Preskočite na glavni sadržaj

Otvorenje izložbe „Plaža je sretno mjesto” u Etnografskom muzeju Split

Izložba „Plaža je sretno mjesto” otvara se u četvrtak, 14. studenog u 12 sati u Etnografskom muzeju Split. Uz izložbu će se promovirati knjiga „Naša plaža - kulturnoantropološko istraživanje plaža: studija slučaja plaže Bačvice”. Autorica izložbe i knjige je Vedrana Premuž Đipalo, ravnateljica Etnografskog muzeja Split.
vrijeme: 14.11.2024. - 10.01.2025.
mjesto: Split

Knjigu će predstaviti talijanist, prevoditelj i pisac Srećko Jurišić, a nakon promocije i otvaranja izložbe održat će se projekcija višestruko nagrađivanog dokumentarnog filma „Oni samo dolaze i odlaze” redatelja Borisa Poljaka.
 
Cilj projekta bio je ukazati na ulogu plaže u oblikovanju gradskog identiteta i svakodnevice stanovnika priobalnog grada te općenito na važnost kulturnoantropoloških istraživanja slojevitosti i složenosti prostora plaža i plažnih kultura.
Na temelju intervjua s različitim posjetiteljima plaže, periodike, bibliografije i vizualne građe potvrđeno je postojanje brojnih značenja upisanih u prostor plaže. Kulturnoantropološkim istraživanjem pokazala se izrazita afektivna povezanost lokalnog stanovništva s plažama koje imaju značajnu ulogu u oblikovanju i predstavljanju gradskog identiteta.
Iz kataloga izložbe:
 
Jedna od posebnosti Splita kao mediteranskog obalnog grada su njegove plaže.
Bačvice, Bene, Kašjuni, Prva voda, Kaštelet, Ježinac, Zvončac, Ovčice, Firule, Zenta, Trstenik, Žnjan, Duilovo, Špinut i Glavičine su kupališta unutar urbanističkog tkiva, koja u današnje doba upotpunjavaju turističku ponudu, ali su i mjesta okupljanja i provođenja slobodnog vremena lokalnog stanovništva.
Plaže su javno dobro - društveni, ekonomski i prirodni resurs. Kulturološki, plaže se interpretiraju kao međuprostor, mjesto između mora i kopna, prirode i kulture, mjesto susreta, identitetsko mjesto na kojem se isprepliće lokalno i globalno, privatno i javno.
Kulturnoantropološko istraživanje plaže podrazumijeva proučavanje značenja upisanih u prostor, kao i istraživanje dinamike promjena koje se ostvaruju svakodnevnim bivanjem na plaži, utječući na stvaranje identiteta ovog prostora i identifikacija ljudi vezanih uz njega.
Istraživanje plažnog prostora iz kulturnoantropološke perspektive također obuhvaća i proučavanje različitih oblika zajedništva. Ujedno, riječ je o istraživanju iskustava pojedinaca koji pripadaju nacionalnom prostoru i kulturi (domaći, lokalni sugovornici) i onima izvan njega (inozemni turisti), u supostojanju i ispreplitanju lokalnog i globalnog na prostoru plaže.
(Vedrana Premuž Đipalo) 
 
Izložba i knjiga realizirani su uz potporu Grada Splita. Izložba je otvorena do 10. siječnja 2025. godine.