Preskočite na glavni sadržaj

Drugo 'Luftanje Scene Ribnjak' zove na predstave, koncerte, filmove i edukativne programe

Scena Ribnjak i ove godine u travnju nudi raznovrsne izvedbene programe - od kazališta i plesa do filma i glazbe. U programu sudjeluju brojni rezidenti i suradnici Ribnjaka, a publiku očekuju dvije kazališne premijere, nova iteracija prve hrvatske opere za bebe, koncerti hrvatskih i francuskih glazbenika, kazališne i plesne predstave za velike i male, senzorne filmske projekcije Hrvatskog filmskog saveza i edukativni programi.
vrijeme: 06.04.2025. - 30.04.2025.
mjesto: Zagreb
url: https://scenaribnjak.com/

No, krenimo redom - otkud i zašto baš Luftanje? Osim što je zdravo i estetski korisno, zrak (Luft) je u nekim ranijim filozofskim i znanstvenim razmatranjima često shvaćan kao nositelj svjetlosti, transparentnosti i vitalnosti. Nije bio samo prostor kroz koji se krećemo, već i materija s vlastitim svojstvima i aktivnim utjecajem na svijet. U tom smislu, Luftanje upućuje na širi koncept otvaranja, izmjene, kretanja između unutarnjeg i vanjskog - proces u kojem prostor postaje propustan, osjetljiv na ono što dolazi izvana i ono što se iznutra oslobađa. Luftanje je istovremeno i izlazak na svjetlo, čin razotkrivanja, eksponiranja. Ali može označavati i besposličarenje, stanje mirovanja, ne-djelovanja - i upravo u toj napetosti između aktivnog i pasivnog, pokreta i odgode, otvara se prostor za igru. Luftanje Scene Ribnjak nije samo fizičko ili simboličko „prozračivanje“, već dinamičan proces izlaganja i refleksije - onoga što se na sceni odvija i onoga što ju oblikuje.
 
Tijekom cijelog travnja u Centru mladih Ribnjak više od 50 hrvatskih i francuskih umjetnika ispričat će svoje priče kroz devet predstava, dva koncerta, dvije filmske projekcije, tri radionice i savjetodavni program. Ulaznice za programe za odrasle dostupne su po promotivnoj cijeni od 6 eura, za dječje programe 4 eura, a za filmske projekcije 3 eura - dok su mnogi programi besplatni.
 
Luftanje započinje 6. travnja u 19 sati trostrukim otvorenjem: predstavom, tribinom i koncertom, u organizaciji Centra za dramsku umjetnost. Predstava Sve što jedna država želi, autora i izvođača Fabe Beaurela Bambija, Aipeura Foundoua, Dore Kokolj, Lucije Klarić i Mije Štark, vodi publiku u razgledavanje kulture, običaja i teritorija imaginarne zemlje Malembezije, gdje osnovni životni princip glasi „malembe” - što na hrvatskom znači „lagano”. S dječačkom naivnošću, predstava se otvoreno opire kolonijalnom poretku i svijetu omeđenom čvrsto postavljenim granicama. Nakon izvedbe slijedi tribina Nesvrstane veze, koja istražuje utjecaj i značaj afričke kulture, uz sudjelovanje Sanje Horvatinčić i Mojce Piškor. Večer zatvara koncert Fabe Beaurel Bambija i grupe ELIKIA, četvero pariških glazbenika čiji se zvuk može opisati kao jazz fusion s elementima tradicionalne kongoanske glazbe, afro beata, modernih elektro ritmova i pigmejske polifonije. Njihova glazba prenosi poruke socijalne pravednosti, otpora i očuvanja prirode.
 
Travanj donosi i vikend premijera!
 
U petak, 11. travnja u 20 sati, na sceni Ribnjak održat će se premijera Čeličnih magnolija Roberta Harlinga, u režiji Barbare Rocco i dramaturgiji Kristine Kegljen. Priča je to o snazi i prijateljstvu šest žena iz malog grada na jugu SAD-a, koju na scenu donose Katarina Arbanas, Sunčana Zelenika Konjević, Irena Tereza Prpić, Nada Rocco, Gordana Slivka i Sara Stanić Blažević. Kroz humor i emotivne preokrete predstava istražuje ljubav, gubitak i otpornost, slaveći žensku solidarnost.
 
Već sljedeće večeri, u subotu, 12. travnja u 20 sati, na istom mjestu održat će se hrvatska premijera predstave Where is the Beat?. Ova tragikomična priča o utjecaju suvremenog društva na pojedinca, koja se kroz lutkarstvo, glazbu i humor bavi problemom burnouta, dosad je igrala u Švicarskoj, Poljskoj, Njemačkoj i Austriji, a sada prvi put stiže u Hrvatsku. Zagrebačka autorica, lutkarica i glazbenica s austrijskom adresom, Matilda Fatur vodi publiku na putovanje samootkrivanja, društvene kritike i jazza, podsjećajući nas na ono što je zaista važno - pronalazak vlastitog ritma, onog koji pomaže preživjeti burnout i pronaći snagu unatoč pritiscima suvremenog života.
 
Ne fokusiramo se samo na novo i neizvedeno, već i na #opasnoodlične reprize naših rezidenata - predstave podjednako hvaljene od publike i struke. Među njima je i Španjolski komad, nastao prema tekstu Yasmine Reze, u režiji Dražena Krešića, s Almom Price, Sretenom Mokrovićem, Sarom Stanić, Anom Vučak Veljačom i Matijom Čigirom. Ako parafraziramo Dostojevskog, sve su sretne obitelji nalik jedna na drugu, dok svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način - ova to uspijeva biti na duhovit način.
 
