U organizaciji Udruge u kulturi Cizerouno i u suradnji s Centrom za nematerijalnu kulturu Istre Etnografskog muzeja Istre i Galerijom Makina, u subotu, 11. listopada, u 20 sati, otvara se izložba fotografija nazvana 'Ponterosso / Memorie'. Autori izložbe su Wendy D'Ercole, Massimiliano SCHiozzi i Nuša Hauser.
vrijeme: 11.10.2014. 20,00
prijava: 30.11.2016
mjesto: Pula; Galerija Makina, Kapitolinski trg 1
Izložba Ponterosso/Memorie nastoji potaknuti sjećanja na shopping Jugoslavena koji je svoj vrhunac doživio 1978. godine na trgovima Trsta. Čini to uz pomoć: fotografija, video-prizora, dokumenata i različitog drugog materijala toga vremena, iz arhiva i privatnih kolekcija.
Sedamdesetih godina centar Trsta, a posebice štandovi na Trgu Ponterosso, postaju meta kupcima iz Jugoslavije koji svake subote i produženi vikend na Dan Republike, 29. studenog, preplavljuju ulice automobilima, vrećicama i paketima najrazličitijih proizvoda. Od prehrambenih, odjevnih preko elektromaterijala, auto-dijelova do igračaka za djecu. Generacije su kupovale u Trstu svećanu odjeću, onu za posebne prilike i/ili materijale za vjenčanice, kakav predmet više ili manje zlatan.
Veliko bogatstvo izgrađeno tih zlatnih godina shoppinga u Trstu podcijenjeno je. Danas nam od prodaje traperica, predmeta želja onog vremena koji su se prodavali u gomilama, ili kave 'ispod pulta po 100 kilograma, ostaju tek pokoji natpis nad nekoć prepunim robnim kućama, poneka fotografija i mnoga sjećanja.
Cizerouno je započeo sakupljati ta sjećanja izložbom koja se dogodila u listopadu 2013. godine u Trstu. Sada se, s ovim pulskim izdanjem, Ponterosso/Memorie obogaćuje novim prizorima, predstavljenim javnosti po prvi put.
Autori izložbe pozivaju posjetitelje i sve one koji čuvaju predmete, fotografije i sjećanja da ih podijele s nama, da ostave svjedočanstva sa svojih putovanja prema tršćanskim štandovima i dućanima. Galerija Makina, smještena u centru Pule, upravo je iz tog razloga bila odabir Centra za nematerijalnu kulturu Istre. Njezin je prostor, idealan za izložbeni postav, sada postao i mjesto sakupljanja novih dokumenata koji mogu znatno doprinijeti rekonstrukciji kolektivne memorije jednog još uvijek nedovoljno istraženog vremena.