puno uspješnije graditi oslanjajući se na specifične vrijednosti svoje regije. Pogotovo veliku vrijednost imat će za lokalno stanovništvo, koje često nije dovoljno svjesno izuzetne arhitektonske, građevne i estetske vrijednosti kamena kao temeljnog građevnog materijala, zamjenjujući ga, često inferiornim, modernim materijalima.
 
Prema riječima Dubravke Kisić, motiv ove izložbe je prostor zapadne Bukovice između Benkovca i Obrovca. Taj motiv za autora nije apstraktan prostor već mjesto življenja, kulturni krajolik - ekskluzivan primjer neotuđivog suživota okoliša i čovjeka. Stoga se fokus njegovog kadra čvrsto drži za supstanciju toga krajolika - kamen. Autor pred nas stavlja prizore kamenitog pejzaža i kamene arhitekture zaustavljene kamerom 1974. godine. Niz crno bijelih fotografija ritmički je oblikovan u tematske module od panorama podvelebitskog krajolika do detalja skulpturalnih geoloških oblika, od sklopova kamenih kuća i okućnica do ognjišta, od prizora napornog rada do trenutaka odmora i uljepšavanja. Fotografije prate kratki tekstovi - iskazi autorova razumijevanja tragova života i pokušaj rekonstrukcije iskonskog samorazumijevanja po kojem se taj život odvijao. Bio je to trenutak u kojem je još bilo vidljivo stoljećima nataloženo vrijeme. Vrijeme je nastavilo teći, a tehnološka modernizacija i ratovi razorili su tu krhku vremensku kapsulu. Ostaju tek zapisi koji su dobili neočekivanu misiju i naknadno pronađenu namjeru: čuvanje slika jednog nestalog života.

https://www.kulajankovica.hr/