Preskočite na glavni sadržaj

U 90. obljetnici postojanja Nacionalni muzej moderne umjetnosti dobio je novi izložbeni prostor u Oktogonu

U povodu obilježavanja 90 godina postojanja Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u povijesnoj Palači Vranyczany-Dobrinović, u Dvorani Matice hrvatske u Zagrebu, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek otvorila je simpozij koji je okupio ugledne stručnjake, kustose i povjesničare umjetnosti kako bi raspravljali o važnosti muzeja, njegovoj povijesti te ulozi u razvoju i očuvanju moderne i suvremene umjetnosti u Hrvatskoj.
vrijeme: 29.10.2024. -
mjesto: Zagreb

Tom prilikom ministrica je obavijestila javnost kako je jednoj od najstarijih i najbogatijih muzejskih ustanova, Vlada trajno upravljanje osigurala dodatni prostor od 2000 metara četvornih u Oktogonu, unutar Kompleksa Prve hrvatske štedionice, koji će koristiti za svoje stručne službe te kao izložbeni prostor, kao i da će se novi prostor svečano otvoriti izložbom umjetnice Dubravke Lošić.


Uz zahvale svima koji su sudjelovali u organizaciji simpozija, a posebno Matici hrvatskoj na gostoprimstvu, ministrica kulture i medija uputila je riječi pohvale ravnatelju Branku Franceschiju i njegovim suradnicima u Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti naglasivši kako je neizmjerno važno što je Muzej, unatoč privremenom izmještanju iz svojeg sjedišta radi konstrukcijske sanacije i cjelovite obnove, pronašao način kako ostati aktivan sudionik društva te kako otvoriti svoj muzejski fundus javnosti unatoč nemogućnosti izlaganja u svom klasičnom prostoru.
 
„Kao muzealci pokazali ste da se ne mirite s privremenim zatvaranjem muzeja i evakuacijom umjetnina, što je za hrvatsku kulturu rezultiralo snažnim iskorakom u pogledu mobilnosti vrijedne umjetničke zbirke“, naglasila je ministrica, referirajući se na gostujuću izložbu „Jedan svijet“ kojom je zadarskoj publici  2022. godine u kompleksu Dvije palače predstavljeno 199 umjetničkih djela. Podsjetila je i kako je u 2024. godini realizirano čak 6 gostujućih izložbi diljem Hrvatske, od Gradskog muzeja u Križevcima i Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, preko Galerije Kortil u Rijeci i Galerije umjetnina u Splitu do Gradske Galerije u Labinu i Galerije Artmark u Zagrebu, što svjedoči jačanju međumuzejske i međuinstitucionalne suradnje.
 
Ministrica je najavila i međunarodnu kulturnu suradnju na izložbi „Paralelne linije“ koja Muzej očekuje u prosincu ove godine, a riječ je o međuinstitucionalnoj suradnji s Nacionalnim muzejom suvremene umjetnosti u Bukureštu na kojoj će se predstaviti razdoblje visokog modernizma u Hrvatskoj.
 
Podsjetila je na turbulentnu povijest tog muzeja, izrazivši nadu da će ubuduće biti pošteđen daljnjih sudskih sporova kao u aktualnom slučaju s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti. "Uložila sam puno vremena pokušavajući apelirati na HAZU da zaustave potraživanja od NMMU, jer je zbirka umjetnina  najsigurnija i najbolje ju se čuva u nacionalom muzeju gdje je dio javnog sustava i javnog vlasništva", upozorila je te podsjetila kako je Vlada putem Ministarstva kulture i medija preuzela obnovu svih zgrada HAZU oštećenih u potresu , pa je s obzirom na veliku investiciju logično očekivati da će se suzdržati od pokretanja bespotrebnih sporova. „Nema smisla da se oduzimaju umjetnine nacionalnom muzeju kako bi se prenijele u vlasništvo Akademije", dodala je.

Podsjećamo, među zgradama  koje Vlada putem Ministarstva obnavlja je i Palača Vranyczany-Dobrinović čija bi obnova trebala biti dovršena do 30. lipnja 2026. godine. Ukupna vrijednost investicije iznosi više od 26 milijuna eura, od čega je iz Fonda solidarnosti Europske unije realizirano nešto više od 1.600.000 eura, dok je za završetak konstrukcijske obnove iz Državnog proračuna osigurano 11.402.972,21 eura. U okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti osigurana su sredstva u iznosu od 13.313.146,36 eura.

Galerija fotografija>>>