Preskočite na glavni sadržaj

Izložba suvremene korejske umjetnosti 'Ghost Dancer'

Umjetnički paviljon u Zagrebu predstavlja suvremenu korejsku umjetnost u odabiru internacionalno poznate kustosice Ance Verone Mihuleţ - Kim. Otvorenje izložbe naslovljene  'Ghost Dancer' održat će se 15. studenog u 19 sati u Palači Vranyczany Hrvatskog inženjerskog saveza u Zagrebu.
vrijeme: 15.11.2024. - 15.12.2024.
mjesto: Zagreb
url: https://umjetnicki-paviljon.hr/

Umjetnički paviljon u Zagrebu predstavlja suvremenu korejsku umjetnost u odabiru internacionalno poznate kustosice Ance Verone Mihuleţ - Kim. Od višestruko nagrađivanog filma Delivery Dancer’s Sphere Ayoung Kim do radova posebno produciranih za ovu izložbu poput video rada  At the Border Moona Seunghyuna, Guest Room Soyoung Chung i serije crteža Swimming Pool / Into Air Sunmin Park, izložba Ghost Dancer donosi radove sedmero korejskih umjetnika srednje generacije. Oni reagiraju na brze izmjene u urbanom pejzažu korejskih gradova uslijed klimatskih promjena i naglog tehnološkog razvoja uključujući i refleksije povijesnih kolonizacija Koreje, koristeći tijelo kao transfer tih promjena. Zajednički okvir radova je propitivanje suodnosa tijela i arhitekture/urbanog prostora, s jedne strane definiranih snažnom tehnološkim razvojem, a s druge klimatskim promjenama i kolonijalnom traumom.

Tri neizbrisiva događaja - rušenje mosta Seongsu 1994., kolaps robne kuće Sampoong 1995.  te azijska financijska kriza 1997. -  obilježila su transformaciju urbanog krajolika Seula. Ti su događaji djelomično stvorili i javnu svijest o važnosti struktura, arhitekture, građanske odgovornosti te pokrenuli rasprave usmjerene na zajednicu. U isto vrijeme, korejski dužnosnici i građanski predstavnici pokušavali su pronaći načine za nošenje s teškom arhitektonskom baštinom iz japanskog kolonijalnog razdoblja. Unutar te inherentne napetosti, eksperimentalni umjetnici počeli su koristiti svoja tijela da bi govorili o transformacijama i stvaranju povijesti.

Postoje neka zajednička mjesta koja se provlače kroz sve radove, to su pokret tijela ili pokret koji definira arhitekturu, granice i teksturu. Istraživanje kulture, osobnih i zajedničkih povijesti u rasponu od promjena tradicionalnih interijera i eksterijera kuća u japanskom stilu, poznatim kao "Jeoksan-gaok" - u doslovnom značenju "neprijateljske kuće“ - do futurističkih vizija Seula. Granice između stvarnosti, roda i identiteta, smrti i života, gaminga i realiteta porozne su i preklopive.

Izložba se održava u povijesnoj Palači Vranyczany Hrvatskog inženjerskog saveza pružajući radovima neočekivani, ali i kompatibilni kontekst za nove narativne niti i spekulacije.
 
Izložba će biti otvorena do 15. prosinca.