Preskočite na glavni sadržaj

'Teologija, lijepo i umjetnost' – međunarodni teološki simpozij u Splitu

Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu organizira XVII. međunarodni teološki simpozij koji će se održati 20. i 21. listopada u velikoj dvorani Fakulteta, na temu 'Teologija, lijepo i umjetnost'. Program započinje u četvrtak, u 17 sati. Sudjeluju dr. Johannes Rauchenberger, Mladen Parlov, Mirko Klarić, dr. Ivica Žižić, dr. Ive Šimat Banov, dr. Heinrich Pfeiffer, dr. Domagoj Runje, dr. Thea Filipović, dr. Šimun Bilokapić, Nada Babić, Zrinka Jelaska, dr. Ante Vučković i Enes Kišević.
vrijeme: 20.10.2011.
mjesto: Split; Katolički bogoslovni fakultet, Zrinsko-Frankopanska 19
url: http://www.kbf-st.hr/
Nakon riječi pozdrava organizatora u prigodi otvaranja simpozija, izlaganje na temu 'Kako bi suvremena umjetnost mogla nadahnuti teologiju? Suvremeno razmišljanje o slikama kao mogućem izvoru teološkoga mišljenja' održat će prof. dr. Johannes Rauchenberger (Graz, Wien).

Zatim će biti upriličeno predstavljanje zbornika radova prošlogodišnjeg simpozija 'Fenomen savjesti', o kojemu će govoriti prof. dr. Mladen Parlov i Mirko Klarić.
U petak, 21. Listopada, prvo predavanje u 8,30 sati imat će doc. dr. Ivica Žižić (Split) naslovljeno 'Vjera i estetika u suvremenom kontekstu od postmodernog stanja do liturgijske obnove'.

Potom će o temi 'Distinkcija sakralnog i religioznog u likovnoj umjetnosti' govoriti prof. dr. Ive Šimat Banov (Split).

Nakon rasprave i kratke stanke u 10,50 sati prof. dr. Heinrich Pfeiffer (Rim) održat će izlaganje na temu 'Temeljni pojmovi za određenje odnosa teologije i umjetnosti: ljepota, kreativnost, sveto, život i istina ilustrirani primjerima iz figurativne umjetnosti svih vremena', a doc. dr. Domagoj Runje (Split) govorit će o temi 'Ljepota kao temeljna tema u Petoknjižju'. Jutarnji dio završava raspravom koja traje do 12,30 sati.

Popodnevni program počinje u 15,30 sati predavanjem prof. dr. Thea Filipović (Zagreb) na temu 'Otkrivati i naviještati ljepotu Evanđelja - Estetska dimenzija kateheze', a potom će o temi 'Estetska kirurgija i etika' govoriti doc. dr. Šimun Bilokapić (Split).

U 17 sati uslijedit će dva izlaganja: Nada Babić i Zrinka Jelaska govorit će o temi 'Približavanje Bogu razotkrivanjem jezika pjesme', a Enes Kišević (Zagreb) o temi 'Metafora svijetla u islamskom i kršćanskom pjesništvu'. Simpozij će u 19 sati zatvoriti dekan KBF-a u Splitu dr. Ante Vučković.
 
Kategorija lijepoga je oduvijek u svim religijama i u kršćanstvu bila usko povezana uz religiozni odnos i religijsko iskustvo. Lijepo je po sebi od davnina predstavljalo jednu pukotinu prema transcendenciji preko koje je čovjek mogao slutiti, prepoznati, stupati u kontakt s transcendentnim horizontom cjeline, odnosno s Bogom ili u politeizmu s bogovima. Stoga, nije čudno da su religije uvijek nastojale duhovno iskustvo, liturgijske čine, sakralni prostor i tekstove prožeti ljepotom. Kršćanstvo u tomu ne zaostaje za drugim religijama. Ono je uvijek insistiralo na povezanosti Boga i ljepote, Crkve i ljepote, liturgije i ljepote, sakralne umjetnosti i ljepote.

Cjelokupna povijest kršćanstva svjedoči o tomu kako je ljepota trajna dimenzija kršćanskoga iskustva i njegovih izraza. Nadalje, kršćanstvo je na svojim kulturnim, teološkim i duhovnim prostorima uvijek držalo, smatralo pa i živjelo dimenziju ljepote kao odraz Božje ljepote. Nesavršena ljepota stvorenoga svijeta, ljudska kreacija i doživljavanje u kršćanstvu se dovodi u analošku vezu s Bogom. Zato teologija prepoznaje ljepotu kao jedan od atributa Božjega bića. Uz pomoć kategorije ljepote teologija i kršćanska duhovnost tumače ne samo stvaranje nego i opisuju novo stvaranje na razini čovjeka i budućega kozmosa.