Preskočite na glavni sadržaj

Ferenc Falkoner – izložba u Osijeku

Izložba autorice Zsuzsanne Korhecz Papp, savjetnice u Gradskom muzeju Subotica u kojem se izložba otvorila u prosincu 2017. godine i trajala do svibnja 2018. godine, gostuje u Muzeju likovnih umjetnosti u Osijeku, gdje će biti otvorena 5. srpnja, u 19,30 sati
vrijeme: 05.07.2018.
mjesto: Osijek; Muzej likovnih umjetnosti, Europska avenija 9
url: http://www.mlu.hr
 

Barokni umjetnik Ferenc Falkoner (Falconer) (Budim 1737.- Budim 1792.) bio je član slikarske obitelji nastanjene u Budimu. Njegova djela prisutna su u franjevačkim crkvama u Osijeku, Slavonskom Brodu, Našicama i Šarengradu, a izložba obuhvaća 24 oltarnih pala i franjevačkih portreta iz crkvenih i muzejskih zbirki iz Srbije, Mađarske i Hrvatske.


Ferenc Falkoner potječe iz slikarske obitelji koja je, prema tradicionalnom mišljenju, iz Škotske doselila u Budim. Slikarstvu su ga u ranoj dobi učili djed i očuh Janos Schultz iz Brandenburga. Pohađao je bečku likovnu akademiju u vrijeme kada je njezin rektor Michael Angelo Unterberger, Tirolac talijanskoga porijekla. Takvo obrazovanje omogućilo mu je da u svoj stil inkorporira primjese tirolskog i sjevernonjemačkoga likovnoga izričaja.


Ova je izložba jedinstvena prilika da se neka djela ovoga umjetnika sagledaju u širem kontekstu njegova opusa. Izložba je ostvarena u suradnji Gradskoga muzeja Subotica s Muzejom likovnih umjetnosti u Osijeku te muzejima u Baji (Türr István Múzeum) i Budimpešti (Budapesti Történeti Múzeum) u koje će biti prenesena nakon Osijeka. Budući da je Falkoner ostavio značajan trag u baroknoj umjetnosti Slavonije, slikajući oltarne pale za najznačajnije redovničke crkve ovih prostora, Muzej likovnih umjetnosti u Osijeku priključuje se ovoj izložbi međunarodnoga karaktera. Primjerice, osječku franjevačku crkvu Uzvišenja sv. Križa na Tvrđi krase čak dvije slike ovog slikara, a u Muzeju likovnih umjetnosti na izložbi će biti prikazane, uz djela iz Mađarske i Srbije, i dvije slike iz franjevačkih crkava u Slavonskom Brodu i Šarengradu.


Izložbu prati i monografski trojezični katalog (mađarsko-srpski-engleski) u izdanju Gradskog muzeja Subotica.