Čitanjem Marulićevih stihova na hrvatskom, latinskom i talijanskom jeziku započeo je dvodnevni Znanstveni skup Povijest hrvatskoga jezika i digitalno doba - o 500. obljetnici smrti Marka Marulića, koji se održava u organizaciji Instituta za hrvatski jezik i Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu u povodu obilježavanja Godine Marka Marulića.
vrijeme: 21.11.2024. - 22.11.2024.
mjesto: Zagreb
Na svečanom otvorenju ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek osvrnula se na ovu godinu koju je Vlada proglasila godinom Marka Marulića i koja je bila bogata zanimljivim događanjima, nizom skupova, izložbi, glazbeno-scenskih uprizorenja povezanih s Marulićem te aktivnostima u školama i knjižnicama.
Ističući kako je Hrvatska uvijek pripadala europskom kulturnom krugu ministrica je podsjetila kako je upravo Marko Marulić jedan od prvih koji je pokazao kako se istodobno može biti i kozmopolit, Europejac i samosvjestan Hrvat koji čuva svoj nacionalni identitet, što je jasno isticao i u svojemu književnom djelovanju. Uz osvrt na povijest hrvatskoga jezika i njegovih mijena uslijed lingvističkih, ali i političkih razloga ministrica je podsjetila na nedavno izglasavanje Zakona o hrvatskom jeziku kojim se ističe važnost skrbi o hrvatskom jeziku.
Uzimajući za primjer projekt E-kulture, odnosno digitalizacije kulturne baštine koja je omogućila uvid u bogato naslijeđe i dostupnost vrijednog sadržaja, ministrica je poručila kako digitalna tranzicija donosi brojne mogućnosti i književnopovijesnoj i jezikoslovnoj znanosti. Ministrica je na koncu pohvalila uspješnu suradnju Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu i Instituta za hrvatski jezik koji su pripremili i prigodnu izložbu s vrijednim izabranim djelima iz zbirki NSK.
Posebno ističući važnost Marulićeve „Judite“ kao temelja hrvatske književnosti, ministrica je izrazila zadovoljstvo što će ovim skupom o hrvatskom jeziku, kao i koncertnom izvedbom opere „Judita“ Frane Paraća u Prinzregenttheatru u Münchenu, početkom prosinca biti zaključena bogata Marulićeva godina.
Okupljenima su se obratili i glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu prof. dr. sc. Ivanka Stričević, ravnatelj Instituta za hrvatski jezik dr. sc. Željko Jozić te predsjednica Programskog i organizacijskog odbora Skupa dr. sc. Marijana Horvat.
Tijekom dva dana skupa, četrdesetak znanstvenika iz Hrvatske, BiH, Slovenije i Slovačke raspravljat će o Marulićevu jeziku, njegovim suvremenicima, prethodnicima i uzorima, zbirkama njegovih djela u Europi, ulozi Marulića u obrazovnom procesu, u povijesti hrvatskoga jezika i suvremenom jeziku, digitaliziranju jezičnih izvora te digitalnim izvorima u obrazovnom procesu.
https://marul.jezik.hr/program/