Prvi Stručni skup koordinatora i mentora međunarodnog projekta 'Čitanje ne poznaje granice' pod nazivom 'Ilustracija v sodobni mladinski književnosti slovenskih in hrvaških avtorjev/Ilustracija u suvremenoj dječjoj književnosti hrvatskih i slovenskih autora' održat će se 15. travnja 2025. u Mariboru, u organizciji Zveze bibliotekarskih društev Slovenije i Hrvatskoga knjižničarskog društva. U okviru projekta otvorit će se i izložba ilustracija Andree Petrlik Huseinović.
vrijeme: 15.04.2025. -
mjesto: Maribor
© Andrea Petrlik Huseinović
Projekt za promociju čitanja, nacionalnog identiteta i razvoj različitih vrsta pismenosti
Čitanje ne poznaje granice sa svojim kolegama učiteljima i nastavnicima te učenicima provode školski knjižničari iz Hrvatske, Slovenije i Italije pod okriljem Sekcija za školske knjižnice Hrvatskoga knjižničarskog društva i Zveze biblioterakskih društev Slovenije. Projekt se kontinuirano provodi od 2013., a ovaj će skup biti prilika za okupljanje sudionika, stjecanje novih znanja, razmjenu iskustava te jačanje međunarodne suradnje.
U stručnom dijelu skupa sudionici će moći pratiti izlaganja sveučilišnih profesora
dr. Igora Sakside i dr. sc. Diane Zalar te ilustratorica
dr. Alenke Spacal i Andree Petrlik Huseinović.
Nakon kraćeg predaha sudionici će imati priliku posjetiti sveučilišnu, narodnu i knjižnicu Prve gimnazije kao i mnoge kulturno-povijesne znamenitosti Maribora.
U poslijepodnevnom dijelu susreta, u 16 sati, u izložbenoj dvorani Lutkovnog gledališča Maribor održat će se
otvorenje izložbe ilustracija Andree Petrlik Huseinović pod nazivom
Umjetnost ne poznaje granice. Izložba će se moći razgledati do kraja svibnja.
Stručni će skup okupiti učitelje, stručne suradnike knjižničare i ravnatelje osnovnih i srednjih škola, sudionike projekta
Čitanje ne poznaje granice kao i mnoge uvažene predstavnike vlasti te stručnjake iz područja kulture, znanosti i obrazovanja.
Ovogodišnjim susretom koordinatora i mentora projekta želimo stručno osnažiti sudionike i omogućiti im razmjenu iskustava, upoznati zainteresiranu javnost s projektom i pozvati druge da se pridruže projektu kojim potičemo čitanje i promičemo nacionalnu književnost, jezik i kulturu te širimo međunarodnu suradnju.
Projekt
Čitanje ne poznaje granice kontinuirano se provodi već dvanaest godina. Ideja projekta nastala je na 25. Proljetnoj školi školskih knjižničara koja se održana od 14. do 17. travnja 2013. u Vodicama. Osmisilie su ga i počele provoditi knjižničarke OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće, Mirjana Čubaković i OŠ bratov Polančičev Maribor, Mirjam Klavž Dolinar.
Danas u projektu sudjeluje preko 200 škola, a provodi s ciljem poticanja čitanja i upoznavanja književnosti i kulture susjednih zemalja. Osim čitanja i obrade književnih djela, projekt uključuje i poučavanje metoda istraživačkog rada, potiče istraživački duh, međusobnu suradnju i razumijevanje kulturnih sličnosti i razlika, čineći čitanje dinamičnim i interaktivnim iskustvom. Završni susret predstavlja vrhunac projekta, pružajući učenicima priliku da jedni drugima predstave svoj kraj i školu, podjele dojmove o pročitanim djelima te prikažu aktivnosti kojima su obogatili proces čitanja.
2023. godine u Sisku je svečano obilježena 10. godišnjica provođenja projekta. U cjelodnevnom programu sudjelovali su učenici iz svih dijelova Hrvatske i Slovenije, njihovi mentori, učitelji i knjižničari, ravnatelji škola, književnici, predstavnici ministarstava, lokalne uprave i samouprave i Veleposlanstva Republike Slovenije, javnih agencija, društava književnika i književnih prevodilaca, nakladnika te knjižničarskih udruga, njih 230.
(
Nadopuna: Izvješće sa skupa: Vijesti - PROJEKT ZA POTICANJE ČITANJA I RAZVOJ RAZLIČITIH VRSTA PISMENOSTI)