Umjetnička organizacija Studio Artless raspisuje pozivni natječaj za inovativne, kritičke i participativne umjetničke radove i projekte povezane s temom usamljenosti i socijalne izolacije za 19. Festival prvih. Natječaj je otvoren do 15. srpnja 2021.
Radovi na zadanu temu mogu biti izvedeni u bilo kojem mediju, pod uvjetom da autor u tome mediju radi po prvi put. Izvan konkurencije razmatrat će se i radove povezane s temom u mediju u kojem je autorica/or već radila. Prijave s opisom rada, kratkom biografijom autora/ice i kontaktom šalju se na email:
festivalprvih@gmail.com.
Festival prvih održat će se u KNAPu - Centru kulture na Peščenici, u Zagrebu, od 4. do 9. listopada. 2021.
Središnja tema 19. Festivala prvih «Usamljenost i socijalna izloacija» oslanja se na razdoblje krize u kojoj trenutačno živimo, bez točnih saznanja o njezinom trajanju i krajnjim posljedicama, te na epidemiološke mjere koje smo dužni poštovati, a koje izazivaju različite kolektivne i individualne reakcije stresa. Jedna od njih - usamljenost - može se definirati kao neugodan osjećaj odvojenosti od drugih.
Osjećaj usamljenosti psiholozi objašnjavaju i kao stanje koje pojedinac može doživljavati neovisno od stvarne izdvojenosti, najčešće zbog nerazmjera između želje za komunikacijom i interakcijom i stvarnog iskustva.
Sve veći broj samačkih domaćinstava (oko 23% u RH), smanjivanje obitelji i slabljenje obiteljskih povezanosti, jačanje narcizma pod utjecajima suvremenih «društvenih mreža» i selfi kulture, doprinose takvom stanju. No, usamljenost može biti povezana sa stvarnim manjkom socijalnih kontakata - socijalnom izolacijom - povezanom s bolešću, nezaposlenošću, siromaštvom, odvojenošću od prijatelja, obitelji i rodbine.
S druge strane, za neke su pojedince, prema katalonskom sociologu Manuelu Castellsu, moguća i isključenja iz mreža iz različitih razloga: nedostatka tehnološke infrastrukture, ekonomskih ili institucionalnih prepreka pristupu mreži, manjka edukacije ili kulturnog kapaciteta za korištenje Interneta i slično koja također potiču osjećaj izolacije i nepripadanja zajednici. Udruženi s pandemijom i strahom od mogućeg nedovoljno poznatog oboljenja te svakodnevnom nesigurnošću, uz preporuke o fizičkom distanciranju i izbjegavanju izlazaka u prostore s većim brojem ljudi, mentalno stanje cijele populacije, mladih, djece i marginaliziranih društvenih grupa (stariji, osobe s invaliditetom i/ili slabijim imunitetom) ozbiljno je dovedeno u pitanje. Ovi fenomeni polazne su točke kulturnog i umjetničkog istraživanja kroz 19. Festival prvih.
***
Festival prvih svake godine proglašava središnju temu. Odgovarajući svojim radovima na zadanu temu na FP se prijavljuju oni koji žele govoriti kritički, uz uvjet da debitiraju u kategoriji/mediju u kojem ostvaruju rad. Ovakva inovativna koncepcija povezivanja aktualne društvene teme s poticanjem novih radova na nepoznatom terenu, prema mišljenju povjesničara umjetnosti i teoretičara dizajna dr. sc. Feđe Vukića, Festival prvih čini najneobičnijim i najeksperimentalnijim mjestom hrvatske kulture.