Preskočite na glavni sadržaj

Izložba 'Svjetlosne pisanice s otiskom baštine' u Lepoglavi

U srijedu, 16. travnja, otvorena je samostalna izložba 'Svjetlosne pisanice s otiskom baštine' dr. art. Dijana Nazor Čorda u Domu kulture u Lepoglavi. Po prvi put  autorica je izložila i desetak svjetlosnih pisanica s motivom lepoglavske čipke.
vrijeme: 16.04.2025. - 04.05.2025.
mjesto: Lepoglava

Izložbu je svečano otvorio gradonačelnik grada Lepoglave Marijan Škvarić koji se je na otvorenju zahvalio autorici što je prepoznala da je Lepoglava grad čipke, ali i bogate kulturne baštine pa je upravo Lepoglavu odabrala za početak turneje ove jedinstvene izložbe. Autorica ovim svojim radovima spaja keramiku i svjetlost na fascinantan način, povezuje tradicionalnu baštinu i moderne tehnologije - rekla je na otvorenju izložbe Ivana Drožđek, kustosica Gradskog muzeja Varaždin.
 
Na otvorenju izložbe Ljubica Dubovečak, direktorica Turističke zajednice grada Lepoglave i kustosica ove izložbe je kazala: „Ova se jedinstvena izložba sjajno uklopila u lepoglavsku galeriju, u kojoj se prezentiraju upravo umjetnička djela koja na inovativan način predstavljaju bogatu baštinu Lepoglave. Naša suradnja počela je prije dvije godine, kada nam je hrvatska umjetnica Dijana Nazor Čorda poklonila restaurirani prozor iz pavlinskog samostana. Rezultat tog susreta je i ovih deset pisanica koje su izložene na ovoj izložbi, na kojima je ova vrsna autorica spojila lepoglavsku čipku i svoje jedinstvene pisanice. Ovo nije prvi put da se lepoglavska čipka aplicira na pisanice, ali je potpuno drugačije od svega dosad.“
 
Program je vodila radijska voditeljica Ljiljana Vuglač. Izložbu je obojio zvucima gitare mladi gitarist Jona Hojsak, učenik 3. razreda Glazbene škole Varaždin, područnog odjela Ivanec.
 
Na ovoj izložbi autorica je predstavila keramičke pisanice izrađene od biskvitno paljene šamotirane bijele gline i terakote.
 
„Iako su pisanice još pretkršćanski običaj, danas su one postale simbolom Uskrsa. U svim kulturama svijeta jaje je simbol novoga života, proljetnog buđenja i ta se simbolika zadržala sve do danas. Pisanice su također simbol novog života, Kristova uskrsnuća, plodnosti, obilja i proljeća. I u hrvatskoj tradicijskoj kulturi oslikavanje jaja za Uskrs trajno je prisutno. Uvijek iznova, oblikom i simbolikom nadahnjuju likovno izražavanje“, rekla je Dijana Nazor Čorda, autorica izložbe, objasnivši što ju je inspiriralo da napravi ovaj jedinstveni ciklus.
Izložba „Svjetlosne pisanice s otiskom baštine“ suvremenom interpretacijom prikazuje trideset i dva rada pisanica od kojih je dio osvijetljen raznobojnim svjetlom, a dio oslikan engobom. Posebnost osvijetljenih pisanica je u tome što svjetlo prodire iz središta i što se oko pisanica pojavljuju likovno zanimljivi efekti. Žaruljice unutar pisanica oslikane su raznobojnim bojama karakterističnim za tradicijske pisanice. U tim je radovima autorica istraživala mogućnost primjene detalja cvjetnih elemenata sa starohrvatskih pletera koje je stilizirala u kružnu formu različitim perforacijama. Slikala je i motive ptica inspirirana predromaničkim ukrasima arhitektonskih pojedinosti i crkvenog namještaja. Popratni dio izložbe sastoji se od osam umjetničkih fotografija na kojima je svaka perforirana pisanica osvijetljena različitim bojama.
 
Vrijedi spomenuti da je povjesničarka umjetnosti Marina Tenžera o ovim zanimljivim radovima napisala: „Pisanice su izrađene od keramike i nadahnute motivima iz starohrvatske umjetnosti. Bez sumnje se može reći da su posrijedi neke od najljepših umjetnina takve vrste u nas.“
 
Da je riječ o jedinstvenoj izložbi i svjetlosnoj igri koja stvara čaroliju u galerijskom prostoru, u predgovoru kataloga ističe i povjesničarka umjetnosti Blanka Hlevnjak.
 
Na suvremen način, uz pomoć obojenog svjetla, iz ornamentalno izbušenih rupica događa se svjetlosna igra neobično jakog duhovnog učinka. Ovaj je efektni svjetlosni spektakl, premda proizveden iz malene pisanice, usporediv s onim ugođajima u gotičkim katedralama kada iz golemih prozora ostakljenih šarenim svetačkim slikama vitraja, za sunčanih dana, zaigra u prostoru crkve virtualna čarolija. Dijana Nazor Čorda postigla je perforiranim pisanicama osjećaj rađanja života kroz tajanstveni snop svjetlosne energije“, napisala je između ostalog povjesničarka umjetnosti.
 
Fotografije su snimile Iva Lulić i autorica, a haljinu s tiskom pisanica je izradila Đurđica Kocijančić.
 
Izložbu Dijane Nazor Čorda, kojoj će ovo biti 48. samostalna izložba, zajedno organiziraju Turistička zajednica Grada Lepoglave, Grad Lepoglava i Turističko-kulturno informativni centar, a za razgled će biti postavljena do 4. svibnja.
 
Izložba se može pogledati do 4. 5. 2025. od ponedjeljka do petka od 7 do 15 sati, a poslijepodne i vikendom prema najavi kontakata koji je na vratima galerije.

O autorici:

Dijana Nazor Čorda (Split, 1971.) doktorirala je na poslijediplomskom doktorskom umjetničkom studiju Slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu 2017. na temu „Slike u infracrvenom području: odlaganje vidljivoga” pod mentorstvom akademika Igora Rončevića i izv. prof. dr. sc. Jane Žiljak Gršić. Diplomirala je 1995. godine na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu, program studija Likovna kultura, danas Umjetnička akademija, te stekla zvanje profesora likovne kulture-restauratora. Iste godine dobiva nagradu fakulteta. Od 1995. izlagala je na 47 samostalnih izložbi u Hrvatskoj, Belgiji i Australiji. Od 1993. sudjelovala je na preko 150 žiriranih skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Autorica je i voditeljica Međunarodnog festivala umjetničkih zastavica od 2009. do 2019. i umjetnička je direktorica Festivala umjetničkih zastavica Zagreb (FUZZ) 2020. i 2021. godine. Radovi joj se nalaze u fundusima nekoliko hrvatskih muzeja i privatnih zbirki. Dobitnica je više nagrada, priznanja i pohvala za umjetnički i likovno-pedagoški rad. Nositeljica je počasnog zvanja AFIAP Međunarodne federacije fotografskih umjetnosti od 2013. godine.  Voditeljica je likovne radionice „Baštinarnica” u Narodnom sveučilištu Dubrava, gdje je završila je dvogodišnji tečaj keramike 2008./2009. Članica je HDLU-a Zagreb, InSEA-e, HULULK-a i Grupe Infra.