‘Kazališni šalabahter’ besplatna je onlina publikacija koja služi kao uvod u kazališnu umjetnost, podsjetnik na njene poznate i manje poznate pojmove, pomoć pri gledanju predstave te razgovoru i analizi nakon odgledanog. Namijenjen je djeci i mladima te nastavnicima, odgajateljima, pedagozima, roditeljima i svima ostalima koji rade s djecom i mladima. Cijeli je ‘Kazališni šalabahter’ potpuno besplatan, a nastao je uz pomoć sredstava Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
‘Kazališni šalabahter’, edukativni on-line projekt Teatra Tirena za djecu i mlade, ponovno je nadopunjen zanimljivim tekstovima!
Kazališni šalabahter jedinstveni je projekt u Hrvatskoj jer se velik broj informacija koja se u njemu nalaze ne može pronaći na hrvatskom jeziku u digitalnom obliku. Osim toga, tekstovi su pisani jednostavnim jezikom kako bi djeci i mladima što bolje približili čari i tajne kazališta. Nastao je 2020. godine kao dio projekta "Kazalište po mjeri publike", a podijeljen je u tri osnovna dijela:
Prije predstave, U kazalištu i
Nakon predstave.
Dio
Prije predstave sadrži kategoriju
Kazališni bonton, dio
U kazalištu sadrži nekoliko različitih kategorija -
Kazališni pojmovi, Kazališna zanimanja, Kazališna praznovjerja i
Što gledamo?, dok treći dio
Poslije predstave sadrži
Upitnik za analizu predstave, sadržajem i vokabularom prilagođen za tri različita uzrasta, koji učitelji mogu poslati svojim učenicima i zatim sve odgovore preuzeti u Excell tablici.
U prvoj je fazi u kategoriju
Kazališna zanimanja bilo uključeno 10 osnovnih zanimanja kao što su
izvođač/ica, redatelj/ica, dramatičar/ka i tako dalje, većinom zanimanja za koja su djeca i mladi većinom čuli, iako možda ne znaju što sve točno spada u opis posla tih zanimanja. Kategorija je ovoj fazi nadopunjena novim zanimanjima koja su možda nešto manje poznata kako bi se čitatelji
Šalabahtera bolje upoznali s tim tko sve radi u kazalištu, odnosno tko je sve potreban da bi se napravila jedna kazališna predstava. Kategorija trenutno sadrži ukupno 20 zanimanja pa će čitatelji tako između ostalog moći naučiti što radi
dramatičar/ka, a što
dramaturg/inja, koja je razlika između
oblikovatelja/ice svjetla i
majstora/ice svjetla, čemu služi
jezični savjetnik/ica, tko je
biljeter/ka i još mnogo toga.
Kako kažu u Teatru Tirena, mogućnosti za nadopunjavanje kategorije
Kazališni pojmovi su nepregledne. U ovoj su odabrali raznovrsne pojmove kako bi pokrili što više različitih kazališnih aspekata. Pojmovi kao što su
ulica i
markacija standardni su dio jezika u kazališnim krugovima, ali ljudi koji se ne bave kazalištem vrlo često ne znaju o čemu je riječ. Pojmovi
propadalište i
rund bina objašnjavaju arhitekturu i mogućnosti kazališta te otkrivaju tajne zanata, dok pojmovi poput
fronte i
dramske pauze pak daju uvid u izvedbeni aspekt kazališne umjetnosti. Tu su i poznatiji pojmovi poput
rekvizita,
ansambla i
progona kojima se nadopunjuju neka opća mjesta u kazališnom pojmovniku.
Šalabahter u Teatru Tirena vide kao dugoročan projekt koji će se kontinuirano nadograđivati kako bi se stvorila mala online kazališna enciklopedija koja mladim gledateljima služi kao svojevrsni priručnik za pojašnjavanje terminologije, formi i strukture kazališta, ali i kazališnih predstava.
Teatar Tirena nezavisno je kazalište u kojem su tijekom 27 godina postojanja postavljeni brojni autorski projekti s temama koje se tiču djece i mladih. Tirenini su ciljevi izvrsnost i društvena odgovornost - kazališnim jezikom progovaraju o aktualnim problemima iz života publike kojoj se obraćaju.