U Muzeju grada Rijeke, u srijedu, 2. studenoga, u 19,30 sati, otvara se izložba lumono objekata i instalacija Željke i Borisa Rogića pod nazivom 'Svjetlost glagoljice'. Izložba ostaje otvorena do 26. studenog.
vrijeme: 02.11.2011.
mjesto: Rijeka; Muzej grada Rijekr, Muzejski trg 1/1
Izložba u tehnici staklene fuzije prikazuje pismo glagoljice sa svim elementima umjetničkog stvaralaštva i nadahnuća. U prizemlju muzeja bit će postavljena tri kompleta glagoljskih slova odnosno 99 slova smještenih u aluminijske okvire koje su autori sami oblikovali, izradili kalupe i lijevali, što je samo po sebi umjetnički poduhvat. U svaki okvir biti će postavljeno jedno slovo koje će se u višeslojnom prikazu multiplicirati.
S obzirom na to da će slova od raznobojnog stakla biti izrađena u različitim oblicima staklene fuzije, a neka će biti rezana i vodenim nožem, ovakav likovni pristup apsolutna je novost koja nije bila viđena na likovnim izložbama. Na katu muzeja bit će postavljena 33 slova u drvenim okvirima, koje su također osmislili autori, te će u njima biti umetnuta višeslojna stakla koja će također predstavljati glagoljska slova. Svi će okviri s unutrašnje strane biti osvijetljeni posebno oblikovanom svjetlošću, što će izložbi davati mistični svjetlosni sfumato, a od tuda i naziv izložbe – Svjetlost glagoljice.
Bračni par Rogić godinama iskazuje u nas rijetko poštovanje prema visokoj zanatskoj vještini i izrađuje replike Tiffanyjevih svjetiljki, po kojima postaju poznati. Ovoga puta Željka i Boris Rogić konačno nastupaju svojom autorskom izložbom, kojom osim vlastite kreativnosti žele promicati neke od osnovnih simbola osebujne hrvatske kulture. Zamisao da to bude glagoljica rodila im se stoga jer glagoljička slova mogu biti zanimljiv likovni element. Svako je od 33 slova glagoljičke azbuke slikovit monogram i danas glagoljicu doživljavamo češće kao slikovit povijesni podsjetnik nego kao 'tajno pismo' - koje više ne znamo čitati. Literarne poruke na glagoljici čine nam se često manje zanimljive od njezine vizualne atraktivnosti. Namjera je Rogićevih proširiti upotrebu glagoljice u dizajn – 'preslikati' je na upotrebne predmete i učiniti prisutnom u svakodnevnom životu, da postane element svakodnevne vizualnosti.