Preskočite na glavni sadržaj

Riječki Zoom festival 2011.

Riječki Zoom festival 2011.
U središtu riječkog Zoom festivala, koji kombinira različite umjetničke tehnike, medije, metode i izričaje, bit će umjetnica Ivana Mueller čiji će rad tijekom festivalskih dana od 30. kolovoza do 4. rujna biti predstavljen s tri predstave. 
vrijeme: 30.08.2011.
mjesto: Rijeka
url: http://www.drugo-more.hr
 
Drugo izdanje festivala Zoom nastavlja se na iskustvo prethodnog festivala, kao i programa Art&Clubbing kojeg je udruga Drugo more, provodila osam godina. Obje ove manifestacije nastojale su Rijeci donijeti suvremeni estetski doživljaj u u području izvedbenih umjetnosti. Festival nastojimo napraviti od onih umjetničkih radova koje je teško svrstati u umjetnička područja, koji bez problema kombiniraju različite medije, tehnike, metode i izričaje. Ove godine nam je u fokusu umjetnica Ivana Műller čiji ćemo rad predstaviti s tri predstave.
 
Ivana Műller je koreografkinja, umjetnica i autorica tekstova. Odrasla je u Hrvatskoj, na Rabu i u Zagrebu, a većinu karijere ostvarila je živeći i radeći kao stranac u Nizozemskoj i Francuskoj.  Izražava se u različitim medijima, plesnim i kazališnim izvedbama, instalacijama, tekstovima, video i audio radovima, vođenim turama i internet radovima. Njezini radovi bili su predstavljeni na najznačajnijm festivalama i gostovala je u uglednim kulturnim institucijma. Tema njenih radova najčešće je tijelo i njegova reprezentacija, zatim prostor imaginarnog i imaginacije, pitanje autorstva i odnos između izvođača i gledatelja. Ivana Műller primila je Nagradu Charlotte Koehler  za svoj rad, a dobitnica je i Goetheove nagrade za predstavu While We Were Holdinig It Together. Ivana Műller trenutno živi u Parizu i Amsterdamu.Festival Zoom ove godine otvaramo upravo predstavom While We Were Holdinig It Together koja je na neki način manifestna predstava Ivane Műller jer u njoj je sadržana većina problema koji je zanimaju u kazalištu. Predstava se prvenstveno bavi odnosom tijela i uma, a rezultat je poetska, humoristična i filozofična predstava koja i dalje oduševljava europsku publiku iako je nastala davne 2006. godine. Osim WWWHIT na festivalu Zoom Ivana Műller će biti predstavljena i najnovijim radovima, sa predstavama 60 minuta oportunizma i Partitura.
 
60 minuta oportunizma jer predstava koja izvrsno balansira između komedije i poezije dok se bavi temom živog nastupa. Partitura je dječja predstava koju djeca više doživljavaju kao igru nego li kao predstavu s obzirom da su izbrisane razlike između izvođača i publike odnosno djeca koja predstavu izvode ujedno su i njezina publika.
 
Dječji program je novost ovogodišnjeg Zoom fesitvala jer osim predstave Partitura Zoom će ugostiti i riječku skupinu Malik koja će se predstaviti predstavom 13 zadataka za novu budućnost koja je nastala pod vodstvom Mile Čuljak.

Na programu ovogodišnjeg Zoom festivala nalazi se program i riječke skupine Prostor plus koja će premijerno izvesti svoju predstavu Ovo je predstava za sedam izvođača i publiku. Na predstavi surađuju različite generacije izvođača koji su stasali u Prostoru plus.
 
Osim toga, u goste nam dolaze i dvije slovenske predstave. Ponovo dovodimo Janeza Janšu, ali ovaj put u ojačanom sastavu s još dvama Janšama. Radi se o predstavi Janeza Janše, Janeza Janše i Janeza Janše Što nas je više to smo prije na cilju. Ovo je dokumentarna predstava u kojoj se prepliću različita mnijenja i pogledi na pitanje identiteta, identifikacije i osobnog imena u različitim formama (intervjui, izjave političara i teoretičara, sudska praksa, dramska igra, itd.). Druga je predstava Frozen Images skupine Wanda & Nova deViator koja u formi koncerta propituje našu hiperseksualiziranu stvarnost, pornofikicaiju i fetišizaciju zbilje.
 
I na koncu, na programu se nalazi i predstava Hot Lollipop Lijljane Tasić i Dušana Bročića koju je kritika proglasila za najinteresantniju plesnu predstavu u Srbiji u proteklih nekoliko godina. Predstava se bavi popularnom kulturom,osobito rock’n'roll glazbom. Autori dekonsturiraju rock’n'roll izraz koji je navodno uvijek originalan i spontan. Ova dekonstrukcija odvija se putem izdvajanja elemenata koji čine ovaj originalni izričaj, a koji se pokazuje vrlo šabloniziran i stereotipiziran.
 
Program su financijski podržali Europska komisija, Ministarstvo kulture RH, Primorsko-goranska županija, Grad Rijeka i Robert Bosch Stiftung,
 
Organizator programa je udruga Drugo more. (Izvor: Drugo more)