U organizaciji Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu 6. i 7. svibnja održava se deseti D-fest – skup posvećen digitalizaciji kulturne i znanstvene baštine, sustavima za upravljanje digitalnom građom, digitalnim proizvodima i uslugama te promociji digitalizacijskih projekata.
vrijeme: 06.05.2021.
U ovogodišnjem raznovrsnom programu Festival uobičajeno donosi novosti iz područja digitalizacije građe u knjižnicama i ostalim baštinskim ustanovama, pregled digitalizacijskih projekata te izlaganja kojima se daje uvid u teorijski i normativni okvir koji određuje razvoj područja digitalizacije i izgradnje digitalnih zbirki.
Obljetničko izdanje, uz pregled devet dosad održanih Festivala koji su sustavno pratili, promovirali i podupirali razvoj digitalizacije, bavi se s još dvjema važnim obljetnicama – pregledom dva desetljeća rada na normativnim i strukturalnim pretpostavkama za razvoj Hrvatske digitalne knjižnice te trideset godina provedbe projekata digitalizacije građe u Hrvatskoj. Prvi dan Festivala donosi i pregled aktivnosti prve godine projekta e-kultura – Digitalizacija kulturne baštine Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i partnerskih ustanova, a tema se dalje nadopunjuje i kontekstualizira izlaganjima o digitalnom objedinjavanju i promoviranju digitalnih zbirki. Ostala se izlaganja prvog dana Festivala bave prikazom konkretnih realizacija projekata i sustava, a nastavljaju predstavljanjem posterskih izlaganja s nizom zanimljivih tema.
Drugi dan Festivala nastavlja se razmatranjem pitanja odnosa digitalizacije i novog Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima te predstavljanjem projekata u kojima je uređivanje pravnih odnosa s autorima bilo važno za njihovu provedbu. Aktualna tema digitalne humanistike provlači se kroz nekoliko predavanja o korištenju digitalne građe za provedbu istraživanja i interpretacije baštine. Važnost digitalizacije građe u baštinskim ustanovama dodatno se naglašava predstavljanjem nekoliko projekata kojima je cilj zaštita i šira dostupnost građe za područje edukacije, ali i za širu javnost. Ove se godine predstavljaju i četiri nove virtualne izložbe.
Uz predstavljanje normativnih i teorijskih smjernica iz područja digitalnih knjižnica te primjera dobre prakse, Festival će omogućiti prostor za raspravu i razmjenu ideja povezanih s aktualnim zbivanjima u području digitalizacije. Iako ove godine isključivo u virtualnom okruženju, vjerujemo da će D-fest ponovno pridonijeti osnaživanju sudionika novim informacijama i spoznajama iz području digitalizacije građe, poručuju organizatori.
Program Festivala pogledajte
ovdje, a pozornost Vam skrećemo i na
programsku knjižicu Festivala u kojoj pročitajte opširnije informacije o ovogodišnjim izlagačima i izlaganjima.