Arheološko nalazište Sv. Križ nalazi se na dominantnoj uzvisini na oko 370 metara nadmorske visine u blizini Završja te administrativno pripada Općini Grožnjan. Tijekom 2011. godine Služba za arheološku baštinu Hrvatskoga restauratorskog zavoda provela je zaštitna arheološka iskopavanja koja su iznijela vrlo zanimljive rezultate. Najstariji tragovi sežu u razdoblje mlađeg kamenog doba ili neolitika (7. – 3. tisućljeće prije Krista), od čega valja izdvojiti nalaze poput male kremene strelice ili nedovršene sjekire te ulomak slomljenog sječiva od ospidijana. Tijekom brončanog i željeznog doba (posljednja dva tisućljeća prije Krista) primarni oblik naselja na čitavom prostoru Istarskog poluotoka predstavljale su gradine. Jedno od takvih naselja bio je i Sv. Križ. Sam pristup gradini moguć je s južne i sjeverne strane i upravo su na tim dijelovima ostaci obrambenog bedema najbolje vidljivi. Na zapadnom rubu prve terase još uvijek se prilično dobro naziru ostaci ulaza u gradinu. U brončano i željezno doba na ovom je mjestu postojalo veće naselje (preko 2ha površine), okruženo s dva koncentrična bedema koji su i danas dobro vidljivi u krajoliku. Tijekom istraživanja, pronađeni su ostaci stambenih te gospodarskih objekata kao i dijelovi vatrišta za pripremanje hrane. Od nalaza prije svega valja izdvojiti gotovo čitave lonce, šalice i zdjele od kojih je dio njih rekonstruiran te dijelove još nekoliko lonaca ili pitosa koji su karakteristični za razdoblje kasnog brončanog i ranog željeznog doba Istre (13. – 10. st. pr. Kr.). U antici je područje sjeverno od rijeke Mirne, a samim time i Sv. Križ, teritorijalno pripadalo tršćanskom ageru. Na prostoru nekadašnjeg prapovijesnog gradinskog naselja najvjerojatnije je već u 1. stoljeću postojalo određeno antičko, bilo vojno ili civilno naselje, odnosno gospodarsko imanje. Postojanje naselja u srednjem vijeku potvrđuju nalazi grube kuhinjske keramike (12./13. st.) i jedan ulomak finog posuđa pronađeni na sjevernoj padini uzvisine.
Brojnost nalaza potvrđuje bogatstvo i važnost ovog višeslojnog lokaliteta koji predstavlja najvišu i najdominantniju kotu u široj okolici te zasigurno spada među značajnije u sjevernoj Istri.
Izložba je plod uspješne suradnje nekoliko institucija – Zavoda, Općine Grožnjan, Arheološkog muzeja Istre i Istarskog vodovoda, koja će se nastaviti i u daljnjim istraživanjima lokaliteta Sv. Križa.
Izložba se može razgledati do 13. svibnja 2018. godine.
www.h-r-z.hr
Pozivnica