Na programu je i Negativ, majstorski izveden autorski projekt Borisa Barukčića u suradnji s Patrikom Gregurcem, vizualna poema koja kroz neverbalno kazalište istražuje nadu, sjećanje i dom. Prateći izbjeglički put autora od rođenja do danas, predstava materijalizira emocije i sjećanja kroz predmete koji naizgled nemaju veze jedni s drugima.
 
Andrija Nazlić, mladi glumac i rezident Scene Ribnjak, također u suradnji s dramaturgom Patrikom Gregurcem, u formi otvorene probe predstavit će svoje umjetničko istraživanje temeljeno na poemi Ivana Gorana Kovačića Jama. Mladi umjetnici istražuju diderotovski odnos između glumačke vještine i unutarnje proživljenosti emocije, dok glumac analitički prilagođava svoja previranja zahtjevima stiha i vlastite glumačke odluke.
 
U izvedbenom programu možete pogledati plesnu predstavu Povrtni složenac Lucije Klarić, namijenjenu djeci 4+, ali i odraslima. Kroz fizički humor, gegove i neobičan jezik, Krumpirko i Patdližanko prenose poruku o samopouzdanju i solidarnosti. Izvode je Mia Štark i Tea Šimić, uz glazbu uživo Ivana Marincela.
 
Najmanji i njihovi veliki moći će uživati u besplatnoj izvedbi nove verzije prve hrvatske opere za bebe! Opera Rosa u nešto drugačijem ruhu vraća se na daske Scene Ribnjak, kao živa instalacija u sigurnom i mekanom prostoru koji djecu potiče na slobodno kretanje i istraživanje zvuka, glazbe i pokreta.
 
Naš dugogodišnji rezident kojeg fakat trebamo LOFT donosi još jedan program za najmanje. BEBE SU SUPER!, lutkarska predstava nastala prema slikovnici I. G. Kuman i B. Kumana, u režiji i izvedbi Morane Dolenc, potiče interakciju kroz kocke za igranje, plošne lutke i boje. Poput slikovnice bez teksta, oslanja se na zvukove i glazbu, dok kroz priču Puž i Miš postaju prijatelji, a Mačka im kvari planove.
 
Filmski program Luftanja predstavlja naš partner Hrvatski filmski savez, koji u sklopu ciklusa Omiljeni dječji klasici prikazuje Čudesnu šumu, redatelja Milana Blažekovića - prvi dugometražni animirani film u produkciji Zagreb filma, temeljen na djelu Sunčane Škrinjarić, s glazbom Arsena Dedića i Dennisa Leograndea. U ovoj priči slikar Paleta zaspi ispod čarobnog hrasta i stječe sposobnost razgovora sa životinjama. No, njegov dar traje ograničeno vrijeme, a u tom razdoblju mora pomoći spasiti šumu od zlog Kralja Kaktusa.
 
Program HFS-ovih besplatnih senzornih projekcija prikazat će Poplavu - prvi animirani film nastao u nezavisnoj produkciji koji je osvojio prestižnu nagradu Oscar za najbolji animirani film. Ovaj vizualno impresivan rad latvijskog redatelja Gintsa Zilbalodisa, ovjenčan i nizom drugih nagrada, prati crnog mačka koji se budi u poplavljenom svijetu. Na putu prema kopnu, uz skupinu drugih životinja, suočava se sa svojim strahom od vode. Poplava nije samo animirani spektakl, već i meditacija o krhkosti našeg okoliša te duhu prijateljstva i zajednice.
 
Glazbeni dio Luftanja zatvorit će kultni zagrebački klub KSET, ovogodišnji rezident Scene Ribnjak, gdje će predstaviti koncert suvremenog komornog ansambla četiri zagrebačka instrumentalista. Rastrgani između slobodne igre soničkih označitelja i nastojanja da od unaprijed zadanih pitch-class i beat-class setova razviju vlastiti improvizacijski vokabular, The Anti-Teleological Rock Combo su Luka Čapeta (el. gitara), Pavle Jovanović (el. gitara), Šimun Matišić (bubnjevi, objekti) i Leo Beslać (el. bas, flauta). Dosljedno etosu što im krasi ime, repertoar koji trenutno izvode autorski je bez implicitne vindikacije autora, gitarski bez implicitnog gitarizma, solistički bez implicitnih bravura, fahovski nasilno lišen ideje o referentnom fahu. Prošle godine izbacili su album Moto susreti treće vrste, a u subotu 26.4. predstavit će ga publici na Sceni Ribnjak.
 
Osim otvaranja vrata naših probi, izlaganja novih ideja vašem sudu i srcu, Luftanje nudi i prostor refleksije, edukacije, konceptualne podrške i razvoja, zajedničkog maštanja i kreacije, dobronamjerne kritike, i zabave! U okviru naših edukativnih programa provest ćemo vas kroz brze tečajeve kreativne komunikacije, i internacionalizacije vaših projekata, a s prvim aprilom otvaramo besplatnu „savjetaonu" za umjetnike/ce i kulturne radnike/ce. Dodatno, Studio za suvremeni ples pokreće Studio 55, razigrane jutarnje plesnjake za najmudriju dob i sve one koji se tako osjećaju. 
 
Više informacija i detaljan raspored programa Luftanja Scene Ribnjak pronađite na https://scenaribnjak.com/ te na mailu: scenaribnjak.cmr@gmail.com.