Dani Antuna Šoljana u svom 29. izdanju, koje se održava u Rovinju od 24. do 26. travnja u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja i Društva hrvatskih književnika, u tri će dana ponuditi kulturnoj publici niz znanstvenih, književnih i glazbenih događanja, filmskih projekcija i gostovanja. Ulaz je besplatan!
vrijeme: 24.04.2025. - 26.04.2025.
mjesto: Rovinj
Program uključuje razgovore s književnikom Miljenkom Jergovićem te filmašem Nebojšom Slijepčevićem kao i izlaganja na književno-znanstvenom kolokviju na temu hrvatske književnosti od 1990-ih do danas.
Program počinje u četvrtak, 24 travnja, u 11 sati u rovinjskoj Gradskoj knjižnici “M. V. Ilirik” igrokazom i radionicom za djecu osnovnih škola temeljenoj na pripovijetci Antuna Šoljana „Kapetan koji nije nikada plovio“ u organizaciji djelatnika knjižnice. Istoga dana u 19 sati, u rovinjskom je Multimedijalnom centru predviđen susret s višestruko nagrađivanim književnikom, novinarom i publicistom Miljenkom Jergovićem, autorom čija su djela prevedena na dvadesetak stranih jezika, s kojim će razgovarati Tomislav Brlek i Melita Jurkota.
U petak, 25. travnja, u 12:35 sati u Kazalištu “Antonio Gandusio”, održat će se susret članova Novog vodnjanskog filmskog vala i učenika srednjih škola, otvoren za gađane, koji će imati priliku pogledati film „Šoljan u Rovinju“, uradak rovinjskih srednjoškolaca nastao na prošlogodišnjim Šoljanovim danima pod mentorstvom gostiju Šoljanovih dana - Marina Morosina i Erica Ušića, te saznati detalje o filmskoj produkciji i festivalu VFFUFFF (Vodnjan film festival u Fažani film festival). Spomenuti je film dobio nagradu za najbolji dokumentarni film na karlovačkom Four River Festivalu, uključen je u obrazovni program za učenike srednjih škola te postavljen na platformu Filmska naSTAVa. Bit će prikazan i film koji su rovinjski srednjoškolci napravili na radionici održanoj u ožujku ove godine pod mentorstvom Erica Ušića, Michelea Bulešića, Marina i Tea Morosina iz Vodnjana.
U nastavku programa, petak 25. travnja navečer u 19:30 sati rezerviran je za filmove Nebojše Slijepčevića koji će biti prikazani u kinu “Antonio Gandusio”, konkretno, dugometražni dokumentarac „Gangster te voli“ (2013.) i igrani kratkometražni film „Čovjek koji nije mogao šutjeti“ (2024.), hrvatskoj i svjetskoj publici poznat kao ovogodišnji kandidat za nagradu Oscar u kategoriji kratkometražnog filma i laureat Zlatne palme u Cannesu te nagrade Europske filmske akademije. S redateljem će nakon projekcija razgovarati filmolozi Tomislav Brlek, Jurica Pavičić i Višnja Pentić.
U završnici 29. Šoljanovih dana, u subotu 29. travnja, u 9:30 sati položit će se vijenac kod spomen-ploče na kući Antuna Šoljana, a zatim će u 10 sati u rovinjskom MMC-u biti održan književno-znanstveni kolokvij na temu „Hrvatska književnost 1990.- 2025. Žanrovi, kritika, kontekst“, na kome će izlaganja održati brojni teoretičari književnosti pod vodstvom Ivice Matičevića.
Uvečer istog dana, u 20 sati u Kazalištu “Antonio Gandusio”, na programu je koncert zagrebačke kantautorice Sare Renar, autorice pet samostalnih albuma, dobitnice nagrade Porin i niza europskih priznanja. Uz Saru Renar (vokal, gitara, sampleovi), na koncertu će nastupiti Dimitrije Simović (bas, gitara), Marko Lucijan Hraščanec (klavijature, saksofon), Igor Pavlica (truba) i Vedran Peternel (oblikovanje zvuka).
Autor vizualnog identiteta 29. Šoljanovih dana je likovni umjetnik Danijel Žeželj, čiji su plakati dugo godina zaštitni znak manifestacije.
Ulaz na sve programe 29. Dana Antuna Šoljana je besplatan, a pokrovitelji manifestacije su Ministarstvo kulture i medija, Istarska županija i Grad Rovinj-Rovigno.
Dodatne informacije:
Sudionici književno-znanstvenog kolokvija na temu „Hrvatska književnost 1990.- 2025. Žanrovi, kritika, kontekst“: Jakob Filić „U potrazi za goranovskom poetikom - analiza pobjedničkih rukopisa Gorana za mlade pjesnike unazad 10 godina“, Sven Kezele „Jure Kaštelan u svjetlu suvremenih poetika“, Luka Rovčanić „Novi pogled na stvarnosnu poetiku“, Ema Botica „Čitamo li knjige koje prevodimo za druge? Prijevodi hrvatske suvremene književnosti i domaća recepcija“, Gloria Lujanović „Hrvatska književnost u BiH: Svoji među našima“, Matija Štahan „Transnacionalno i postjugoslavensko“, Luka Tripalo „Hrvatske pjesničke antologije kao problem žanra“, Sanja Nikčević „Moj problem sa žanrovima ili od sveca do vampira i nazad?“, Dubravka Crnojević Carić „Kritika i društvene mreže / Kritika u doba post-istine“, Lada Žigo Španić „Što (ni)smo naučili od Milivoja Solara“, Antun Pavešković „Propast kanona i trijumf pseudokritike“.
Književna i kulturološka manifestacija „Dani Antuna Šoljana“ organizira se od 1996. godine u spomen Antunu Šoljanu (1932. - 1993.), pjesniku, pripovjedaču, dramatičaru, esejistu, kritičaru i prevoditelju te jednom od najsvestranijih i najprevođenijih hrvatskih pisaca druge polovice 20. stoljeća, koji je veliki dio života proveo u Rovinju i često ga spominje u svojim literarnim djelima.
Više informacija moguće je pronaći na web stranicama Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja - Rovigno https://www.pour.hr.