Tri publikacije, svojevrsni priručnici u izdanju Arheološkog muzeja u Zagrebu - 'Action Plan on Involvement of Museums in the Landscapes', 'Creation of Cultural Routes – Experiences from the Danube´s Archaeological eLandscapes Project' i 'Održiva turistička vrijednost kroz digitalizaciju arheološke baštine' dostupne su i u online izdanju.
Publikacije su nastale u okviru projekta
Virtualni arheološki krajolici Podunavlja s glavnim ciljem povećanja vidljivosti kulturne baštine na regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, a posebice arheoloških krajolika dunavske regije čineći ih privlačnijima za integraciju u turističku ponudu regije. Radi postizanja tog cilja tijekom cijelog projekta primjenjivale su se nove tehnologije.
Online publikacija „
Action Plan on Involvement of Museums in the Landscapes“, dokument nastao provedbom programa
Mobiliti Action održanih u Grazu, Zagrebu, Budimpešti, Ljubljani, Košicama i Roussu. Donosi niz preporuka za muzeje u dunavskoj regiji i pruža temeljne informacije za buduće projekte koje omogućuju svim zainteresiranim institucijama i dionicima planiranje, kreiranje i uvođenje novih tehničkih mogućnosti u vidu korištenja digitalnih tehnologija u sektoru održive kulturne baštine.
Tiskana publikacija „
Creation of Cultural Routes – Experiences from the Danube´s Archaeological eLandscapes Project“ dostupna je i u
online verziji. Kao što govori sam naslov, u publikaciji su objavljena iskustva s Interregovog projekta Virtualni arheološki krajolici Podunavlja. U prvom dijelu donosi pregled na primjeru dobre prakse od projekta do stvaranja održivog turističkog proizvoda, što su kulturne rute i kako ih razvijati i preporuke za razvoj, pregled kulturnih ruta Vijeća Europe i predstavljena je kulturna ruta Staza željeznog doba Podunavlja / Iron Age Danube Route. U drugom dijelu priručnika koji nosi naslov Prema Europskoj kulturnoj ruti neandertalaca čitatelju je predstavljen dio razvoja kulturne rute koji sadrži samu inicijativu za njenim stvaranjem, donosi osnovne informacije o sadržaju rute – neandertalcima i jedinim muzejima neandertalaca u Mettmanu u Njemačkoj i Krapini, te opisuje razvoj kulturne rute neandertalaca kroz mrežu iNeal projekta.
„
Održiva turistička vrijednost kroz digitalizaciju arheološke baštine“
online publikacija koja donosi strategiju pristupa temi arheološke baštine s arheološkog, društvenog i tehnološkog stajališta. Provedbom analize prepoznati glavni izazovi u sektoru koji su doveli do razvoja dvije glavne strateške jedinice. Prva se jedinica fokusira na radne procese od arheološkog otkrića do virtualne vizualizacije, a druga na potencijal arheološke baštine u digitalnom svijetu. Kako bi se podržala daljnja prilagodba i razvoj novih tehnologija u sektoru arheologije, zaključni dio strategije čini 12 preporuka za dionike baštine. Prihvaćeni su popisi prioriteta za provedbu preporuka na nacionalnoj razini za svaku zemlju sudionicu. Publikacija je dostupna online i na engleskom jeziku.
Publikacije je moguće pročitati i/ili preuzeti u pdf obliku na mrežnim stranicama Arheološkog muzeja u Zagrebu:
https://www.amz.hr/
Projekt
Virtualni arheološki krajolici Podunavlja se provodio u sklopu Interreg programa transnacionalne suradnje V-B Dunav 2014-2020 te je sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Izvor: AMZ
Objava: 1. 3. 2023.