Preskočite na glavni sadržaj

Predstavljen program Mjeseca međimurske popevke

Ove će se godine prvi put, od 4. do 29. studenoga, obilježiti Mjesec međimurske popevke, a program manifestacije predstavljen je u utorak u Riznici Međimurja u Čakovcu, u sklopu Muzeja Međimurja.
vrijeme: 04.11.2024. - 29.11.2024.

Međimurska popevka ima svoj dan, a to je 28. studenoga, datum na koji ju je 2018. godine UNESCO uvrstio na reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva.
Kako bi obilježili taj dan, ali i 100. godišnjicu rođenja glazbene 'ambasadorice međimurske popevke', Tete Lize, Elizabete Toplek  (1924., Donja Dubrava - 2017., Prelog), najpoznatije pjevačice međimurskih popevki, pet je institucija predvođenih Međimurskom županijom zajednički organiziralo Mjesec međimurske popevke.
Župan Matija Posavec istaknuo je da je cilj da međimurska popevka živi i u budućnosti jednakom snagom kao danas.
„Zato smo od ove godine čuvanje popevke odlučili predati i svim našim obrazovnim ustanovama pa će se 28. studenoga u svim našim vrtićima i školama odvijati prigodni sadržaji posvećeni ovom najvažnijem dijelu naše kulturne baštine“, rekao je.
Posavec je najavio da će se Međimurska županija u manifestaciju uključiti i tiskanjem promotivne knjige Međimurska popevka - blago čovječanstva, koja će biti predstavljena na sam Dan međimurske popevke u Riznici Međimurja.

Manifestacija će početi 4. studenoga u 18 sati, kada će se u Riznici Međimurja, u sklopu Muzeja Međimurja u Čakovcu,  otvoriti izložba dviju baština i to 'Fenomen u dva stiha: bećarac' te 'Međimurska popevka - jučer, danas, sutra'.
KUD Seljačka sloga Donja Dubrava uključit će se u program 16. studenoga koncertom Ansambla Lado u Donjoj Dubravi, na 100. obljetnicu rođenja Tete Lize.

Održat će se i niz predavanja za djecu i odrasle na temu popevke i nematerijalne baštine, dok će se 27. studenoga u sjedištu Matice hrvatske u Zagrebu upriličiti predstavljanje nagrađene knjige Antologija međimurske popijevke.

Pokrovitelj Mjeseca međimurske popevke je predsjednik RH Zoran Milanović.

U Muzeju Memorijalna zbirka etnomuzikologa Vinka Žganca
U Muzeju Međimurja u Čakovcu nalazi se i Memorijalna zbirka Vinko Žganec (Vratišinec 1890. - Zagreb 1976.), koja nosi ime jednog od najpoznatijih Međimuraca  i najznačajnijeg hrvatskog etnomuzikologa 20. stoljeća.
Žganec je cijelog života ostao duboko vezan za rodno Međimurje i njegovu glazbenu baštinu. Njegov rad na skupljanju, obradi, istraživanju i objavi međimurskih popijevki od neprocjenjivog je značaja za Međimurje, a najveći broj folklornih napjeva, od njih preko 20.000 zapisanih, sakupio je upravo Vinko Žganec, oko 15.000. Narodne napjeve iz rodnoga Međimurja počeo je skupljati već kao srednjoškolac, a kao znanstvenik proširio je poslije svoj melografski rad i na druge krajeve Hrvatske te Gradišće u Austriji i županiju Győr u Mađarskoj. (Hina)

O programu pročitajte na stranici Međimurske županije.