Preskočite na glavni sadržaj

Dvije samostalne izložbe u galeriji Fonticus

Gradska galerija Fonticus Grožnjan u petak 14. ožujka od 19 sati predstavlja dvije samostalne izložbe: Ivana Blaškovića: '…perje, čahure, krhotine, insekti…' i Kristine Kinkela Valčić: 'Čarolija sinergije'.
vrijeme: 14.03.2025. -
mjesto: Grožnjan


Ivan Blašković:  …perje, čahure, krhotine, insekti…
'Doživljaj nagoni umjetnika da izabere sredstva i materijal kojima bi izgovorio zamišljeno. Otkrivanje predmeta i izvlačenje njihove znakovitosti iz memorije omogućava poigravanje. Oni postaju materijal za (pre)oblikovanje povezano s iskazima osobnog. Korištena konfrontacija materijala, kako ju koristi Ivan Blašković, govori o slobodi pristupa kreativnom činu. Još jednom se potvrđuje da u svijetu suvremene umjetnosti tehnologija ili materijal ne označavaju status djela.
Svakoga se dana budimo - svakog dana barem malo drugačiji u odnosu na jučer. Ako ništa, stariji za nekoliko sati. Neznatne promjene, ali uvijek promjene. Shvatit da sve teče, da se mijenja, da ima nezaustavljivi tijek, dano je tek rijetkima. Češće smo skloni uvjerenju kako dan, nalik na prethodni, nije donio ništa novo. U misli nam uđe crv monotonije. Potrebno je zrelo razmišljanje da shvatimo kako to nije tako, kako svaki trenutak više nije trenutak od maloprije. Kako je ovo već sljedeći trenutak te kako smo i njega već neponovljivo proživjeli.
Ivan Blašković to zna. On nam nudi nizove radova koji imaju početak, ali ne znamo im kraj. Poput stilskih vježbi. Ponuđeni radovi dio su serijala koji može trajati još samo jednu „potrebu za oblikovanjem“ ili su zametak novih nizova koji će dalje slijediti imaginaciju autora. Moguća analiza, komentar, traži od nas odgovornost doticanja mnogih područja koje autor svjesno ili nesvjesno apsolvira. Očito je da se ne zadovoljava prikazom oblikovnog stanja, već napor usmjeruje ka značenju.
Ivan Blašković koristi neuobičajen materijal. Osim slikanih i crtanih elemenata, u kolekciji zapažamo metke/čahure, perje, stakalca, zakovice, žicu, svjetlucave površine... On se povremeno koristi i slovnim znakovima, nudeći tekst povezan s likovnim elementima rada. Autor često vizualizira niz ili nekoliko radova koji dodiruju određenu temu. Svi diptisi ili poliptisi razrađuju pojedina promišljanja. Svi su radovi reljefni, oblih uglova, toplo i meko zaobljeni, bez obzira nalazimo li u glavnoj sceni čahure ili ptičje perje. Detalje moramo primijetiti, iščitati, spojiti s naslovom da dobijemo poruku, značenje rada.' (...) - kustos Eugen Borkovsky, III. 2025.
 
Kristina Kinkela Valčić: ČAROLIJA SINERGIJE  
„Volim kad neka slika izgleda kao da se sama naslikala.“ Emil Nolde
'Kristina Kinkela Valčić nudi niz vizualizacija bliskih snoviđenjima, a koje su od premise do realizacije prošle niz doživljajnih i spoznajnih pomaka. Umjetnica slika jer osjeća potrebu za time, ali ne plasira ništa što bi moglo pojmovno obavezati promatrača. Ona ga pušta na vjetrometini asocijacija. Mami ga u galeriju da bi ga tamo ostavila samog. Jer, ove slike pobuđuju introspekciju. Umjetnica je tu da signalizira, inicira. Ona oblikuje zrcala asocijacija i traži da se u njima ogledamo.
Kristina predstavlja seriju radova znatnih dimenzija, slikarske provinijencije, izvedene kombiniranom tehnologijom. Cijeli ciklus nudi ideju sinergije, a to je pojam koji označuje komplementarno djelovanje više čimbenika na istom zadatku čiji zbir aktivnosti biva veći od običnog zbroja dijelova uključenih u proces. Apstraktne kompozicije razigrane su uvijanjem, slojevanjam, kombiniranjam uglačanih i/ili mat nakupina i uklapanjem drugih oblika koji su svi pred i/ili u tijeku rasprostiranja. Autorica se u postupku služi slikarskim postupcima te nanošenjem debljih slojeva kolora i druge, neslikarske građe. Materijal je tretiran kao nosilac oblika, a odnos autorice prema obama posve je intimistički. Na površinama nalazimo intervencije: slojevanje, premazivanje, prelijevanje boja učinjeno kistovima ili i drugim načinima. Umjetnica tako kreira apstraktne, dramatične zapise. Teksture na radovima nude reljefnost i govore o tehnologiji koja u suvremenosti nije više zadano ograničena na lazurnost premaza.' (...) - kustos Eugen Borkovsky, III. 2025.