Preskočite na glavni sadržaj

'Dodir' Emila Bobanovića Ćolića / 43. MKS

Udruga Mediteranski kiparski simpozij u suradnji s Općinom Orebić predstavlja skulpturu 'Dodir' autora Emila Bobanovića Ćolića nastalu u sklopu 43. Mediteranskog kiparskog simpozija, likovne manifestacije koja se od 3. do 10. svibnja 2021. održava u mjestu Kuna na Pelješcu.
vrijeme: 03.05.2021.

Ovogodišnji 43. MKS odvija se na dvije lokacije, u Kuni na Pelješcu tijekom svibnja te tijekom srpnja i kolovoza u Parku skulptura Dubrova kraj Labina u Istri.

Skulptura Dodir bit će dostupna za javnost od 10. svibnja 2021. 17.00 sati na njenoj trajnoj lokaciji nasuprot perivoja Mata Celestina Medovića, u mjestu Kuna.

"Ciklus manjih brončanih skulptura iz kojeg potječe i Dodir logično nastavlja problematiziranje organskih oblika zaopočeto opisanom serijom reljefa, samo što Bobanović sada, osim što kreće u puni volumen, čini izvjestan otklon od apstraktnog znaka i poseže k natruhama figurativnog izričaja protkanog diskretnim erotskim nabojem. Te skulpture manjeg formata govore o visokom autorovom likovnom rafinmanu kojim je sažeo harmoniju haptičkog i vizualnog, a unatoč manjem formatu koji u potpunosti odgovara intimističkom ozračju koje te skulpture emaniraju, postigao je i izvjesnu moumentalnost koja proizlazi iz ekspresivne geste koja je Bobanoviću jednako imanentna u skulpturi kao i u slikarstvu.

Ta monumentalnost kao i osjećaj Mediterana kojim je prožeto cjelokupno umjetnikovo kiparsko i slikarsko djelovanje, svojim punim životom saživjet će u novom Dodiru, sada kamenoj skulpturi znatno većih dimenzija (200x150x90cm) od svog brončanog prototipa. Premda Pelješcu ne nedostaje kamen, ova je skulptura učinjena od istarskog kamena kakvim su oblikovani kipovi i objekti na livadama Mediteranskog kiparskog simpozija u Dubrovi kraj Labina. Tom realizacijom za Kunu, kojom se nastavlja tradicija izmještanja skulptura iz matičnog parka, grad Labin odaje dužnu počast svom povremenom sugrađaninu koji je u tom istarskom gradiću ostavio neizbrisiv trag, ne samo kao izuzetan umjetnik već i kao vrsni pedagog odgojivši generacije učenika koje svojom umjetnošću, baš kao i njihov učitelj, nastavljaju oplemenjivati svoju životnu sredinu. (Mladen Lučić, iz predgovora katalogu izložbe)

O autoru:
Emil Bobanović Ćolić rođen je u Kuni na Pelješcu 1926. godine. Gimnaziju je pohađao u Krku, a Školu primijenjene umjetnosti u klasi Ante Kaštelančića završio je u Splitu. Jedno je vrijeme radio kao nastavnik u Mostaru, a onda se zaputio u Zagreb gdje je diplomirao slikarstvo kod Mladena Veže i književnost kod dr. Marina Franičevića.
Kao likovni pedagog najduže radi u Labinu, 31 godinu, do mirovine. Izlagao je u Hrvatskoj, Italiji, Njemačkoj, Poljskoj, SSSR-u, Francuskoj, Južnoafričkoj Republici, Bugarskoj, Austriji i Danskoj. Na svjetskoj izložbi Biennale Internazionale d` Arte Contemporanea u Firenci 2001. godine nagrađen je medaljom Lorenzo il Magnifico i diplomom u selekciji skulptura. Dobitnik je i mnogih drugih nagrada i priznanja. Član je HDLU-a Rijeka, HDLU-a Zagreb i A.I.A.M. (Accademia Internazionale d`Arte Moderna) u Rimu. Živi i radi na relaciji Kuna, Trstenik na Pelješcu, Zagreb, Labin i Monza (Italija).

Program 43. MKS u Kuni na Pelješcu realiziran je uz potporu i u suradnji sa: Općinom Orebić, Gradom Labinom, Istarskom županijom/Odjelom za kulturu i zavičajnost te tvrtkom Kamen d.d. iz Pazina.

Događaj na Facebooku

O manifestaciji:
“Mediteranski kiparski simpozij” pokrenut je 1969. godine prema zamisli akademskog slikara i kipara Josipa Diminića, a inicijativnim naporom akademske kiparice Milene Lah, akademskog slikara Quintina Bassania i Josipa Faragune, predsjednika tadašnje Općinske konferencije SSRNH Labin i Katedre “Labinske republike” Čakavskog sabora. Prvi susret kipara održan je u čast 50-e obljetnice “Labinske republike”, a prvi su radovi trajno obilježili njezine granice.
Umjetnici su na prostoru Dubrove stvarali svoja dijela te se danas u Parku skulptura Dubrova može pronaći 67 skulptura, amfiteatar Dolac i 16 dionica Bijele ceste, jedinstvenog umjetničkog projekta. Osim toga pojedine su skulpture postavljene diljem Labinštine, u Zagrebu, Vukovaru i Iloku. U sklopu simpozija stvaralo je stotinjak autora sa područja Hrvatske i susjednih zemalja, Slovenije, Italije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, kao i iz Nizozemske, Španjolske, Francuske te SAD-a, Japana i Koree.
“Park Skulptura Dubrova” sintetizira prirodu i likovno stvaralaštvo kao jedinstveno umjetničko djelo te slovi za jedan od najpoznatijih parkova skulptura na otvorenom na području Republike Hrvatske.