U ponedjeljak, 16. prosinca, u Pogonu Jedinstvo, otvara se izložba / instalacija Siniše Labrovića 'Kuća'. Izložba je dio programa 'Biti doma' Galerije 90-60-90. Izložba je otvorena 17. i 18. prosinca, od 13 do 20 sati.
vrijeme: 16.12.2013.
mjesto: Zagreb; Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb
U Rječniku simbola Jeana Chevaliera i Alaina Gheerbranta stoji da je kuća, kao i grad i hram, 'u središtu svijeta, ona je slika univerzuma. (...)
...identifikacija tijela s kućom tipična je za budizam'. U irskom shvaćanju obitavališta kuća simbolizira stajalište i položaj čovjeka spram neograničene moći drugoga svijeta. Prema Bachelardu, kuća znači unutrašnje biće.
Katovi, podrum i tavan simboliziraju različita stanja duše. Podrum odgovara nesvjesnom, tavan duhovnom uzdizanju. Također, prema Bachelardu, kuća je i ženski simbol utočišta, majke, zaštite, majčinih grudi. 'Svugdje pođi, kući dođi' i 'moja kućica, moja slobodica' poznate su narodne uzrečice. Dom je, na prvom mjestu, topao. Što znači 'ostati bez kuće i kućišta', možda bi najbolje mogle posvjedočiti izbjeglice iz posljednjih ratova na ovim prostorima.
Vještičina kuća iz Ivice i Marice upozorava na višeznačnosti, opasnosti pretjerane žudnje za sigurnošću i moći privida.
Upravo je otkriveno da su tri žene trideset godina živjele kao robinje u 'običnoj kući' u Londonu. Prema Kevinu Balesu, vodećem istraživaču oblika modernoga ropstva, trideset milijuna ljudi danas 'živi zarobljeno'. Natascha Kampusch i Wolfgang Priklopil. Elisabeth Fritzl i njen tata, Josef Fritzl. (S. Labrović)