Od četvrtka, 17. ožujka, u hrvatskim nezavisnim kinima i kulturnim centrima počinje ciklus dokumentarnih filmova o obrazovanju i djeci – 'Djeca su naše bogatstvo'. Kako izgleda djetinjstvo u srcu švicarskih Alpa, može li se reprogramirati tinejdžera te treba li mijenjati obrazovni sustav doznajte u Kinu Tuškanac, MM Centru (Dokukino u gostima), Kinu Grič, CeKaTe Trešnjevka, KUC Travno te u Kinu Europa.
vrijeme: 17.03.2016.
Usporedno sa Zagrebom, filmove će moći vidjeti i publika u Rijeci, Puli, Splitu, Velikoj Gorici, Rovinju, Orebiću te kasnije i u drugim hrvatskim gradovima.
Reviju čine tri važna i aktualna dokumentarca, koji obrazovanje 'vide' iz različitih uglova: 'Abeceda', austrijskog redatelja Erwina Wagenhofera; 'Web Junkie – ovisnici o Internetu', izraelsko-američkog para Shosh Shlam i Hilla Medalie te švicarski dokumentarac 'Djeca s planine Napf', Alice Schmid.
Abeceda: Što nije u redu s obrazovnim sustavom?
„Gotovo 98 posto djece rađa se iznimno nadareno, međutim, nakon školovanja samo ih 2 posto to i ostane“ tagline je ovog filma. Što, dakle, nije u redu s obrazovnim sustavom? Pitanje je to na koje svojim zadnjim dokumentarcem Abeceda pokušava odgovoriti Erwin Wagnehofer, redatelj uspješnih i kontroverznih dokumentaraca „Mi hranimo svijet“ (We Feed the World) i „Uzmimo lovu“ (Let's make Money). Wagenhofer putuje svijetom i razgovara s brojnim protagonistima te uspoređuje razne obrazovne sustave. Abeceda ne kritizira škole pojedinačno već sustav u cjelini te pruža jednu od najboljih filmskih analiza obrazovnog sustava na brojnim primjerima iz cijelog svijeta!
'Web Junkie – ovisnici o Internetu': Kako reprogramirati tinejdžera?
Kina je jedna jedina zemljana svijetu koja je ovisnost o internetu i mrežnim igricama prepoznala kao poremećaj. U skladu s tim otvorili su više od 400 centara za odvikavanje, a u jednom od njih odvija se radnja filma Web Junkie – ovisnici o Internetu. S potpunim nevjerojatnim pristupom ustanovi „za odvikavanje i reprogramiranje tinejdžera“, redateljice nam otkrivaju kontroverzne metode s kojima se suočavaju „zabludjeli klinci“ koji su igrice znali igrati i po nekoliko dana bez prestanka. Pomažu li ove metode petnaestogodišnjacima koji su potpuno zamijenili stvarni i virtualni svijet, saznajte iz filma, koji nakon više od 40 svjetskih festivala dolazi i na velika platna u Hrvatskoj.
'Djeca s planine Napf': Jednostavniji i bezbrižniji svijet je moguć!
Djeca s planine Napf priča je o jednom sasvim drugačijem odrastanju. U bogatoj Švicarskoj gdje je školarcima dostupna sva moguća tehnologija, ipak živi skupina djece kojima računala i Internet ne trebaju. Daleko od civilizacije, na čarobnoj planini s popisa UNESCO-ove prirodne baštine,djeca pješače deset kilometara do škole, nisu opsjednuti Facebookom, a omiljene igre su im one u prirodi. Uz to, ova djeca suvereno upravljaju svim poljoprivrednim strojevima, pomažu na farmama svojih roditelja i žive život koji je gradskoj djeci potpuno nezamisliv...
Klasifikacija „hit“ ovdje zaista nije pretjerana. U samo šest švicarskih kina ovaj film zaradio je više od milijun dolara!
Detalje o terminima projekcija pratite na web stranici
www.restartlabel.net te Facebook stranici
Baš Volim Dokumentarce, kao i na Internet stranicama kulturnih centara i nezavisnih kina.
Hrvatski distributer sva tri filma je Restart label.