Preskočite na glavni sadržaj

Kotor: Otvoreni 17. Don Brankovi dani muzike

U sklopu obilježavanja Dana državnosti Crne Gore u petak navečer svečano su ispred katedrale svetog Tripuna u Kotoru otvoreni 17. Don Brankovi dani muzike, glazbeni segment festivala KotorArt.
vrijeme: 13.07.2018.
mjesto: Kotor
url: https://www.facebook.com/kotorart/
 

"Ove godine festival se održava pod motom 'Stavi prst u more i bit ćeš povezan s cijelim svijetom'. U kontekstu festivala naše more je umjetnost. Kroz prepletanje muzike i ekološke svijesti te priče o održivom razvoju, za trajanja festivala glazbenici i stručnjaci iz područja ekologije ukazat će na stupanj zagađenosti okoline te istodobno Bokokotorskog zaljeva", rekao je Ratimir Martinović, ravnatelj Festivala.

 

Manifestacija je otvorena glazbenim djelom "Pasija po Steli" koju je skladao multimedijalni umjetnik i glazbenik Rambo Amadeus, i sam jedan od sudionika dijela u ulozi naratora.

 

Uz zvona s katedrale svetog Tripuna 17. Don Brankove dane muzike otvorio je ministar kulture Crne Gore Aleksandar Bogdanović.

 

U glazbenom dijelu izvedena je "Iskra besamrtna", kompozicija Ivana Marovića nakon čega je premijerno prikazan autorski film Dušana Vulekovića na temu Kotora i očuvanja njegova prirodnog bogatstva.

 

"Don Brankovi dani muzike" trajat će od 13. srpnja do 13. kolovoza kroz 22 glavna i 150 pratećih programa uz sudjelovanje brojnih umjetnika iz regije i svijeta.

 

Don Branko Sbutega (1952.−2006.) bio je župnik crkve svetog Eustahija u Dobroti. Rođen je 8. travnja 1952. godine u Kotoru gdje je završio osnovnu školu, gimnaziju i glazbenu školu. Najprije je studirao medicinu u Beogradu, a nakon toga filozofiju u Beču i teologiju u Zagrebu i Rimu. Za svećenika je zaređen 15. srpnja 1979. godine na otoku Gospe od Škrpjela.

 

Nakon potresa 1979. radio je na obnovi sakralnoga i kulturnog patrimonijuma Kotorske biskupije. Početkom devedesetih godina osnovao je Centar za pomoć izbjeglicama s prostora bivše Jugoslavije u talijanskoj Padovi. Po povratku u Kotor, 1996. godine nastavio je s humanitarnim radom u Caritasu Kotorske Biskupije.

 

Kao erudit, poliglot i ljubitelj umjetnosti dao je veliki doprinos kulturi. Organizirao je i podržavao brojne lokalne i međunarodne kulturne manifestacije i inicijative među kojima je i Grupa književnika 99. Utemeljio je glazbeni festival KotorArt.

 

U javnosti je prepoznat po mirotvornom angažmanu, toleranciji i promociji suživota tijekom godina jugoslavenske krize. Bio je veliki zagovornik zaštite čovjekove okoline i obnove crnogorske neovisnosti. Koautor je knjige "Stara književnost Boke", a knjiga "Kurosavin nemir svijeta" objavljena je neposredno pred njegovu smrt 27. travnja 2006. godine kao zbornik njegovih tekstova i intervjua. (Hina)