Preskočite na glavni sadržaj

Seksualnost, kulture i politike

Euro-Balkan Institut za društvena i humanistička istraživanja, Skopje, u suradnji s Fakultetom za medije i komunikaciju Sveučilišta Singindunum, Beograd, u sklopu 15. ohridske ljetne škole (Ohrid Summer University), pokreću Institut za seksualnost, kulturu i politike, koji se ove godine održava na temu 'Queerness, Zajednica i Kapital: Prema Novim Savezima Političkog'. Prijave za sudjelovanje primaju se do 15. lipnja.
prijava: 15.06.2012
mjesto: Ohrid, Makedonija
url: http://www.euba.edu.mk
Ljetna škola održava se 12. do 30. kolovoza u Ohridu.

Ljetni institut za seksualnost, kulturu i politike novi je trajni projekt kojeg je pokrenuo Odjel za rodne studije Euro-Balkan Instituta za društvena i humanistička istraživanja, Skopje. Osnovni je cilj okupiti mlade postdiplomske studente, aktiviste, znanstvenike i profesore iz istočne i zapadne Europe, te promovirati zajedničku platformu za istraživanje i transdisciplinarno teoretsko promišljanje složenih načina miješanja seksualnosti, kulture i politika, te u konačnici propitati geopolitički određeni diskurs u istraživanju seksualnosti, rodnih studija i queer teorije.

Ideja je osigurati studentima, znanstvenicima i nastavnicima mogućnost da ispituju, decentraliziraju i demokratiziraju ova područja, na način da se odloži osjećaj teorijske i geopolitičke privilegije koju ova istraživanja često impliciraju, te da se uvedu novi modeli promišljanja kontekstualno specifičnih fenomena povezanih sa seksualnošću i, obrnuto, da se obogate teorijske paradigme s kontekstualno specifičnim fenomenima i istraživanjima.

Tema prvog izdanja Instituta je 'Queerness, Zajednica i Kapital: Prema Novim Savezima Političkog'. Cilj je istražiti složene zaplete queer teorije i prakse, politike i kultura. Osigurat će se prostor za radikalno propitivanje hegemonijskih režima institucija /održavanja političkih zajednica, kao i globalni i regionalni režimi mišljenja o neoliberalnim snagama. Stoga, cilj Instituta je slijediti višestruke putove kroz koje queerness ulazi u političke projekte konstituiranja zajednice te postoji unutar njih, u njenim različitim oblicima, oživljenom nacionalizmu, baštini komunizma i europskoj zajednici s jedne strane, te u imperativima globalnih neoliberalnih tržišta i njihovoj posljedičnoj komodifikaciji identiteta i procesa de-demokratizacije i depolitizacije.

Nadalje, polazeći od ovih okvira, Institut se okreće prema reviziji dominantnih formi queer političke borbe i strategije otpora; također, želi istražiti koje su mogućnosti koje proistječu iz queerness-a i njegovih već postojećih političkih utjelovljenja i specifičnih povijesnih iskustava? Koje mogućnosti postoje u raznolikim geopolitičkim kontekstima za promišljanje naših zajedničkih i općih kategorija politike, otpora i zajednice?

Stoga, Institut će biti domaćin za kritičku i dubinsku analizu pozicije koju queer borbe imaju u kontekstu borbi za socijalnu pravdu, ekonomsku redistribuciju i ljudska prava, te će poticati diskusiju o mogućnosti predviđanja i propisivanja političkih saveza izvan uskih granica politike identiteta i logike isključivanja te podjele priznavanja i redistribucije. Na kraju, posebno će se postaviti pitanje kako se politički utjecaj queera neutralizira i re-radikalizira u postojećim i navodno queer-prijateljskim političkim okruženjima?

Programske sekcije:
1. Queerness, političko i zajednica
2. (Queer) umjetnost, kultura i otpor
3. Kapital, konzumerizam i queer vizibilitet
4. Queering opći štrajk i okupacija.

Program uključuje predavanja, radionice, čitanja, seminar i zajedničku diskusiju, pod vodstvom istaknutih stručnjak iz Europe.

Sudionici bi trebali biti postdiplomski studenti (MA, PhD) zainteresirani za istraživanje tema kulturalnih studija, vizualne umjetnosti i humanistike te srodnih studija. Prijaviti se mogu i aktivisti na području seksualnosti i roda.

Kotizacija za sudjelovanje iznosi 600 €, a pokriva troškove edukacije i studijskih materijala, korištenje knjižnice i kompjutorske učionice, razgledavanje antičkih i srednjovjekovnih spomenika u Ohridu, gradu na UNESCO-voj listi. Troškove smještaja, prijevoza i druge troškove snose sudionici. Sudionici koji čitav iznos kotizacije uplate do 15. travnja, ostvaruju popust od 20%, a do 1. lipnja, 10%. Broj sudionika ograničen je na 20.

Sudionici iz Hrvatske mogu se prijaviti za stipendije u okviru CEEPUS programa (Central European Exchange Program for University Studies). Ukoliko se kotizacija ne uplati do 15. srpnja, registracija se automatski odbacuje. Rezultati o primljenim kandidatima bit će objavljeni do 1. srpnja.

Direktor Instituta:
Prof. Ph.D Jelisaveta Blagojevic, Fakultet za medije i komunikaciju Sveučilišta Singindunum, Beograd

Kontakt:
Dragana Karovska, akademska koordinatorica OSU-a
Euro-Balkan Institute
Blvd. Partizanski Odredi 63
1000, Skopje
Republic of Macedonia
Tel/Fax. ++ 389 2 30 75 570
Email: osusummeruniversity@gmail.com

Koordinatori: Slavco Dimitrov i Stanimir Panayotov: slavco.euba@gmail.com, spanayotov@gmail.com