Preskočite na glavni sadržaj

II. izložba u sklopu 42. Splitskog salona

Druga izložba u sklopu 42. Splitskog salona otvara se u Salonu Galić, u ponedjeljak 14. listopada u 19 sati.
vrijeme: 14.10.2024. - 14.11.2024.
mjesto: Split

42. SPLITSKI SALON / REGENERACIJA 
Salon Galić, 14.10.-14.11.2024.
 
Ivana Filip / Nikolina Kuzmić / Ivana Papić / Marina Rajšić / Ana Ratković Sobota

Izložba nastavlja i proširuje krovnu temu 42. Splitskog salona, regeneraciju, kao svojevrsnu metaforu obnove, revitalizacije ili transformacije. Preispitivanjem tih koncepata u odnosu na prirodu, ljudsko tijelo i na urbano i društveno tkivo, osvjetljuje se uzajamna ovisnost širih društvenih procesa. Goruća društveno-politička pitanja su pitanja urbanog i biološkog okruženja, održivosti, suživota s drugim vrstama, solidarnosti, i sva se neminovno isprepliću. U umjetnosti se biološki aspekti mogu primijeniti na pitanja materijalnosti, uvjeta i načina proizvodnje, a ovdje se koriste u proširenom polju tradicionalnih medija poput slikarstva ili skulpture. Prirodni materijali i složeni procesi dugog trajanja, korišteni u službi umjetnosti, reminiscencija su tradicionalno ženskog rada kao manifest dekonstrukcije dominantnih praksi poput ekstraktivizma, izrabljivanja, masovne proizvodnje i potrošnje.
 
>Radionica

U sklopu izložbe, u utorak i srijedu, 15. i 16.10. održat će se radionica spekulativnog dizajna “Split 2124” pod vodstvom Ivane Papić i Gaje Pegan Nahtigal (kolektiv Krater/Trajna). Sudionici radionice su studenti Odsjeka za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije u Splitu.

>Predavanje

17. listopada u 19:00: predavanje Invazivne* biljke kao agenti regeneracije - kreativne prakse za lokalne zajednice, predavanje
 
Nadovezujući se na temu “Regeneracije” 42. Splitskog salona, autorice Ivana Papić, Gaja Pegan Nahtigal (kolektiv Krater/Trajna) će održati predavanje o lokalnim praksama s feralnim biljkama kao što su pajasen (Ailanthus altissima) i japanski dvornik (Reynoutria japonica) na primjerima umjetničke prakse, produkcijskog prostora Krater i branda papira “Notweed Paper”.
 
 *Autorice koriste pojam “invazivne biljke” zbog razumljivosti za širu publiku, ali u svojim praksama predlažu novi pojam “feralne biljke” jer to točnije objašnjava političke i ekonomske procese kroz koje su ove biljke prošle da ih sada podrazumijevamo invazivnima. Predavanje će se održati na hrvatskom i engleskom jeziku. Ulaz je slobodan.
 
Kustosica: Jasmina Šarić

41. Splitski salon realiziran je uz podršku Grada Splita i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Zaklade Kultura nova, Splitsko-dalmatinske županije i Turističke zajednice grada Splita.