Preskočite na glavni sadržaj

Stručni skup 'Hrvatske baštinske ustanove od Hrvatskog narodnog preporoda do danas'

Povodom 160. obljetnice osnivanja Narodne kaštelanske čitaonice i 120. obljetnice osnivanja prvih knjižnica u Kaštelima, Gradska knjižnica Kaštela u utorak 3. prosinca 2024. u Nadbiskupovom Kaštelu u Kaštel Sućurcu organizira Stručni skup Hrvatske baštinske ustanove od Hrvatskog narodnog preporoda do danas.
vrijeme: 03.12.2024. -
mjesto: Kaštel Sućurac

Na Skupu će sudjelovati predavači iz hrvatskih baštinskih ustanova (knjižnica, muzeja i arhiva), kao i predavači iz javnih ustanova, instituta i udruga koji se bave očuvanjem kulturne baštine, prikupljanjem građe za zavičajnu zbirku i izdavaštvom, kao i organizacijom različitih događanja čiji je osnovni cilj povećanje vidljivosti kulturne baštine i zavičajne zbirke u javnosti.

Glavna tema stručnog skupa, koji će se održati uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Kaštela i Turističke zajednice Grada Kaštela, bit će upravo povijest knjižnica i ostalih baštinskih ustanova i institucija od Hrvatskog narodnog preporoda do današnjih dana. Nakon uvodnog izlaganja Renate Dobrić, ravnateljice Gradske knjižnice Kaštela pod naslovom Kulturno-prosvjetna djelatnost u Narodnoj kaštelanskoj čitaonici u vrijeme Hrvatskog narodnog preporoda kao tehnika odnosa s javnošću, pozvana izlaganja održat će: doc. dr. sc. don Emanuel Petrov (Katoličko bogoslovni fakultet u Splitu): Hrvati - narod svetog Petra; dr. sc. Goran Pavelin, viši znanstveni suradnik (OŠ Ante Anđelinović, Sućuraj): Hrvatski arhivi kao baštinici kulture od Hrvatskog narodnog preporoda do danas; Snježana Šetka, novinarka Slobodne Dalmacije i predsjednica Matice hrvatske - Ogranak u Splitu: Matica hrvatska od Hrvatskog narodnog preporoda do danas; dr. sc. Nada Topić, knjižničarska savjetnica, voditeljica Županijske matične razvojne službe za narodne i školske knjižnice (GKMM): Iz povijesti solinskih knjižnice i čitaonica; Melinda Grubišić Reiter, viša knjižničarka, voditeljica Županijske matične razvojne službe za narodne i školske knjižnice (GKJŠ): Knjižnice i čitaonice Šibenika i okolice od Hrvatskog narodnog preporoda do danas i dr. sc. Danka Radić, predsjednica Matice hrvatske - Ogranak u Trogiru: Trogirske baštinske ustanove i udruge.

U drugom dijelu Stručnog skupa bit će predstavljeni primjeri očuvanja zavičajnosti i kulturno-povijesne baštine, pa će tako autor povijesnih romana Petar Merčep održati kratko izlaganje na temu Od arhivske građe do romana Glagoljaš; mag. kulturalne antropologije i interpretatorica kulturne baštine Snježana Kordun govorit će o Baštinskoj građi Poljičke kneževine; knjižničar Gradske knjižnice Makarska i čuvar makarske baštine Marino Srzić održat će izlaganje Očuvanje zavičajnosti u knjižnici, a svojevrstan zaključak dat će Maja Stazić, stručna suradnica u Županijskoj matičnoj razvojnoj službi za narodne i školske knjižnice (GKMM) u izlaganju pod naslovom Knjižnice budućnosti.
Gradska knjižnica Kaštela stručni skup na temu očuvanja zavičajnosti i kulturno-povijesne  baštine u baštinskim ustanovama organizira drugu godinu za redom, s tim da je lanjski stručni skup, koji je također održan u prosincu, nosio naziv Baštinske ustanove kao pećine s blagom.