Povodom sjećanja na Kristalnu noć, u zagrebačkoj će se Kinoteci (Kordunska 1), 11. studenog, s početkom u 14 sati, održati javno događanje u organizaciji Centra tolerancije Zagreb posvećeno temi povijesnog revizionizma, poricanja i iskrivljavanja holokausta.
vrijeme: 11.11.2024. -
mjesto: Zagreb
Događanje pod nazivom „Povijesni revizionizam, poricanje i iskrivljavanje holokausta“ započet će panelom „Prošlost u sadašnjosti - razgovor s preživjelima i povijesnim svjedocima“ koji će okupiti preživjele i pružiti im mogućnost ne samo da još jednom svjedoče o stradanjima čitavih obitelji, već i da, nakon desetljeća posvećenih promicanju istine o zločinima pruže svoj osvrt na tendencije poricanja i iskrivljavanja. Kako poricanje i iskrivljavanje istine o holokaustu doživljavaju posljednji preživjeli, misle li da postoje alati da se te pojave spriječe ili barem umanje njihov utjecaj, tko bi to učinio i na koji način - neka su od pitanja na koja će odgovor pokušati dati sudionici panela - preživjeli holokausta i svjedoci povijesti: povjesničarka umjetnosti Vesna Domany Hardy koja je nedugo nakon rođenja, u holokaustu ostala bez gotovo cijele obitelji, Nevenka Končar koja je kao četverogodišnja djevojčica prošla strahote dječjeg logora u Sisku, Darko Fischer čija je obitelj uslijed ustaških progona ratne godine provela skrivajući se na različitim lokacijama u Bosni i Mađarskoj i Oleg Mandić koji je kao dječak s majkom zatočen u logoru Auschwitz-Birkenau, te ga kao jedan od posljednjih oslobođenika napušta kao jedanaestogodišnjak. Moderira glavni urednik u izdavačkoj kući Fraktura, Seid Serdarević.
Uslijedit će okrugli stol uz pitanja iz publike „Revizionizam u povijesnim narativima o drugom svjetskom ratu“ na kojem će biti riječi o nizu pokušaja poricanja i umanjivanja odgovornosti ustaškog režima za zločine počinjene u NDH, negiranju i umanjivanju broja žrtava te značaja događanja u koncentracijskim logorima. Govornici su istaknuti hrvatski i europski stručnjaci koji će pružiti kontekst za razumijevanje fenomena povijesnog revizionizma i središnjeg motiva revizionista - rehabilitacije ideologije i režima poraženih snaga. Prof. dr. Ivo Goldstein na okruglom će stolu između ostalog govoriti o ključnim tezama iz svoje knjige Povijesni revizionizam i neoustaštvo - Hrvatska 1989. - 2022. Sudjeluju i Prof. dr. Alexander Martin Korb, njemački povjesničar specijaliziran za holokaust, genocid, antisemitizam i srodne masovne zločine u srednjoj i istočnoj Europi, Doc. dr. Goran Hutinec, povjesničar i autor knjige „Ustaški teror u Velikoj župi Zagorje 1941.-1945.“ i rumunjski povjesničar Emanuel Marius Grec, doktorski istraživač na Sveučilištu Heidelberg u Njemačkoj. Moderira novinar i urednik Dario Špelić.
Nakon okruglog stola u 18 sati nas očekuje projekcija filma „Poricanje“ redatelja Micka Jacksona, premijerno prikazanog na Toronto International Film Festivalu 2016. godine. Film se temelji na istinitoj priči opisanoj u knjizi Deborah Lipstadt „Moj dan na sudu s poricateljem holokausta“. Nakon što je objavio knjigu o poricanju holokausta, engleski pisac David Irving tužio je Lipstadt za klevetu i uništavanje njegove karijere povjesničara jer ga je optužila za namjerno iskrivljavanje povijesnih činjenica. U sudskom postupku njezin je pravni tim morao dokazati da se holokaust stvarno dogodio.
Program je dio serije interdisciplinarnih edukativnih seminara koje pod nadnaslovom „Antisemitizam, holokaust i stradanja: prošlost u sadašnjosti“ Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust organizira od 2020. godine. Program istražuje i nadopunjuje suvremene prakse poučavanja o holokaustu. Od 2020. do 2023. godine održano je 6 seminara i webinara na kojima je sudjelovalo više od 2200 medijskih djelatnika, učitelja i nastavnika i studenata iz Hrvatske, susjednih i ostalih zemalja (webinari). Tijekom godina uspostavljena je suradnja s Agencijom za odgoj i obrazovanje te dio publike seminara koju čine nastavnici dobivaju potvrdu za stručno usavršavanje za poučavanje o holokaustu.
Program se provodi uz podršku Grada Zagreba, Veleposlanstva Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske i Veleposlanstva Savezne Republike Njemačke.