Zlatnom palmom ovjenčan kratkometražni igrani film 'Čovjek koji nije mogao šutjeti' Nebojše Slijepčevića (Antitalent), koji je ujedno i nominiran za Europsku filmsku nagradu, otvorio je sedmo izdanje Filmskog festivala El Gouna u Egiptu.
vrijeme: 24.10.2024. -
mjesto: Egipat
Čovjek koji nije mogao šutjeti redatelja i scenarista Nebojše Slijepčevića te producenata Katarine Prpić i Danijela Peka svjetsku premijeru imao je na prestižnom festivalu u Cannesu, na kojem je odmah osvojio Zlatnu plamu, ušavši u povijest kao prvi hrvatski film s velikim priznanjem. Osim toga, film je trenutno u direktnoj utrci za Europsku filmsku nagradu koju dodjeljuje Europska filmska akademija, a nominiran je uz još samo pet filmova iz cijele Europe.
Podsjetimo, film je ujedno i kvalificiran i za nominaciju za nagradu Oscar Američke akademije umjetnosti i znanosti, zahvaljujući Zlatnoj palmi u Cannesu, ali i Grand Prixu koji je osvojio je Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu. Osim toga, film je i na listi odabranih filmova koji su u utrci za nominaciju za Nagradu César koju dodjeljuje francuska Akademija filmske umjetnosti i tehnike. Inače, film od premijere na Filmskom festivalu u Cannesu broji mnoge festivalske nagrade i priznanja, od kojih su najrecentnije u Makedoniji (Festival filmova za mlade Giffoni), u Francuskoj (Un Festival c’est trop court, najbolji glavni glumac - Goran Bogdan) te u Luksemburgu (najbolji kratkometražni film po izboru publike na CinEastu).
Čovjek koji nije mogao šutjeti realiziran je pod okriljem kuće Antitalent, a producenti su Katarina Prpić i Danijel Pek. Koproducentice su Katya Trichkova (Contrast Films, Bugarska) i Noëlle Lévénez (Les Films Norfolk, Francuska), a koproducent je Boštjan Virc (Studio Virc, Slovenija).
Filmski festival El Gouna egipatskoj publici predstavlja 21 film, a svečano otvaranje obilježio je upravo
Čovjek koji nije mogao šutjeti.
Cilj festivala, koji je svake godine sve veći, je predstaviti arapsku kinematografiju, ali i stvoriti platformu za kvalitetniju suradnju i komunikaciju među različitim kulturama, kroz umijeće stvaranja filma.
Izvor: HAVC