Tijekom 19. stoljeća školstvo se formira kao odgojno-obrazovni sustav koji postaje važan čimbenik u nastanku suvremenog građanskog društva. Na razvoj školstva u Koprivnici, kao i na cijelom području današnje Republike Hrvatske, utjecao je niz društveno-političkih i ekonomskih odnosa.
Izučavajući izvatke iz Spomenica naših škola, prikupljajući građu o školama objavljenu u tiskanim izdanjima okupljene su glavne karakteristike pučke škole - njezine podjele na svakidašnju i opetovnu, predmeti kojima su učenici poučavani, zgrade u kojima se održava nastava i njihov inventar te popratni dijelovi škole poput gombališta (igrališta), školske knjižnice i školskog vrta. Izložba i njezin katalog donose i podatke o školama u okolici, učiteljima, ali i njihovom svakodnevnom životu i životu učenika koji je bio svojevrsni odraz tadašnjih društvenih potreba.
Izložba je okupila brojne suradnice i suradnike među kojima su auorice tekstova kataloga Božica Anić, Ksenija Krušelj, Helena Kušenić, Marija Mesarić, Vesna Peršić Kovač, Ivana Posedi i Maša Zamljačanec, posuđivači Dragutin Feletar, Ivan Zvjerac, Franjevački samostan u Koprivnci, Arhivski sabirni centar Koprivnica, Osnovna škola Vladimir Nazor Križevci (Područna škola Večesalavec), Vesna Peršić Kovač i brojni drugi.
Namjera izložbe bila je povezati ustanove koje djeluju na području kulture i obrazovanja, predstaviti istraživanja građe koja se čuva u muzejskim, arhivskim zbirkama, školskim i privatnim zbirkama, knjižnicama te dati svojevrsnu analizu razvoja obrazovanja, discipline i kulture života u nekadašnjoj Koprivnici i u okolici.
Izložba je realizirana sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Koprivnice i Županije Koprivničko-križevačke, a ostaje otvorena do 7. prosinca 2018. godine.