Preskočite na glavni sadržaj

Ministarstvo kulture i medija uključilo se u aktivnosti Europske komisije vezane uz doprinos kulture za zdravlje i dobrobit građana

​Predstavnica Ministarstva kulture i medija, viša savjetnica u Upravi za međunarodnu kulturnu suradnju i europske poslove Pia Sopta sudjelovala je na petom sastanku radne skupine država članica Europske unije na temu „Kultura i zdravlje“ koja je s radom započela u veljači 2024. godine. Ta je tema jedan od prioriteta unutar Radnog plana EU-a za kulturu 2023. - 2026. te je tim povodom osnovana ad hoc radna skupina koja će do lipnja 2025. godine raditi na izvješću o doprinosu kulture zdravlju i čovjekovoj dobrobiti.
vrijeme: 22.01.2025. -
url: https://min-kulture.gov.hr/

Ciljevi radne skupine, čiji je član i predstavnik Ministarstva zdravstva Denis Frketić, su podići svijest o pozitivnim učincima kulture te potaknuti i produbiti međusektorsku suradnju oko tih pitanja, kao i dati preporuke za provedbu participativnih kulturnih praksi, s naglaskom na mentalno zdravlje te mapirati dobre prakse u državama članicama.

Postoje brojni znanstveni dokazi da kulturne aktivnosti poboljšavaju kvalitetu života ljudi, njihovo  zdravlje te opću dobrobit pojedinaca i zajednica, uz nezanemariv gospodarski učinak, što je 2019. godine predstavljeno u sveobuhvatnom izvješću Svjetske zdravstvene organizacije „Koji su dokazi o ulozi umjetnosti u poboljšanju zdravlja i dobrobiti?“ te izvješću „Kultura za zdravlje“ organizacije Culture Action Europe iz 2022. godine objavljenom uz potporu Europske komisije.
 
Uskoro će biti pokrenuta i internetska platforma „Kultura za zdravlje“ koja će biti usmjerena na mlade europske umjetnike koji djeluju u području kulture i zdravlja te će nuditi stipendije i rezidencije, programe za izgradnju kapaciteta i obuku, pristup digitalnom repozitoriju i niz drugih programa. 
 
Ministarstvo kulture i medija prepoznalo je važnost ove teme te pokrenulo njezino istraživanje u Republici Hrvatskoj s ciljem prikupljanja podataka o svim stručnjacima, projektima i inicijativama koje se u Hrvatskoj bave tim pitanjima. Sljedeći korak bit će osmišljavanje posebnog programa kojim će se poduprijeti snažnije povezivanje kulturnih i zdravstvenih stručnjaka te promocija i financiranje postojećih i novih projekata i inicijativa.

Ključnu pomoć u ovim koracima pružit će Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku na kojoj je osnovan Sveučilišni specijalistički studij kreativne terapije, jedinstveni poslijediplomski specijalistički studijski program ovakvog tipa u Hrvatskoj. Taj studij ujedinjuje kapacitete Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, Medicinskog fakulteta u Osijeku te Kliničke bolnice Osijek, prema programu i uz sudjelovanje profesora sa Sveučilišta George Washington iz Washingtona u Sjedinjenim Američkim Državama, a u posljednjih nekoliko godina izvodi se i u nastavnoj bazi u bolnici „Sveti Ivan“ na Jankomiru u Zagrebu. nastavak teksta>>>