Filmski festival jugoistočne Europe SEEfest, koji se u Los Angelesu održava od 30. travnja do 7. svibnja, prikazat će čak 10 hrvatskih filmova, od kojih će tri filma imat će svoje svjetske premijere.
vrijeme: 30.04.2025. - 07.05.2025.
mjesto: SAD; Los Angeles
Dvije kratke animirane komedije kuće Zagreb film i producenta
Vinka Brešana imat će svoje svjetske premijere upravo na ovom festivalu.
Crni dim slutnje animirani je film redatelja i scenarista
Damira Šuše koji kroz lutke prati urnebesnu priču o hrvatskoj svemirskoj posadi koji se sprema na novootkriveni rajski planet. Animirani film u 2D stilu
Bez efekta Dinka Kumanovića prati uzubdljivo iskustvo jednog slikara s efektom leptira.
Svjetsku premijeru imat će i kratkometražni kriminalistički film inspiriran stvarnim događajem
Buleta redateljice
Ivane Marinić Kragić nastao je u hrvatsko-rumunjsko-srpskoj koprodukciji Udruge Marinis Media, Set Sail Filmsa i Anchor Filmsa. Na scenariju je s redateljicom radio
Nikola Kuprešanin, a producenti su
Ivana Marinić Kragić,
Miloš Ivanović i
Ana Maria Pirvan. Film prati nasilje koje nastane kada mlada novinarka razotkrije priču o mladiću kojeg reketare dileri, a policija ignorira.
Na festivalu bit će prikazan i niz hrvatskih dokumentarnih filmova. Film redatelja i scenarista
Igora Ilića Duboki tonovi bavi se zacjeljivanju psiholoških trauma koje je na inženjera zvuka i glazbenika Božu Ilića izazvao zagrebački potres u ožujku 2020.
Ovaj film je također produciran u kući Zagreb film producenta Vinka Brešana. Film je inače prošle godine na Liburnia filmskom festivalu osvojio nagradu kritičara "Dragan Rubeša".
Projekt Revenant: Ljudi, mjesta, stvari kratkometražni je dokumentarni film redatelja
Tomislava Žaje u kojemu dr.
Jeremy Walton i njegov međunarodni tim znanstvenika istražuju ostatke Habsburškog i Otomanskog Carstva u Istanbulu, Beču i Sarajevu kroz osobe, mjesta i stvari. Revenant je istraživanje o postimperijalnoj kulturi financirano sredstvima Europskog istraživačkog vijeća koje se provodi na Filozofskom fakultetu u Rijeci.
Dokumentarni film
Naša djeca nastao je kao autobiografski film redatelja i scenarista
Silvestra Kolbasa koji se bavi dilemom jednog oca i njegovom odnosu sa svojom djecom od različitih roditelja. Producirao ga je Nenad Puhovski iz kuće Factum. Film je višestruko nagrađivan te je dobio dvije Zlatne arene na prošlogodišnjem Filmskom festivalu u Puli.
Dva filma Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu uvrštena su u program ovogodišnjeg SEEfesta. Srednjemetražni dokumentarni film
Grand Prize redateljice, scenaristice i producentice
Anje Koprivšek prati nekonvencionalni mladi par: Valentinu, koja
je talentirana plesačica voguea u Hrvatskoj, i mladog Tea, koji kao početnik traži svoje mjesto. Podršku i inspiraciju pronalazi u Valentini, koja ga podupire u njegovoj tranziciji. Film je na dva festivala prošle godine - Liburnia i ZagrebDox - dobio posebna priznanja. Kratkometražni film
Grčke marelice redatelja i scenarista
Jana Krevatina, koji je producirao film zajedno s
Josipom Gregovom prati Maka i Nadu koji se u jednoj tihoj ljetnoj noći povežu zbog svojeg zajedničkog makedonskog podrijetla. Film je sudjelovao na nekoliko festivala, uključujući i GoShort u Nizozemskoj početkom travnja.
Još jedan animirani film uvršten u SEEfest je
Obiteljski portret, stop-motion povijesna drama redateljice, scenaristice i autorice
Lee Vidaković. Producent filma je
Draško Ivezić (Jadranska animacije / Adriatic Animation), a koproducenti su
Jean-François Le Corre (Vivement Lundi!, Francuska) i
Nikolina Vučetić Zečević (Biberche production, Srbija). Film je smješten pred raspad Austro-Ugarske i prikazuje tiho nedjeljno poslijepodne u aristokratskom obiteljskom domu, kada Andrasa i njegovu kći Zsofiju iznenadi neočekivan upad Andrasova brata Zoltana i njegove velike obitelji.
Obiteljski portret sudjelovao je na već više od 50 festivala i osvojio je preko 10 nagrada i posebnih priznanja, uključujući i Europsku nagradu animacije Emile za najbolje oblikovanje zvuka i glazbu (
Zoran Maksimović,
Miroslav Jovančić).
Na SEEfestu će biti prikazan i višestruko nagrađivani film (Zlatna palma u Cannesu, dobitnik nagrade Europske filmske Akademije, nagrada Cesar)
Čovjek koji nije mogao šutjeti Nebojše Slijepčevića, koji je ove godine bio nominiran i za prestižnog Oscara, i govori o istinitoj priči čovjeka koji se borio za pravdu. Film je realiziran pod okriljem kuće Antitalent, a producenti su
Katarina Prpić i
Danijel Pek. Koproducentice su
Katya Trichkova (Contrast Films, Bugarska) i
Noëlle Lévénez (Les Films Norfolk, Francuska), a koproducent je
Boštjan Virc (Studio Virc, Slovenija).
Cijeli filmski program SEEfesta može se naći na
poveznici.
Izvor: HAVC